V čem prohlížet obrázky v Linuxu? | Kapitola 6
Seznam kapitol
Dnes se podíváme, jak vypadají v Linuxu prohlížeče obrázků. Nemyslím tím velké a komplikované správce obrázků, ale zaměříme se na programy, jejichž základním cílem je jednoduše a rychle ukázat obsah souboru, na který se díváte.
Nomacs
Primární prostředí: Neurčeno
Zajímavý prohlížeč z možností zobrazení velkého množství informací, které je ovšem volitelné, takže může vypadat i minimalisticky. Základní zobrazení je minimalistické.
Ovšem při zobrazení veškerých informací vypadá trochu jinak. Je zde možnost zobrazit i adresář s náhledy obrázku. K dispozici základní funkce správy souborů jako kopírovat, přesunout a podobně.
Nabízí na prohlížeč bohatou nabídku úprav. Umožní např. invertovat barvy, převrátit obrázek vodorovně nebo svisle, otočit, měnit odstín, sytost, expozici, doostřit, převést na stupně šedi, oříznout a některé další úpravy. Program se těmito možnostmi dostává již na pomezí mezi prohlížeč obrázků a správce fotografií.
Mezi další vymoženosti patří možnost hromadného zpracování úprav obrázků dávkou. Jde o silnou zbraň umožňující automatizaci. Nadefinujeme si kroky, které se u obrázků mají udělat postupně a potom je pustíme nad množinou obrázků. Například zmenšení velikosti, převod do určitého formátu a nakonec uložení na nové místo. Další doplňkové možnosti jsou spustit prezentaci a vytváření mozaiky z obrázků.
Zajímavý program, který i u mě najde své využití.
Ristretto
Primární prostředí: XFCE (univerzální vzhled – zapadne i do jiných)
Standardní prohlížeč obrázků pro pracovní prostředí XFCE. Klasická koncepce, která zapadne do tohoto konzervativního prostředí. Na tuto kategorii má široké možnosti konfigurace.
Kromě možnosti určit, zda budou zobrazeny náhledy, stavový pruh a nástrojová lišta je zde možnost ještě konfigurovat náhledy. Můžeme určit na které straně okna budou zobrazeny a jejich velikost. Jinak program zcela rezignuje na možnost úprav. Skutečně jde o prohlížeč.