V čem prohlížet obrázky v Linuxu?
Návody Článek V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

V čem prohlížet obrázky v Linuxu? | Kapitola 6

Tomáš Němec

Tomáš Němec

5. 5. 2022 18:30 13

Seznam kapitol

1. EPhoto, Eye of GNOME 2. Eye of MATE, Geegle 3. GpicView, gThumb 4. Gvenview, Gymgv
5. LXImage, Mirage 6. Nomacs, Ristretto 7. Shrnutí

Dnes se podíváme, jak vypadají v Linuxu prohlížeče obrázků. Nemyslím tím velké a komplikované správce obrázků, ale zaměříme se na programy, jejichž základním cílem je jednoduše a rychle ukázat obsah souboru, na který se díváte.

Reklama
Reklama

Nomacs

Primární prostředí: Neurčeno

Zajímavý prohlížeč z možností zobrazení velkého množství informací, které je ovšem volitelné, takže může vypadat i minimalisticky. Základní zobrazení je minimalistické.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Ovšem při zobrazení veškerých informací vypadá trochu jinak. Je zde možnost zobrazit i adresář s náhledy obrázku. K dispozici základní funkce správy souborů jako kopírovat, přesunout a podobně.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Nabízí na prohlížeč bohatou nabídku úprav. Umožní např. invertovat barvy, převrátit obrázek vodorovně nebo svisle, otočit, měnit odstín, sytost, expozici, doostřit, převést na stupně šedi, oříznout a některé další úpravy. Program se těmito možnostmi dostává již na pomezí mezi prohlížeč obrázků a správce fotografií.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Mezi další vymoženosti patří možnost hromadného zpracování úprav obrázků dávkou. Jde o silnou zbraň umožňující automatizaci. Nadefinujeme si kroky, které se u obrázků mají udělat postupně a potom je pustíme nad množinou obrázků. Například zmenšení velikosti, převod do určitého formátu a nakonec uložení na nové místo. Další doplňkové možnosti jsou  spustit prezentaci a vytváření mozaiky z obrázků.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Zajímavý program, který i u mě najde své využití.

Ristretto

Primární prostředí: XFCE (univerzální vzhled – zapadne i do jiných)

Standardní prohlížeč obrázků pro pracovní prostředí XFCE. Klasická koncepce, která zapadne do tohoto konzervativního prostředí.  Na tuto kategorii má široké možnosti konfigurace. 

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?

Kromě možnosti určit, zda budou zobrazeny náhledy, stavový pruh a nástrojová lišta je zde možnost ještě konfigurovat náhledy. Můžeme určit na které straně okna budou zobrazeny a jejich velikost. Jinak program zcela rezignuje na možnost úprav. Skutečně jde o prohlížeč.

V čem prohlížet obrázky v Linuxu?
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning