Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci? | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

3. 2. 2013 03:00 17

Seznam kapitol

1. Nadějné koncepty 2. Sony Vaio Duo 11 3. Asus Taichi... 4. ...je drahý
5. Lenovo Yoga... 6. ...je divná 7. Suma sumárum 8. Jediná cesta – sleva

Miluji zajímavě pojaté počítače – a poslední dobou se mi jich dostala do pracek celá řada. Lenovo Yoga, Asus Taichi nebo Sony Vaio Duo 11... všechny jsou originální a zajímavé. Končí snad doba generických notebooků a tabletů, které se podobají jako vejce vejci? A nebo jde jen o kuriozitu, která skončí v dějinách výpočetní techniky pod čarou?

Reklama

Takže si sesumarizujeme problémy, kterým konvertibilní stroje čelí:

1. Cena – konvertibilní stroje jsou strašně drahé. Strašně. Ve většině případů si za peníze, které byste zaplatili za konvertibilní počítač, mohli pořídit normální ultrabook a navíc tablet. Předpoklad, že když zkombinujeme dvě zařízení do jednoho, měl by být celek levnější, u nich jednoduše nefunguje.

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
i Zdroj: PCTuning.cz

Možná je to tak, že jde nyní o prémiový produkt, u kterého je prostor pro snížení ceny. Ale taky je možné, že toto je neřešitelný problém, protože tablet bude vždycky levnější. Odhlédněme od prémiových cen, které chce Apple nebo Asus za své nejvyšší modely: Z čeho se vlastně tablet skládá? Je to nosná konstrukce, baterie, vysoce integrovaná deska s elektronikou a dotyková obrazovka. V podstatě je tam nulová mechanická složitost, jen je třeba celek nějak opancéřovat proti zlému zacházení a chránit konektory, ale to je vše. Konvertibily budou vždy složitější, vždy tam bude nějaký pant (panty) – nemůžou být tedy levnější, než tablety.

2. Hmotnost – mezi současnými konvertibily není ani jeden, u kterého by se podařilo stáhnout váhu pod jeden kilogram, což je velký problém. 1,25 kg těžký stroj se v ruce drží špatně, ostatně i 700 gramů standardního tabletu není ideální. Jenže konvertibil nelze udělat tak jednoduše jako tablet, vždy je v něm nějaký kloub a řada struktur, které váhu navyšují. To znamená, že konvertibil bude v režimu tabletu jen těžko použitelný, pokud nebude ležet na stole. A otevřeně, síla tabletu není v tom, že při práci s ním sedíte u stolu.

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
i Zdroj: PCTuning.cz

Nezapomeňte: Těch 1,25 kg je navíc kompromis, kdy stroj je vybaven baterkou, která dovoluje kratší chod, než u tabletu. Zvýšit výdrž je zatím možné jen s navýšením váhy. Jistě existují postupy, jak váhu snížit (uhlíkové provedení, nějaký nový typ baterií...), to ale zase navýší cenu.

3. Omezená použitelnost – nemá smysl si nic nalhávat: Konvertibly jsou efektní a zábavné, ale nejsou moc praktické. V praxi skončíte u toho, že je budete používat hlavně v laptopovém režimu – a to i tehdy, když si na nich budete chtít přehrát film. Laptopová konfigurace je stabilní a praktická.

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
i Zdroj: PCTuning.cz

Sony Vaio Duo 11 nelze v tabletovém režimu rozumně použít na přehrávání filmů, prostě si stroj rozesunete do laptopové podoby. Asus Taichi jde otočit, jenomže proč byste to dělali? Při klepání do obrazovky se kloub chvěje, někdy si obrazovku musíte podržet druhou rukou, aby bylo ovládání spolehlivější. To není praktické. Přeložení Lenovo Yoga do „stanu“ je rovnou naprosto praštěné. Ano, zabírá tak méně místa. Ne, nechtěl bych ho v tomto uspořádání stavět na okraj stolu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama