Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 1. 2012 03:00 151

Seznam kapitol

1. Bijte ho! 2. Označkované teritorium 3. Pohádka o umělci 4. Pozitiva file serverů 5. Proč právě teď?
6. Taktický úspěch, strategická prohra? 7. Nůž v zádech cloudu 8. „Piráti“ 9. Další vývoj 10. Propagandistický fail

Minulý týden zatkli opulentního „mafiána“ Kim Dotcoma za jakousi tajemnou konspiraci, včera nám schválili smlouvu ACTA. Média jsou buď opatrná, nebo vše nadšeně schvalují. Uživatelé kroutí hlavou nebo se rovnou bouří. O čem to vlastně celé je? Kam směřujeme a proč má být někdo ve vězení za to, že vyrobil funkční systém distribuce?

Reklama

Je velice dobrou otázkou, proč se vydavatelé rozhodli zarazit sdílecí systémy zrovna teď. Jednou možností je prosté vysvětlení, že jsou tradičně pomalí a dřív to nestihli. Jejich pomalost a neflexibilita se objevovala opakovaně, počínaje Diamondem Rio a Napsterem – sice svého cíle dosáhli, ale svět jim mezitím ujel natolik, že šlo o vítězství naprosto zanedbatelné, ba kontraproduktivní. Kdyby věnovali rozvoji digitální distribuce tolik úsilí, co vymýcení Napsteru, možná by jim Apple nevyfoukl trh s digitální distribucí. Tato teorie počítá s tím, že se vydavatelé nic nepoučili z předchozích fiasek, z katastrof se všelijakými DRM a pokračují dále ve stejném kurzu a stejnou rychlostí.

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz

Je také možné, že chvíli trvalo, než si vybrali vhodný cíl, který by se dal propagandisticky využít. Zakladatel Megauploadu je totiž vynikající osoba, která se dá snadno diskreditovat – a o tom, že i tohle hrálo roli, svědčí fakt, že propaganda „podívejte se na to tlusté německé prase“ se rozjela za méně než 24 hodin po jeho zatčení. On si za to opravdu může sám – nejenom že začínal amorálními obchody, ale byl extrémně narcistický, opulentní a dával pompézně najevo, jak je strašně boží. Dobrého „kmotra“ nepoznáte, obvykle se chová nenápadně, tváří se jako seriózní businessmen a nebo žije úplně v ústraní, ze kterého řídí svoje impérium. Když jste šikovní, můžete být ten nejhorší gangster na celém ostrově, ale domorodci vás stejně považují za seriózní a váženou osobu a nebo vás naopak vůbec neznají. On se choval spíš jako Cartman, který podědil milion dolarů a rozhodl se, že si pro sebe sám koupí lunapark. Znemožnit ho a udělat z něj zlobra bylo tedy poměrně jednoduché. Je možné, že vydavatelé přímo hledali nějakého exota, nějakého „Czech Made Mana“, který se v podstatě znemožní sám, a ušetří jim tak vysvětlování o legitimitě zásahu. Každý to přece vidí!

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz

Další možností, proč přišel zásah teď, je fakt, že se sdílecí služby ocitly v bodu, kdy opravdu začalo hrozit, že se samy změní ve vydavatele. Megaupload měl 150 milionů uživatelů, což je početně polovina obyvatel USA a nebo celé Rusko. Je to hodně lidí, tak strašně moc, že i kdyby jejich business počal „po kennedyovsku ilegálním prodejem alkoholu“, bylo zcela reálné přejít na legální prodej, s placením peněz autorům. Pokud platíte za obsah „uploaderům“, jste už jenom malý krok od toho, abyste platili rovnou umělcům a úplně tak eliminovali tradiční vydavatele. Infrastruktura i procedury jsou hotové, stačí sehnat autory, které bude tato distribuce zajímat. Říká se, že Megaupload měl v plánu začít nabízet legální obsah s tím, že by si nechával 10% provize a umělcům dával 90%. Proč ne, takové číslo je u digitální distribuce možné. I Apple chce provizi 30%, což je na hony vzdálené od tradičních vydavatelů, kteří si nechávají 85-90 % ze zisku a autorům dávají „lví podíl“ 10-15 %. Kdyby takový model fungoval, mělo by to na tradiční vydavatele likvidační účinek. Nicméně jak podotkl jeden uživatel v diskusi, „tak tohle Universal nevydýchá“. Je tedy možné, že zátah proti Megauploadu byl veden snahou „zabít je dřív, než oni zabijí nás“.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama