PCTuning Článek

Úvaha: PC vlastně nepotřebujeme. Co je nahradí?

Michal Rybka
Michal Rybka
19. 4. 2013 01:00 107 Sdílej:

Seznam kapitol

1. PC jde dolů 2. Tablety rostou 3. Pentium postačí 4. Tablet umí všechno 5. K čemu PC? 6. PC už nahoru nepůjde

Příchod chytrých mobilních zařízení udělal výrobcům čáru přes rozpočet: U nás padají argumenty, že lidi, co mají PC, vlastně nepotřebují chytrý telefon nebo tablet. V rozvojových zemích si ale právě tato zařízení kupují lidé jako první a kladou si pak opačnou otázku: Proč bych si měl vlastně kupovat počítač?

Reklama
Reklama

Představte si něco jednoduššího: Dokinu, kterou připojíte ke standardní klávesnici a monitoru a telefon či tablet do ní prostě zapíchnete. Řešení, které vás nepřijde na 20 000 Kč, ale řekněme na 1 500 Kč. Ještě lepší by bylo něco bezdrátového, že by se na takovou dokinu tablet či telefon jenom položil... jo, to by byla paráda.

U levných zařízení můžeme asi jen těžko očekávat věci, jako je podpora pro více monitorů, což je něco, bez čehož nemůžu už asi patnáct let existovat. Pro běžné uživatele to ale nemusí znamenat problém, navíc je pravděpodobné, že telefonní čipsety budou přebírat více a více funkcí z notebooků a nějakým způsobem (například přes dokinu) to časem bude možné. I výkonem se můžou srovnat s netbooky.

No... takže na co budeme potřebovat PC?

Na kancelářskou práci? To asi ne, protože nebude problém používat cloudové a nebo normální verze kancelářských balíků – stačí připojit tu klávesnici, myš a monitor. Třeba bezdrátově. (Ale to už můžeme udělat dneska.)

Na sledování filmů a poslouchání hudby? Není důvod, protože si obsah stejně buď budete streamovat přímo z internetu a nebo třeba z NASky. Pokud chcete velkou obrazovku, připojíte se k ní, pokud chcete sledovat video sami, neexistuje lepší řešení. Jediné, co představuje problém, je přehrávání DVD, ale DVD už odpískal i Microsoft. Řada firem přešla na model, kdy ke každému fyzickému médiu dostáváte automaticky jeho digitální verze, jako je třeba AutoRip od Amazonu: Jakékoli CD, které jste si u nich koupili od roku 1998, máte k dispozici ve formě MP3.

Na hraní her? Dobře, možná, nicméně pokud se prosadí streamované hraní, tak se výkon zařízení stane úplně irelevantní. Předpokládejme, že k tomu jen tak nedojde – nicméně hodně nabouchané hry se budou dělat stejně hlavně pro konzole a pokud nemusíte mít ty největší fajnovosti, tak horu hodně dobrých her najdete i na mobilních zařízeních. Já osobně oceňuji hodně zajímavé indie projekty, kterých je na mobilních zařízeních zvláště hodně.

Na zpracování fotek a videa? Na podobné úlohy, vyžadující velký výpočetní výkon? Tohle může pořešit cloud s jeho server-side zpracováním (nauploadujete si fotky na server a přímo na něm je upravujete díky výkonu jeho hardware). I kdyby k tomu nedošlo, výkon mobilních procesorů celkem solidně narůstá, takže až na opravdu ty nejextrémnější požadavky budou aplikace stačit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning