Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih | Kapitola 10

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 1. 2012 03:00 151

Seznam kapitol

1. Bijte ho! 2. Označkované teritorium 3. Pohádka o umělci 4. Pozitiva file serverů 5. Proč právě teď?
6. Taktický úspěch, strategická prohra? 7. Nůž v zádech cloudu 8. „Piráti“ 9. Další vývoj 10. Propagandistický fail

Minulý týden zatkli opulentního „mafiána“ Kim Dotcoma za jakousi tajemnou konspiraci, včera nám schválili smlouvu ACTA. Média jsou buď opatrná, nebo vše nadšeně schvalují. Uživatelé kroutí hlavou nebo se rovnou bouří. O čem to vlastně celé je? Kam směřujeme a proč má být někdo ve vězení za to, že vyrobil funkční systém distribuce?

Reklama

I když si vydavatelské kartely myslí, že jde jenom o další peníze, které můžou nahrabat, měl by alespoň stát projevit dost inteligence na to, aby pochopil, že jeho a jejich cíle nejsou ty samé. Amerika by si měla uvědomit, že má absolutní zájem šířit svoje filmy do světa i zadarmo, speciálně do nepřátelsky naladěných zemí, protože jsou nesmírně propagandisticky cenné. Zatímco místní propaganda říká domorodcům, jak jsou USA země zla a že mravné ženy mají chodit v pytli, americké filmy ukazují zemi, kde má každý teenager auto, velký byt, neustále se baví a ženské si nemůžou vybrat, které šaty si vyberou a nebo zda si koupí nové.

Žil jsem v pozdní fázi komunismu a velice dobře si pamatuji, jaký efekt měly americké filmy, i když byly ideologicky profiltrované tak, aby ukazovaly třídní boj, třeba truckerů proti korporacím. Jenomže ukazovaly fantastické tahače, parádní ženské, super akci a nakonec končily tak nějak smířlivě, takže fungovaly jako masivní proamerická propaganda. I filmy jako Alien, které podle komančů ukazovaly „třídní boj ve vesmíru“, předváděly fantastické stroje a příšery, vedle kterých vypadala sovětská kinematografie poněkud lamersky. Tyhle filmy měly obrovský prozápadní propagandistický potenciál – díval se na ně každý. A kdo měl VHS video a kopie kazet nanejvýš třetího stupně, byl místní king. Vždycky, když se dívám na pořady o tom, jak zásadní vliv měla Charta 77 na rozpad komunistického režimu, musím se usmívat od ucha k uchu. To byla „pražská věc“, stejně jako pervitinová scéna. Morální rozklad socialistického myšlení v regionech způsobily americké filmy a katalogy od Neckermanna, ukazující záplavu zboží, které tak nějak vyvracelo tvrzení propagandy o socialismu jako zemi hojnosti.

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz

A co že to před pár dny vydavatelský kartel udělal? Neřekl něco v tom smyslu, že freeloadery je třeba odpojit? Náhodou jsem narazil na jakýsi anglicky mluvící indický server, kde si Indové linkovali západní obsah jako o život.

Představte si, že žijete v nějaké šílené indické aglomeraci a koukáte na The Big Bang Theory. Rajesh Koothappali je vzdělaný, chytrý, vtipný, vychytaný, kulturně zcela integrovaný a má sestru, kterou Američani považují za děsně sexy. Jak to na vás působí? Na mě to působí jako cosi, co mi říká, že mám mít snahu se vydrápat z životního svrabu, získat vzdělání, zbohatnout a mít se stejně dobře. Je to přesně to, co se nazývá „pozitivní vzor“, postava, která je přinejmenším na stejné úrovni, jako jeho američtí kolegové. A teď si představte, že vám tohle vezmou. Je to lepší? Snahou vyhovět malé skupině vydavatelů se Amerika vzdává nesmírně cenného propagandistického materiálu, mnohem lepšího, než je Radio Liberty. Ideologii je možné úspěšně potlačovat, ale s popkulturou to jde zatraceně těžko. Podívejte se na Persepolis – obchodníci tam potajmu nenabízí ideologické materiály, ale západní filmy a desky. Ne nadarmo Irán „zakázal“ prodej Battlefieldu 3, přestože se tam oficiálně neprodává. Neoficiálně tam rozhodně bude – a funguje jako prozápadní propaganda, která vysvětluje, jak se Západ na věci dívá. Tyhle materiály se tam stále šíří, přestože tam za jejich kopírování hrozí daleko tvrdší tresty než v Americe.

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz

Tím, že se americká vláda rozhodla zobat vydavatelskému kartelu z ruky, udělala obří propagandistickou chybu. To, co Západ potřebuje, je popkulturní ofenziva v zemích, kde není populární, ne zavírání sdílecích systémů. Zavření sdílecích systémů eliminovalo šanci na jejich proměnu na distribuci za rozumné ceny, naštvalo to obrovské množství lidí a uzavřelo velmi významný kanál prozápadní propagandy. Západ a hlavně Amerika by se měli opravdu zamyslet nad tím, co to doopravdy dělají a zda jim tohle vítězství bude v dlouhodobém horizontu stát za to. Já myslím, že dělají opravdu velikou chybu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama