Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria | Kapitola 2
Seznam kapitol
Je pozoruhodné, jak moc se Velká Británie zasloužila o rozvoj počítačových technologií v 80. letech minulého století. Levné počítače, RISC procesory, odolné počítače, subnotebooky... A je také pozoruhodné, jak rychle její vliv vymizel a jak málo se o britských počítačích dnes ví. Naštěstí to můžeme snadno připomenout!
Sinclairu ZX80 se prodalo asi 70.000 kusů, což bylo docela dost. Počítač byl ale poměrně složitý a těžko servisovatelný, protože jeho konstrukce byla tvořena dvěma kusy plastů svařenými dohromady.

Sinclair ovšem plánoval udělat něco ještě lepšího a jednoduššího, aby byl počítač dostupný co největšímu okruhu zájemců: Vytvořil Sinclair ZX81. Z hlediska programování šlo o evoluci systému, prakticky všechny programy v BASICu z původního ZX80 fungovaly, zároveň byl ale výrazně vylepšen. Znakovou pseudografiku šlo nově kreslit příkazy PLOT a UNPLOT, přibyla možnost počítat v matematice s plovoucí desetinnou čárkou, přibyla podpora pro tiskárnu. Napsali jste program, který uměl v oné velmi hrubé grafice 64x44 bodů namalovat graf – a byli jste v tom. Pro Sinclair ZX81 vznikla řada docela úžasných her, kupříkladu i konverze Manic Minera do monochromatického módu, udělaná nějakým Čechem – nevíte, kdo je autorem?
Buď jak buď, Sinclair ZX81 představoval maximálně jednoduchý stroj. Uvnitř najdete procesor, jeden čip RAM, jeden čip ROM, jeden integrovaný čip ULA, který dělá „ty ostatní věci“, potom RF modulátor a pár obvodů pro magnetofon. Maximální jednoduchost. Celý ten stroj vypadá jako cvičení z počítačového designu, je to prostě krása. Vznikla pro něj řada rozšíření, vznikly „pravé“ klávesnice, které měly nahradit ty často ničené membránové klávesy, vznikly i klony, jako americký Timex Sinclair 1000 a nebo vylepšený Lambda Electronic PC8300 z Hong Kongu, toho času stále britského dominia.