Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria

Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 2. 2013 03:00 17

Seznam kapitol

1. Impérium 2. Pokroky ve vývoji 3. Nové i slepé uličky 4. Sinclar vs. Acorn
5. Procesory RISC 6. Ladění ovládání 7. Všechno na jednom místě

Je pozoruhodné, jak moc se Velká Británie zasloužila o rozvoj počítačových technologií v 80. letech minulého století. Levné počítače, RISC procesory, odolné počítače, subnotebooky... A je také pozoruhodné, jak rychle její vliv vymizel a jak málo se o britských počítačích dnes ví. Naštěstí to můžeme snadno připomenout!

Reklama

Další zajímavou vlastností RISC OS je způsob, jakým aplikace pracují se soubory. Pokud si vícekrát otevřete ten samý dokument ve Windows, v jednotlivých oknech ho budete updatovat a ukládat, výsledkem bude to, co jste uložili naposledy. V RISC OS je výsledkem dokument, obsahující všechny změny, protože i když je dokument otevřený vícekrát, je to jen více „pohledů“ na ten samý dokument. Můžete si otevřít vícekrát jeden zdroják a nebo text a editovat ho zároveň na různých místech, aniž byste museli hopsat sem a tam. Paráda. Nedosti na tom, od počátku RISC OS podporoval souborová metadata, která používal místo přípon. K archivům se choval transparentně, tvářily se jako adresáře.

Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria
i Zdroj: PCTuning.cz

Protože Archimedes přinesl třítlačítkovou myš, podporoval i RISC OS konzistentně tři tlačítka. Od začátku měl rovněž dole pod desktopem bar, ve kterém jste měli ikony disků, zařízená a taky často spouštěných aplikací. (Stále se bavíme o dobách, kdy jste ve Windows hledali Program Manager, abyste mohli něco spustit!) Zkrátka a dobře, práce s RISC OS je něco jako výlet do alternativní minulosti, ve které jsme mohli mít jednoduchý, přehledný a rychlý operační systém, který ze zařízení nevytéká svými rozměry všemi směry a kterému k běhu pohodlně stačí úsporný RISC procesor. Není to jediný operační systém minulosti, který byl velmi zajímavý a přesto ho semlela kola dějin. Rozhodně je to byl první pokročilý systém, který mě přinutil přemýšlet o tom, že je i svět zajímavých systémů mimo Windows, který většina normálních uživatelů vůbec nezná a hodně vývojářů se o ně nezajímá, protože jsou to Windows, co živí mainstreamovou IT. Neúspěch RISC OS je pochopitelný, byl svázaný s okrajovou platformou. Rozhodně ale stojí za inspiraci, dobrých nápadů v tom je hafo.

Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria
i Zdroj: PCTuning.cz

Počítače s RISC procesory svůj souboj s Wintel platformou nakonec prohrály. Bylo jich málo, byly drahé a přes svůj výkon prostě následovaly cestu do zapomnění s jinými kvalitními platformami, jako byla Amiga. Jenomže... nakonec není zcela jisté, zda ten souboj opravdu prohrály. Kvality RISC procesorů a hlavně jejich vynikající poměr výkon / spotřeba zaujaly i takové firmy, jako Apple a VLSI Technology, takže vývoj ARM procesorů pokračoval. Firma ARM se zaměřila na vývoj architektur, které licencovala a stále licencuje výrobcům, kteří si na jejím základě vyrábí vlastní procesory. Ty se objevily už v handheldu Apple Newton, později ovládly kapesní počítače a dnes je najdete ve smartphonech, tabletech, routerech, zkrátka všude, kde je potřeba vysoký výkon při minimální spotřebě energie. Využívají je i počítače s Windows RT! Jen v roce 2011 bylo vyrobeno asi 7,9 miliardy procesorů založených na architekturách ARM. Můžeme tedy říci, že nakonec šlo o mimořádně úspěšný počin – a zatím vše nasvědčuje pro to, že architektury ARM, které byly poprvé navrženy Brity v roce 1983, budou slavit úspěchy i nadále.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama