Úvaha: Metro to dokázalo, je tu. Bohužel pro nás
PCTuning Článek

Úvaha: Metro to dokázalo, je tu. Bohužel pro nás

Michal Rybka

Michal Rybka

9. 3. 2012 03:00 126

Seznam kapitol

1. Kam jsme to dopracovali... 2. Nejen marketing 3. Roztomilá Windows 4. Trocha historie
5. Fugly explanation 6. Teorie Metra 7. Nastane panika? 8. Jako na houpačce

Existují weby, které považuji za indikátor antitechnologických trendů. Pokaždé, když se tam objeví chvalozpěv na nějakou technologii, je to silný náznak budoucích problémů. Ještě před měsícem tak všichni padali na krovky z Windows Phone 7, dnes už ale prodeje vypadají v porovnání s telefony se zeleným robotkem spíše jako nějaká početní chyba.

Reklama
Reklama

Asi nejsmutnější je fakt, že Metro Microsoft nespasí ani na tabletech. Snaha podporovat různé procesory s různými binárkami už tu byla a vedla ke zmatení. Nejlépe to zvládl asi Apple s Rosettou, ale je velmi pravděpodobné, že Windows 8 pro ARM jednoduše nebudou binárně kompatibilní. K čemu je vám „tablet s Windows“, na kterém „nefungují aplikace pro Windows“? Když si vzpomenu na velké vzbouření národů kolem označení „Windows Vista Capable“, které vyvolalo v řadě uživatelů dojem, že na strojích s minimální hardwarovou konfigurací pojedou Visty i s rozhraním Aero, nedovedu si ani představit, co se stane, až si lidi koupí „Windows tablet“, na kterém jim nepojedou jejich Windows aplikace. To bude doopravdy maso!

Úvaha: Metro to dokázalo, je tu. Bohužel pro nás

Není mi vůbec jasné, proč dochází k této bizarní unifikaci, která uživatelům nepřinese „to nejlepší ze všech platforem“, ale spíše jen bezvýběrovou směsku dobrých a špatných vlastností. Za podstatně logičtější bych považoval to, že by rozhraní pro tablety byly oddělené a desktopový operační systém byl jenom obohacený o vylepšení pro snadné ovládání, jako například vyřešení problému scrollování versus označování prsty. Zcela přijatelná by byla i možnost, že tablety by měly zcela nezávislý operační systém, který by „jen“ dovolil snadné propojení s desktopovým ekosystémem a bezproblémovou práci s dokumenty. Vždyť na iPadu dnes dochází ke konverzi dokumentů a v praxi to zase až tak moc nevadí. Při kvalitním propojení přes cloud byste si ani nevšimli, že jsou to fakticky dvě odlišné platformy.

Úvaha: Metro to dokázalo, je tu. Bohužel pro nás

Nebo je zde poslední možnost – a to taková, že by operační systém zůstal stejný, Microsoft by nadefinoval požadavky na x86 tabletovou platformu a výrobci komponent by se snažili čipy tak zefektivnit, že by nevýhoda oproti ARMu zmizela. V takovém případě stále zůstává problém s dualitou ovládacího rozhraní – ale jak opakuji, desktop není tablet a to ani v případě, že máte dotykovou obrazovku. Apple přenáší mezi notebooky a tablety gesta (stejné gesto dělá to samé na tabletu a multi-touchpadu), ale nesnaží se systém úplně unifikovat. Pravděpodobně proto, že to jednoduše není dobrý nápad.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning