PCTuning Článek

Úvaha: PC vlastně nepotřebujeme. Co je nahradí?

Michal Rybka
Michal Rybka
19. 4. 2013 01:00 107 Sdílej:

Seznam kapitol

1. PC jde dolů 2. Tablety rostou 3. Pentium postačí 4. Tablet umí všechno 5. K čemu PC? 6. PC už nahoru nepůjde

Příchod chytrých mobilních zařízení udělal výrobcům čáru přes rozpočet: U nás padají argumenty, že lidi, co mají PC, vlastně nepotřebují chytrý telefon nebo tablet. V rozvojových zemích si ale právě tato zařízení kupují lidé jako první a kladou si pak opačnou otázku: Proč bych si měl vlastně kupovat počítač?

Reklama
Reklama

Pokud jde o oslavovaný legendární „stroj na práci“, ten býval ve většině případů ještě mnohem starší. Většina lidí totiž „pracuje s Office“, tedy vykonává nenáročnou činnost, na kterou vám s prstem v nose stále stačí nejstarší Centrino, pokud mu dáte alespoň 2GB RAM. Jenom omezená skupina pracuje s grafikou či videem, kde je vidět opravdu podstatný rozdíl. Pokud zpracováváte vlastní video, potřebujete výkonný počítač, nicméně jeho přehrávání dnes zvládne i takový ten HDMI buřtík s Androidem, co si zasunete přímo do televize. Řekl bych, že drtivá většina lidí používá své domácí PC hlavně k zábavě – a na to vlastně ani PC nepotřebujete. Na zábavu jsou tablety, smartphony či chytré televize jako dělané.

Podívejme se na lépe vybavený tablet, jako je Ferguson S3 Plus a nebo GoClever T76TVGPS. Oba stojí zhruba tři tisíce s daní, což jsou řekněme dvoje lepší sluchátka. To opravdu není mnoho. Co s nimi můžete dělat? Leccos, protože mají Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) a taky velmi slušnou hardwarovou výbavu. Můžete se dívat na filmy i přehrávat hudbu, ať už z vnitřní paměti, SDHC karty, USB flashdisku a nebo streamovat přes wifi. Díky HDMI to můžete pustit i na velké televizi. SDHC kartu můžete využít jako výměnné zařízení, tablet sám můžete využít i jako čtečku paměťových karet. Můžete se dívat na televizi díky DVB-T HD tuneru, u Fergussonu si můžete připojit i externí anténu. Můžete televizní pořady nahrávat jako TS (Transport Stream), tam je bohužel limit kvůli filesystému zhruba hodina.

Můžete hrát hry, které si stáhnete z Google Play Store. Můžete používat všechny možné Google služby včetně Google Docs, zálohování zařízení do cloudu. Máte browser, mail, komunikátory, Facebook, horu věcí, z toho většinu seženete zdarma. Tablety mají USB OTG, takže k nim můžete připojit klidně i klávesnici a nebo celý hub klidně i s myší, připojíte si k tomu přes HDMI monitor a máte takový slabší desktop. Můžete používat mapy, navigaci. Máte tu dvě kamery, se kterými můžete (bídně) fotit a filmovat a nebo dělat videotelefonáty. Máte tam FM Transmitter, kterým si propasírujete muziku do auta. U obou tabletů dostanete v ceně stojánek, kit na montáž do auta, normální napáječ, napáječ do auta i sluchátka (která kupodivu nejsou nijak katastrofální). Pokud s sebou nemáte nabíječku, můžete tablet napájet přes USB.

Můžete toho dělat zatraceně hodně. A když vezmete, že to stojí tři tisíce, tak musíte uznat, že to je zatraceně hodně muziky za poměrně malé peníze.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning