Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih | Kapitola 9

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 1. 2012 03:00 151

Seznam kapitol

1. Bijte ho! 2. Označkované teritorium 3. Pohádka o umělci 4. Pozitiva file serverů 5. Proč právě teď?
6. Taktický úspěch, strategická prohra? 7. Nůž v zádech cloudu 8. „Piráti“ 9. Další vývoj 10. Propagandistický fail

Minulý týden zatkli opulentního „mafiána“ Kim Dotcoma za jakousi tajemnou konspiraci, včera nám schválili smlouvu ACTA. Média jsou buď opatrná, nebo vše nadšeně schvalují. Uživatelé kroutí hlavou nebo se rovnou bouří. O čem to vlastně celé je? Kam směřujeme a proč má být někdo ve vězení za to, že vyrobil funkční systém distribuce?

Reklama

Radikalizace počítačově gramotných lidí není dobrá věc. Už před operací Megaupload nemělo Ameriku rádo hodně lidí – a jejich počet po ní narostl o 150 milionů. Zatím o sobě dalo vědět 6000 lidí, kteří se rozhodli „pomstít“ za Megaupload, ačkoliv účinek DDoS útoku je, jak se vyjádřil jeden diskutér „the same as if you would TP their offices“ (TP neboli „to toilet paper something“, je americké vyjádření opovržení tím, že přes dům naházíte role toaletního papíru.) Jenomže ono to může být mnohem horší.

Piráti nyní budou zatlačeni „do evolučně nižšího režimu“, tedy do distribuovaných sítí a masového využívání kryptografie.

Do sestřelení Megauploadu se pirátská scéna jaksi vynořovala a legitimizovala a byla tu možnost, že by se sdílecí systémy plynule změnily v normální distribuční systémy, ovšem ne tak, jak si vydavatelé představovali. Nebyly pay-per-view, ale flat-rate a dost možná by znamenaly konec tradičních vydavatelů. Vydavatelé sami opět projeli šanci etablovat nějaký moderní a široce přijatelný model distribuce, u kterého si nepřipadáte, že vás právě okradli – a projevili se jako naprosto zpátečnická síla. A státní aparát se projevil jako jejich poslušný vykonavatel. Představa, že jim uživatelé těchto zrušených služeb, kterých je opravdu hodně, zatleskají a budou je mít rádi, je úplně zcestná. Tento akt vytvořil de facto regulérní odboj, hacktivism.

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz

Hacktivism není tak legrační a pominutí hodný. Představte si, co by se stalo, kdyby USA napadly Irán. Mimo tradičních hnutí odporu v regionu proti sobě budou mít nové hacktivistické hnutí, které je může začít regulérně sabotovat ve válečném úsilí. Armáda USA je stále závislejší na moderních technologiích a tah, kterým si Amerika vytváří novou nepřátelskou kyberarmádu, je poněkud imbecilní. Tato armáda nemusí být extrémně chytrá, nicméně pod rozumným vedením by mohla paralyzovat i vojenské systémy, rozhodně ale může cílit na civilní cíle, jako jsou média, energetika a podobně. A proč tato armáda vznikla? Protože vzali lidem přesně tu zábavu, která je měla pacifikovat.

Ještě horší alternativa může nastat, pokud se stát rozhodne problém eskalovat a s hacktivisty bojovat a zavírat je. Nedovedu si představit toxičtější kombinaci, než zavřít do basy vedle sebe hackera, teroristu, obchodníka se zbraněmi a pašeráka drog. To, co vznikne vzájemnou výměnou zkušeností, bude naprosto děsivé. Už před Megauploadem měl Západ hodně problémů, aktivistická hnutí typu „Occupy Everything“, místy až 25% nezaměstnanost mládeže. To je síla, kterou se měl stát pokusit pacifikovat, ne radikalizovat. A proč se do takového maléru řítíme? „For a few dollars more.“

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama