Úvaha: PC vlastně nepotřebujeme. Co je nahradí?
Článek Úvaha: PC vlastně nepotřebujeme. Co je nahradí?

Úvaha: PC vlastně nepotřebujeme. Co je nahradí?

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 4. 2013 03:00 107

Seznam kapitol

1. PC jde dolů 2. Tablety rostou 3. Pentium postačí 4. Tablet umí všechno 5. K čemu PC? 6. PC už nahoru nepůjde

Příchod chytrých mobilních zařízení udělal výrobcům čáru přes rozpočet: U nás padají argumenty, že lidi, co mají PC, vlastně nepotřebují chytrý telefon nebo tablet. V rozvojových zemích si ale právě tato zařízení kupují lidé jako první a kladou si pak opačnou otázku: Proč bych si měl vlastně kupovat počítač?

Reklama
Reklama

Expanze chytrých zařízení v rozvojových zemích dává obzvlášť dobrý smysl: Obvykle papají málo energie a můžete je provozovat na solární panel a nebo třeba na generátor na kliku. Také datové komunikace se tam realizují hlavně bezdrátově, protože to je rychlejší a jednodušší. Pokud nemáte peníze, o to více oceníte služby zdarma, jako jsou úložiště, za která neplatíte. Využívat nenáročné zařízení, které se bezpečně zálohuje mimo savanu zkrátka dává mnohem větší smysl, než u nás. S brutálním pádem cen tabletů a smartphonů se tento trend jenom urychlí.

Úvaha: PC vlastně nepotřebujeme. Co je nahradí?

Zatímco prodeje PC se meziročně propadly o 15%, u tabletů vzrostly o téměř 80%. IDC odhaduje, že počet prodaných tabletů letos překročí počet prodaných desktopů a příští rok počet prodaných notebooků. Smartphony expandují ještě rychleji a za čtyři roky můžou představovat až dvě třetiny všech prodaných počítačů. (Ano, počítačů – smartphone není nic jiného, než počítač, ze kterého můžete i telefonovat.)

Kdo se ale nepodílí na pádu cen, ten má smůlu: Zatímco levné Androidy raketově expandují, pokročilý, avšak nákladný Nexus moc nefrčí. A Surface? Darmo mluvit. S úsměvem na tváři jsem četl na Technetu Microsoftem sponzorovanou agitku o tom, jak je jejich systém výborný. I kdyby byl ale úplně nejlepší na celé planetě, je tu stále ten zásadní problém, že při přibližné ceně kolem 18 000 Kč můžete mít místo něj více než šest horších, ale zcela použitelných a slušně vybavených tabletů s Androidem. A tomu se prostě nedá konkurovat, i když kvalitou provedení a zvláště displeje je Surface mnohem, mnohem lepší. 

Úvaha: PC vlastně nepotřebujeme. Co je nahradí?

Tento tlak na snižování ceny poškozuje i další firmy, které sázely na kvalitní provedení a tučné marže, jako je Apple. Když se díváte na vývoj ceny akcií, tak odráží obavu investorů, že ty krásné tučné roky, kdy se dal tablet prodávat za více než dvacet tisíc, jsou zkrátka nenávratně pryč.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning