Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria

Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 2. 2013 03:00 17

Seznam kapitol

1. Impérium 2. Pokroky ve vývoji 3. Nové i slepé uličky 4. Sinclar vs. Acorn
5. Procesory RISC 6. Ladění ovládání 7. Všechno na jednom místě

Je pozoruhodné, jak moc se Velká Británie zasloužila o rozvoj počítačových technologií v 80. letech minulého století. Levné počítače, RISC procesory, odolné počítače, subnotebooky... A je také pozoruhodné, jak rychle její vliv vymizel a jak málo se o britských počítačích dnes ví. Naštěstí to můžeme snadno připomenout!

Reklama

Za zmínku stojí bitva, kterou v roce 1980 Sinclair svedl s jinou významnou britskou firmou Acorn. Nešlo o nic menšího, než o zakázku pro počítač, který by se stal standardem BBC pro projekt BBC Computer Literacy Project. BBC se rozhodla, že udělá pořad, který bude seznamovat nejen mládež s počítači – The Computer Programme. Soutěže o tento počítač se účastnil Sinclair, který nabídl levné, ale taky „hodně lacině“ provedené řešení. Acorn nabídl počítač, který byl mnohem dražší, ale podstatně solidněji vyrobený a vybavený velkým množstvím rozšíření. Tento počítač soutěž vyhrál a stal se prvním z řady „počítačů BBC“ - Acorn BBC A. Další model, Acorn BBC B, patří mezi nejpozoruhodnější výukové systémy Západu: Je vybaven nejen propojením do sítě, ale také možností připojit desku s vývojovým systémem pro zcela jinou platformu.

S pomocí Acornu BBC B bylo možné vyvíjet software určený pro procesory 6502, Z80, 68000 – a také nový RISC procesor ARM. Právě tento vývojový systém se stal velmi oblíbeným u nastupující generace britských programátorů. Acorn později pokračoval ve vývoji dalších školních systémů, jako byly Master 128 a Master Compact. Ve výrobě školních počítačů Acorn pokračoval až do roku 1993, vznikla rovněž velká řada doplňků.

Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria
i Zdroj: PCTuning.cz

Pravděpodobně největší revoluci znamenal počítač Acorn Archimedes, první domácí počítač s RISC procesorem ARM-2. Na svou dobu (1987) přinesly neuvěřitelný hrubý výpočetní výkon, který překonával konkurenční Amigy až devětkrát. Díky tomu byl tento systém populární pro vědecké výpočty, vznikly pro něj i zajímavé 3D hry. Archimedes byl bohužel drahý, cena se pohybovala kolem tisíce liber. Navíc nebyl navržený jako herní systém, neměl koprocesory pro akceleraci grafiky a ani zvuku, sdílený grafický systém navíc celý systém brzdil. To systém značně marginalizovalo a mimo Velkou Británii se v podstatě nerozšířil. V Británii byl ale populární jak ve školách, tak pro profesionální využití, kde s PC kompatibilními stroji soutěžil i později v podobě Acorn Risc PC.

Asi největší ztrátu pro svět počítačových technologií představoval operační systém počítačů Archimedes – RISC OS. V některých rysech šlo o systém zaostávající, kupříkladu v tom, že používal kooperativní multitasking (to ale Windows měly v 80. letech taky). V mnoha jiných směrech šlo o systém tak radikální, že dodnes nemá vlastně konkurenci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama