PCTuning Článek

Úvaha: PC vlastně nepotřebujeme. Co je nahradí?

Michal Rybka
Michal Rybka
19. 4. 2013 01:00 107 Sdílej:

Seznam kapitol

1. PC jde dolů 2. Tablety rostou 3. Pentium postačí 4. Tablet umí všechno 5. K čemu PC? 6. PC už nahoru nepůjde

Příchod chytrých mobilních zařízení udělal výrobcům čáru přes rozpočet: U nás padají argumenty, že lidi, co mají PC, vlastně nepotřebují chytrý telefon nebo tablet. V rozvojových zemích si ale právě tato zařízení kupují lidé jako první a kladou si pak opačnou otázku: Proč bych si měl vlastně kupovat počítač?

Reklama
Reklama

U hory jiných aplikací, jako je mail, surfování či sociální sítě, už není co řešit: Ty už se obejdou bez PC dávno. Dnes je naopak divné, že když se chcete podívat na nějakou informaci, tak byste vůbec zapínali PC. Mobilní zařízení je o tolik rychlejší!

Osobně vidím dvě oblasti, ve kterých si PC stále zachová zásadní výhodu nad mobilními zařízeními: Opravdu velmi náročné hry a schopnost dělat komplexní věci, které vyžadují hodně různorodých programů. Jednotlivé aplikace můžou mobilní zařízení poměrně rozumně nahradit, ale multitasking snadno nahradit nelze (tedy alespoň tak, jak ho známe – s mnoha okny, ne tak jak ho představilo Metro). Pokud potřebujete tři a více aplikací, mezi kterými přeskakujete, pokud potřebujete hodně obrazovek, tak to nahradit nepůjde. Jenomže takových uživatelů je menšina a je pravděpodobné, že tento segment bude spíše jenom obměňovat své stroje, než aby se rozrůstalo.

V profesionálním světě to může být jinak: Někde jsou PC nenahraditelná, jinde nás bude čekat přechod na tenké klienty. Na to, abyste na poště vkládali údaje o zásilkách, opravdu PC nepotřebujete. Jen velmi pomalá obměna PC v mnoha společnostech souvisí spíš s nutností vyměnit backoffice a PC za tenké klienty, plus změna software, což je nepraktické a drahé. Jenomže v těchto společnostech opravdu nepotřebujete výkonná univerzální PC. V dlouhodobém horizontu se PC stane spíše obdobou minipočítačů ze 70. let a většina řadových bouchačů dat bude prostě používat terminál, jak tomu bylo v dávné minulosti. Z hlediska správy to dává perfektní smysl.

Mobilní revoluce představuje stejně velký skok, jako byl příchod PC do domácností. Stále si pamatuji na debaty o tom, zda se PC do domácností opravdu dostane a nebo ne – a věřte mi, bylo mnoho velmi dobrých důvodů pro to, aby tomu tak nebylo. Tento posun ale perfektně odpovídá ostatním změnám, ke kterým v poslední době došlo – ať už jde o přechod na digitální distribuci aplikací i obsahu a nebo cloud a server-side computing. Mobilní revoluce je s těmito změnami synergická, urychluje je: Zatímco u počítače si ještě lze představit, že byste si koupili instalační fyzické médium, u smartphonů je to dost šílená představa. Jsou dnes už tak daleko, že je s PC vlastně ani nemusíte propojovat.

Já si svoje PC (množné číslo) pochopitelně nechám – jednak potřebuji pro práci svůj „minipočítač“ s mnoha obrazovkami, jednak je tam hora skvělých her. (Hry a jednom hry jsou ostatně důvodem, proč si nechávám staré systémy, protože všechno se prostě emulovat nedá.) Jenomže zatímco kdysi jsem měl běžně tři PC a později PC a notebooky, tak dnes už mi stačí jenom jediný výkonný systém s mnoha monitory – a tablet. Notebook používám čistě na psaní – a na to nepotřebuju nový, bohatě stačí deset let starý. S časem zjišťuji, že mám méně a méně úloh, na které opravdu potřebuji PC a naprosto netuším, proč bych si měl kupovat nový notebook za 30 000 Kč, když naprosto drtivou většinu věcí zvládne levný tablet za 3 000 Kč. Osobně už nevidím žádné důvody, které by mohly podporovat další expanzi PC trhu. Ano, budu obměňovat i nadále svoje bavítka – ale pravděpodobně půjde o mobilní bavítka, ne o další desktopy a nebo notebooky.

Nebo existuje nějaké jiné použití PC, které mi uniká? Něco, v čem je nenahraditelné a nejde o práci a nebo špičkové hraní těch několika málo her, které na PC vypadají pořád lépe než na konzolích?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning