V čem prohlížet obrázky v Linuxu?
Návody Článek V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

V čem prohlížet obrázky v Linuxu? | Kapitola 3

Tomáš Němec

Tomáš Němec

5. 5. 2022 18:30 13

Seznam kapitol

1. EPhoto, Eye of GNOME 2. Eye of MATE, Geegle 3. GpicView, gThumb 4. Gvenview, Gymgv
5. LXImage, Mirage 6. Nomacs, Ristretto 7. Shrnutí

Dnes se podíváme, jak vypadají v Linuxu prohlížeče obrázků. Nemyslím tím velké a komplikované správce obrázků, ale zaměříme se na programy, jejichž základním cílem je jednoduše a rychle ukázat obsah souboru, na který se díváte.

Reklama
Reklama

GpicView

Primární prostředí: LXDE (univerzální vzhled – zapadne i do jiných).

Prohlížeč do lehkého prostředí LXDE. Má minimalistickou koncepci, která se mi velmi líbí. Počet funkcí je omezený. Soustředí se skutečně hlavně na zobrazení obrázků.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Menu je zredukováno do pravého tlačítka myši a veškeré další ovládání se děje pomocí lišty ikon na dolní straně okna programu. I tento panel nástrojů se dá skrýt.

gThumb

Primární prostředí: GNOME.

GThumb je velmi oblíbený prohlížeč obrázků pro Desktopové prostředí GNOME. Dá se ovšem dobře použít i jako správce. Jde o program na pomezí mezi prohlížečem a správcem. V případě otevření z menu se chová jako správce. Ovšem dobře funguje i pro přímé otevření obrázku ze správce souborů.

Po spuštění se dostaneme do základního rozhraní programu. Toto rozhraní ctí zvyklosti GNOME ovládacích prvků. Do jiného prostředí tak nemusí zapadnout.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Vlevo nahoře jsou ikony pro základní navigaci a složka pro tvorbu záložek. U levého okraje je v základu zobrazený pohled na definovaná systémová místa. Pomocí tohoto pohledu provádíme navigaci. Když se chceme dostat do hlavního kořenového adresáře, použijeme volbu tento počítač.

Pokud jsou ve zvoleném adresáři nějaké obrázky, jejich náhledy se zobrazí vpravo. Vpravo dole je ikona žárovky. Po kliknutí na ní se zobrazí informace EXIF ke zvýrazněnému obrázku.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Po rozkliknutí náhledu obrázku se dostaneme do samotného prohlížení. Zde máme k dispozici na prohlížeč poměrně značné možnosti srovnatelné s mnohými správci. Vpravo nahoře jsou orientační ikony pro přepínání zobrazení. Můžeme zobrazit informace EXIF k aktuálnímu obrázku.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Další ikona otevírá poměrně široké možnosti úprav. Je možné obrázkem otáčet i měnit velikost, dále máme k dispozici základní možnosti přizpůsobení jasu kontrastu, včetně možnosti automatického nastavení. Mezi pokročilejší funkce se zde řadí především úprava křivky barev a odstranění efektu červených očí. Též jsou k dispozici speciální automatické efekty – spíše taková sranda.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?
V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Následující ikony umožňuje přidat k obrázku komentář a štítky.

Poslední ikona skrývá nástroje, které jsou dostupné i v režimu náhledů obrázku v adresáři, nabízí základní manipulaci s označeným obrázkem a možnost smazat metadata k obrázku. Velmi zajímavá možnost je vytvoření jednoduchého webového alba. 

Tento program mohu jen doporučit, má snadné ovládání a široké možnosti práce s obrázky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning