Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 1. 2012 03:00 151

Seznam kapitol

1. Bijte ho! 2. Označkované teritorium 3. Pohádka o umělci 4. Pozitiva file serverů 5. Proč právě teď?
6. Taktický úspěch, strategická prohra? 7. Nůž v zádech cloudu 8. „Piráti“ 9. Další vývoj 10. Propagandistický fail

Minulý týden zatkli opulentního „mafiána“ Kim Dotcoma za jakousi tajemnou konspiraci, včera nám schválili smlouvu ACTA. Média jsou buď opatrná, nebo vše nadšeně schvalují. Uživatelé kroutí hlavou nebo se rovnou bouří. O čem to vlastně celé je? Kam směřujeme a proč má být někdo ve vězení za to, že vyrobil funkční systém distribuce?

Reklama

Opět se tedy vracíme do stavu, kdy bych cloud pro zálohování nepoužil ani omylem, jenom možná pro zálohu typu off-site, a to ještě jenom za předpokladu, že bych data považoval za bezvýznamná. S příchodem myšlenky, že provozovatelé cloudu zodpovídají za obsah, jsou totiž možné jenom dvě alternativy:

  1. Provozovatel vám garantuje soukromí a tím riskuje nenadálé ukončení své služby
  2. Provozovatel vám čte data, protože to prostě musí dělat

Toto nelze snadno obejít. Řekněme, že máte privátní data a anebo data, na které se vztahuje obchodní tajemství. Co s nimi uděláte, pokud chcete využít ukládací / sdílecí službu? Zašifrujete je. Co udělá pirát s nelegálním obsahem? Zašifruje ho. Na sdílecím systému bude zašifrovaný soubor, do kterého se není možné prolomit a piráti si navzájem vyměňují hesla na uzavřených fórech, takže není možné pro provozovatele zjistit, co se doopravdy v souboru nachází. Jediná možnost, která se mu zatím nabízí pro „kvalifikovaný odhad“ obsahu souboru, je v tom, že pirátské soubory mají obvykle charakteristickou délku odpovídající CD / DVD / BluRay médiu, rozsekanou na baterii souborů o víceméně stejné délce. Tuto „jedinou vadu“ je možné velmi snadno změnit úpravou komprimačního software tak, že bude generovat soubory s nestejnou délkou, různými timestampy a různými nenápadně vypadajícími jmény, které na sebe budou nalinkované přes nějakou tabulku, ke které se dostanete pouze když se to pokusíte rozbalit od určitého souboru a budete znát správné heslo. Bez hesla a znalosti „kde začít“ se díváte jen na kolekci nenápadně vypadajících a neutrálně vyhlížejících souborů, které můžou obsahovat prakticky cokoliv a vy víte jenom to, že jsou zakryptované.

Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih
i Zdroj: PCTuning.cz

Motivaci ke kryptování máte vy i piráti stejnou – nechcete, aby vám někdo slídil ve vašich souborech. Pak nezbývá, než udělat další krok, kdy se nějakou podobnou úpravou jako ACTA zakáže používání kryptografie. Může se to jmenovat nějak kouzelně, třeba jako „Otevřenost informací“ nebo nějaký podobný blábol. Problém je v tom, že nikdo soudný nebude dávat kamkoliv nezakódované informace, které mají jakoukoliv cenu. Všichni totiž ví, že i když se Američané rádi ohání autorskými právy, k smrti rádi opisují a špehují i své spojence, aby získali jakékoliv užitečné informace. Mají na to celý elektronický systém, který se jmenuje Echelon, ale dělali to odjakživa. Thomas Edison byl první, kdo porušil autorská práva k filmu, ale i já osobně znám několik lidí, kterým se stalo, že přednášeli výsledky svého výzkumu na vědecké přednášce a za rok zjistili, že si přítomní Američané metodu patentovali a nyní na základě jeho práce prodávají výnosný software, aniž by mu něco zaplatili. I mně osobně se stalo, že jsem jednal s americkým rádoby investorem, který měl spousty otázek a trvale si zapisoval poznámky, takže mi došlo, že je opravdu velmi nebezpečné si „pustit pusu na špacír“.

I když jsem si celkem jistý, že k pokusu o ilegalizaci kryptografie dojde, taky jsem si zcela jistý, že to nebude fungovat. Počet lidí, které by zákaz kryptografie ohrozil, je obrovský a patří mezi ně i vlivné korporace. Ale i kdyby se nakrásně takový zákaz prosadil, hackeři na něj budou z vysoka kálet a budou nabízet kryptografický software zadarmo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama