Velký test šesti základních desek s H55 a H57 2/2 | Kapitola 4
Seznam kapitol
Druhá a závěrečná část testu základních desek s novým čipsetem H55 a H57 Express přináší detailní představení posledních dvou účastníků s logy Intel a MSI. A potom samozřejmě tu nejdůležitější část, tedy testy a závěrečné zhodnocení motherboardů. Vybere si určitě každý, pokud tedy chcete investovat zrovna do téhle platformy.
Intel už dlouhé roky prosazuje odlišný koncept BIOSu počítače (SPI) připojený přímo k jižnímu můstku vlastní sběrnicí. Čip je klasická flash paměť, rozdělená na několik částí. První obsahuje BIOS, druhá managera systému a třetí firmware pro síťový kontrolér. Pokud znáte pouze BIOSy klasických desek, budete asi v tom od Intelu krapet tápat.
Hlavní obrazovka vám ukáže osazenou konfiguraci počítače. Zapnout zde můžete ručně pouze Hyper-Threading a nebo vypnout procesorová jádra. V dolní části je povoleno nastavovat datum.
Další menu Advanced je rozděleno na několik dalších podzáložek. Na některé zajímavější se podívejme. Všimněte si také varování výrobce, zde zcela zbytečné, deska téměř nic neumožňuje měnit a nastavit.
Ovládání integrovaných součástí desky. Zapnout můžeme vše, včetně PS2 portů, sériového a paralelního až po USB a HDMI.
Ve video nastavení si lze vybrat preferovanou grafickou kartu. Buď v nějakém PCI slotu, nebo tu v procesoru. Pokud vyberete tu z procesoru, dále jí můžete přiřadit maximální kapacitu paměti 256 MB.
Nyní jsem v menu Performance, kde se systém ladí a taktuje, tedy spíše netaktuje. Jediné co můžete změnit je BCLK frekvence, nic dalšího. Ani napětí, ani násobiče procesoru, prostě nic. Na taktování to zkrátka není.
V menu Security lze nastavit hesla, virtualizaci a další technologie. Jde vidět orientace na byznys trh, kde administrátor všem uživatelům jejich BIOS pěkně zahesluje a je to.
V posledním alespoň trochu zajímavém menu Power lze zapnout vzbouzení počítače různými zařízeními, povolit úsporné funkce. To je ale z BIOSu už vše.