Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 1. 2012 03:00 151

Seznam kapitol

1. Bijte ho! 2. Označkované teritorium 3. Pohádka o umělci 4. Pozitiva file serverů 5. Proč právě teď?
6. Taktický úspěch, strategická prohra? 7. Nůž v zádech cloudu 8. „Piráti“ 9. Další vývoj 10. Propagandistický fail

Minulý týden zatkli opulentního „mafiána“ Kim Dotcoma za jakousi tajemnou konspiraci, včera nám schválili smlouvu ACTA. Média jsou buď opatrná, nebo vše nadšeně schvalují. Uživatelé kroutí hlavou nebo se rovnou bouří. O čem to vlastně celé je? Kam směřujeme a proč má být někdo ve vězení za to, že vyrobil funkční systém distribuce?

Reklama

Z taktického hlediska je to pro vydavatele velký úspěch. Poté, co zjistili, že je technicky poměrně obtížné lovit jednoho stahovače po druhém, zvolili taktiku „useknout hadovi hlavu“, což zafungovalo perfektně. I když se zatím mimo shození Megauploadu vlastně nic nestalo a soudy budou teprve muset řešit takové drobné problémy, jako jestli bylo zatčení vůbec legální, vyslaná zpráva byla jasná. „Došli jsme si pro Bin Ladina, došli jsme si pro Dotcoma – a dojdeme si i pro tebe, vlastníku třetiřadého serveru!“ Vlastníci sdílecích serverů propadli panice, „podělali se do výše stojícího muže“ a začali preventivně provádět čistky, vypínat sdílení a nebo rovnou sami sebe rušit.

Ne, že by jim to bylo něco platné. Pokud se ukáže, že tváří v tvář „krásnému právu silnějšího“ už neplatí pravidlo teritoriality a FBI si na ně předem nasbírala důkazy, tak po nich Američani můžou jít úplně stejně jako po chlapovi, který „kdysi vykradl banku, ale už to nedělá“. Jejich panika má tedy smysl jenom v tom, že se pokoušejí na koberci pokleknout před vydavatelským průmyslem, tlučou čelem o podlahu a přísahají, že „není Boha kromě ACTA“. Možná, že tento akt sebepokoření zastaví černé helikoptéry směřující k jejich kancelářím. Možné je i to, že to je úplně zbytečné, protože princip teritoriality stále platí a i přes obřadný odstřel „pirátského arciteroristy“ nebudou mít politici nadále vůli balancovat na hraně zákona. Faktem ale zůstává, že v podstatě páchají sebevraždu, protože po takovéto „náhlé změně politiky“ přijdou o všechny platící zákazníky, včetně těch, kteří je využívali jen jako prostor pro ukládání. A to bude mít dalekosáhlé systémové důsledky.

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz

Když jsem psal o tom, že v tomto roce očekávám „velkou ztrátu dat na cloudových službách“, vážně jsem netušil, že to je za rohem. Nyní každý uživatel internetu může vidět, že zálohování do cloudu je praktické a moderní, ale taky sebevražedně nebezpečné, protože pokud projde SOPA/PIPA/ACTA, pak stačí, aby se v rámci služby jen částečně uhnízdil nelegální obsah – a všichni uživatelé přijdou úplně o všechno. Vydavatele vůbec nezajímá, jaké škody při svém křižáckém tažení způsobí uživatelům, kteří používali službu k legálním účelům. Odpojení serveru je v podstatě to samé, jako byste se rozhodli řešit problém se somálskými piráty tím, že jim na přístavní město shodíte atomovku a vymažete je i s civilisty.

Dopad této akce bude obrovský. Každý uživatel internetu nyní vidí, že je zhola jedno, jak je cloudová služba veliká a jak legálně se tváří. Když si vydavatel usmyslí, jsou data uživatele z minuty na minutu nedostupná. Z pohledu zvenčí uživatel naprosto nepozná, zda je daná služba „bezpečná“ a nebo „nebezpečná“. Od sestřelení Megauploadu jsou nebezpečné všechny. Tím se pro profesionální využití stávají podobné služby naprosto nepoužitelné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama