Uvízli jsme v silikonu: Kam dál?
Hardware Článek Uvízli jsme v silikonu: Kam dál?

Uvízli jsme v silikonu: Kam dál? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 5. 2021 03:00 49

Seznam kapitol

1. Temná stránka světla 2. Výtěžnost 3. Teplo a chlad 4. Mnoho možností, žádná na spadnutí 5. Předzvěst éry serverů?

Moorův zákon už řadu let neplatí – a principiálně nové technologie využívající zcela nové materiály nepřicházejí. Stále obtížnější výroba pokročilé křemíkové litografie není jen problém Intelu – k limitům technologie se blíží úplně všichni.

Reklama
Reklama

Dnes, vzhledem ke GPU krizi, začínají dávat smysl herní cloudové streamovací služby, jako je GeForce Now. Ty byly donedávna okrajové a dávaly smysl spíš pro lidi, kteří cestovali po civilizovaném světě s ultrarychlým neomezeným internetovým připojením, ale dnes, v dobách GPU krize, to je pro řadu lidí jediný způsob, jak si vůbec zahrát novější hry. Pokud je nynější kryptohorečkou poháněný nedostatek vůbec k něčemu dobrý, tak je to právě v tom, že dává streamovacím službám šanci.

Je ale také možné, že kryptokrize přetíží streamovací služby – placené účty jsou už v některých zemích údajně nedostupné. U nás se GeForce Now stále nabízí za 269 Kč měsíčně nebo 2690 Kč ročně, obsahuje rozsáhlou herní knihovnu – a kdo ví, možná je to lepší alternativa než doufat v to, že se dostupnost grafických karet brzy zlepší, nebo v současnosti kupovat hodně drahé herní sestavy.

Buď jak buď současný stav věcí ukazuje na to, že budeme mít přenosná zařízení s „vyhovujícím“ výkonem, která stále více budou používat služeb vysoce výkonných serverů založených na exotických principech. S dostatečně rychlým připojením si ale většina lidí ani nevšimne, že se jejich „computing“ začal sdílet mezi věc, kterou drží v ruce – a server, který pracuje někde daleko.

A kdy přijde další revoluční přelom? Kdo ví. Zatím to stále vypadá, že se křemíku jen tak nezbavíme.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning