uvaha-windows-7-prichazi-co-muzeme-cekat
Historie Článek Úvaha: Windows 7 přichází. Co můžeme čekat?

Úvaha: Windows 7 přichází. Co můžeme čekat? | Kapitola 4

Jiří Vašek

Jiří Vašek

7. 2. 2009 06:00 177

Seznam kapitol

1. Nové Windows 95? Sem s nimi! 2. Windows NT. Konečně. 3. Windows Vista - rozpačitý nástup nové éry 4. Windows 7 - co můžeme očekávat?

O nadcházejícím operačním systému od Microsoftu už si štěbetají vrabci na střeše velice dlouho, warezové buildy dávno zaplavily internet a objevila se i veřejná betaverze. Představovat novinky by bylo nošením dříví do lesa, koneckonců nedávno jsme vám přinesli i poněkud netradiční preview. Pokusme se tedy o ještě jeden pohled na Windows 7, a zkusme si trochu zaspekulovat.

Reklama

Jak jsme viděli, Microsoft už několikrát vydal dvojici operačních systémů s podobným jádrem; vždy první byl průkopník a druhý opravoval jeho chyby a stal se masově rozšířeným. Po inovativních Windows 95 přišly masově rozšířené Windows 98, později Windows 2000 zavedly NT jádro a pořádnou stabilitu a Windows XP znamenaly prosazení NT řady mezi uživateli. Zdá se, že tento případ by se mohl opakovat i potřetí - Windows Vista jsou z pohledu většiny uživatelů nemastné neslané, ale Windows 7 již sklízejí pozitivní ohlasy, přestože zatím je k dispozici pouze betaverze.

Úvaha: Windows 7 přichází. Co můžeme čekat?
i Zdroj: PCTuning.cz

Jaké vlastně musejí být Windows 7, aby se opakoval úspěch Windows 98 a Windows XP?

Nutná optimalizace

V první řadě se Microsoft musí soustředit na optimalizaci. Zdá se, že tohoto úkolu se zhostil úspěšně; Windows 7 jsou velmi svižné, v běžné práci s uživatelskými programy jsou někde mezi Windows XP a Windows Vista, naopak ve hrách (máme-li věřit některým testům) jsou dokonce rychlejší než Windows XP - v reálu o tom však silně pochybuji. Pokud Microsoft ještě trochu zapracuje na optimalizaci grafického rozhraní, které je ve Windows Vista jakési zpomalené, mohlo by se zadařit - a nová řada Windows by se konečně zbavila nálepky pomalého molochu.

Úvaha: Windows 7 přichází. Co můžeme čekat?
i Zdroj: PCTuning.cz

Inovace uživatelského prostředí

Další nutností je inovace uživatelského prostředí - v čemž Vista moc neuspěla. Windows 7 však zavádí další novinky. Kompletně přepracovaný hlavní panel vypadá velmi nadějně, chybí mi možná jen výraznější odlišení spuštěných programů od nespuštěných, což se dá vyřešit velmi jednoduše, navíc pokud jsou zapnuté popisky oken, tento problém odpadá. Možná by bylo dobré umožnit konzervativněji založeným uživatelům seskupovat zástupce v jedné části panelu a spuštěné programy v druhé - což by umožnilo uživateli zachovat princip quicklaunche.

Úvaha: Windows 7 přichází. Co můžeme čekat?
i Zdroj: PCTuning.cz

Za velice šikovný považuji nový systém práce s okny. Těžko říct zda to byla ze strany Microsoftu náhoda nebo záměr, ale možnost lehce tahem myši okna maximalizovat, minimalizovat a hlavně zobrazit dvě vedle sebe, to je perfektní pro moderní velkoplošné širokoúhlé monitory. Na CRT a LCD s poměrem stran 4:3 v podstatě není jiná možnost než používat maximalizovaná okna, naopak širokoúhlé LCD přímo láká k dvojokennímu uspořádání. Za tuto inovaci musím Microsoft pochválit. Pro názornou ukázku doporučuji video kolegů ze serveru cdr.cz.

Úvaha: Windows 7 přichází. Co můžeme čekat?
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdá se, že Windows 7 opravdu budou Windows Vista dotažené k relativní dokonalosti. Už betaverze opravuje řadu drobností a přináší drobné vychytávky jako je například možnost nastavit chování ikonek v oznamovací oblasti (system tray) nebo přesun tlačítka "Zobrazit plochu" do pravého dolního rohu monitoru. Fajn je odstranění nutnosti dokovat gadgety do sidebaru, nyní je lze umístit kamkoliv přímo na plochu.

Za jedině prospěšný považuji také upgrade Internet Exploreru na verzi 8, která vypadá také jako vylepšený IE7 (například už není tak odporně kulatý - však si jej můžete zkusit sami, dá se nainstalovat i do starších Windows), nebo další verzi Windows Media Playeru (nevím jak vám, mně se zdá být rychlejší než WMP11).

Kam kráčíte, Windows 7?

Je velice těžké soudit, jak vlastně bude vypadat finální verze Windows 7 - první betaverze se totiž vždycky soustřeďují na ladění funkčnosti systému, a až krátce před vydáním jsou přidány další funkce a vše se doladí a graficky zahladí a vypulíruje.

Škarohlídi někdy nahlížejí na Windows Vista jako na nové Windows ME - jakousi slepou větev, která brzo skončí cimrmanovským "tudy ne, přátelé". Osobně si myslím, že toto fiasko se nekonalo ani zdaleka - vždyť tržní podíl Windows Vista již v listopadu 2008 překročil 20% a pomalu, ale vytrvale roste. Na druhou stranu, nástup Windows 7 bude zřejmě velice rychlý (Microsoft dle některých zdrojů nabídne bezplatný upgrade některých verzí Windows Vista na Windows 7) - může se stát, že Windows 7 Visty rychle předběhnou, zatímco na starších počítačích budou stále dominovat Windows XP.

Úvaha: Windows 7 přichází. Co můžeme čekat?
i Zdroj: PCTuning.cz

Dost už bylo spekulací. Současný plán Microsoftu je vydat finální verzi Windows 7 někdy mezi červencem 2009 a červnem 2010, přičemž dle mého názoru je reálný podzim 2009. Mezitím jistě se jistě objeví několik dalších verzí, snad Beta 2 a Release Candidate. Server slashdot naposledy informoval o přeskočení Bety 2 a vydání rovnou RC verze v srpnu, a finální verze v říjnu 2009. Uvidíme.

A jaké máte s rodinou Windows zkušenosti vy, a jak myslíte že jejich poslední zástupce nakonec dopadne ve srovnání třeba s Windows 98 nebo Windows XP?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama