Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria

Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 2. 2013 03:00 17

Seznam kapitol

1. Impérium 2. Pokroky ve vývoji 3. Nové i slepé uličky 4. Sinclar vs. Acorn
5. Procesory RISC 6. Ladění ovládání 7. Všechno na jednom místě

Je pozoruhodné, jak moc se Velká Británie zasloužila o rozvoj počítačových technologií v 80. letech minulého století. Levné počítače, RISC procesory, odolné počítače, subnotebooky... A je také pozoruhodné, jak rychle její vliv vymizel a jak málo se o britských počítačích dnes ví. Naštěstí to můžeme snadno připomenout!

Reklama

Sinclairu ZX80 se prodalo asi 70.000 kusů, což bylo docela dost. Počítač byl ale poměrně složitý a těžko servisovatelný, protože jeho konstrukce byla tvořena dvěma kusy plastů svařenými dohromady.

Úvaha: zapomenuté zásluhy britského IT impéria
i Zdroj: PCTuning.cz

Sinclair ovšem plánoval udělat něco ještě lepšího a jednoduššího, aby byl počítač dostupný co největšímu okruhu zájemců: Vytvořil Sinclair ZX81. Z hlediska programování šlo o evoluci systému, prakticky všechny programy v BASICu z původního ZX80 fungovaly, zároveň byl ale výrazně vylepšen. Znakovou pseudografiku šlo nově kreslit příkazy PLOT a UNPLOT, přibyla možnost počítat v matematice s plovoucí desetinnou čárkou, přibyla podpora pro tiskárnu. Napsali jste program, který uměl v oné velmi hrubé grafice 64x44 bodů namalovat graf – a byli jste v tom. Pro Sinclair ZX81 vznikla řada docela úžasných her, kupříkladu i konverze Manic Minera do monochromatického módu, udělaná nějakým Čechem – nevíte, kdo je autorem?

Buď jak buď, Sinclair ZX81 představoval maximálně jednoduchý stroj. Uvnitř najdete procesor, jeden čip RAM, jeden čip ROM, jeden integrovaný čip ULA, který dělá „ty ostatní věci“, potom RF modulátor a pár obvodů pro magnetofon. Maximální jednoduchost. Celý ten stroj vypadá jako cvičení z počítačového designu, je to prostě krása. Vznikla pro něj řada rozšíření, vznikly „pravé“ klávesnice, které měly nahradit ty často ničené membránové klávesy, vznikly i klony, jako americký Timex Sinclair 1000 a nebo vylepšený Lambda Electronic PC8300 z Hong Kongu, toho času stále britského dominia.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama