vodni-chlazeni-podle-thermaltake-aquarius-iii
PCTuning Článek

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Petr Válek
Petr Válek
7. 5. 2004 00:00 36 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Thermaltake 2. Uvedení do provozu, testy a závěr

Vodní chlazení, které jsme si dnes vzali na mučidla není novinkou, přesto se jedná o řešení, které jste na našich stránkách ještě neviděli. Abychom Vám zpříjemnili čekání na velký test bloků vodního chlazení, rozhodli jsme se zrecenzovat instantní řešení firmy Thermaltake Aquarius III. Nakolik výkonný a hlavně výhodný je tento výrobek se ukáže v testu.

Reklama
Reklama

 


Jako každý výrobek Thermaltake i Aquarius III na
 sobě nese velké X s logem firmy

Firma Thermaltake patří v oblasti moddingu a overclockingu mezi světovou špičku, to je bez debat. Slávu si nejdříve vydobyli řadou drahých ale nekompromisně výkonných chladičů Volcano - zatímco ostatní experimentovali, Thermaltake se nezaleklo vysoké výrobní ceny i hmotnosti a jako první nasadili 100% mědi, výkonný větrák a husté žebrování. Výrobky produkované touto firmou se strefují do gusta i požadavků ladičů docela přesně. Mimo celou řadu chladičů naleznete v nabídce ovládací panely, skříně (známá je zejména řada Xaser), osvětlení, kabely i ostatní "ladičská" bižuterie.

Převládá snaha o kvalitu a jistý "techno-vzhled", i když musím uznat že firma některé prvky dává na odiv snad až příliš - ale to k tuningu docela patří. Koneckonců posuďte sami - Aquarius je zářným příkladem tohoto přístupu.


Aquarius III je sadou, kterou můžete použít pro procesory AMD Athlon XP (socket A), Intel Pentium 4 (socket 478) a také pro 64-bit procesory AMD (socket 754 či 940, 939). Osobně to považuji za velikou výhodu - sada tak může cestovat s vámi klidně i několik let.

A co nás čeká v rozměrné krabici?


fotografie zobrazují něco, co na první pohled připomíná digitální měřící přístroj

Červená krabice skrývá kompletní sadu vodního chlazení Aquarius III. Když říkám sada, myslím to doslova - část instalace (jako je CPU blok, tepelné čidlo, potřebné hadičky a průchodky) musíte instalovat dovnitř počítačové skříně (počítač pak vypadá téměř jako obyčejné PC, s tím rozdílem, že na záslepce jednoho PCI slotu naleznete konektor a dva podivné ventily).

Druhou části sady je pak, jak bych to jen nazval... centrální jednotka. Ve skutečnosti se nejedná o takové hi-tech zařízení, na jaké vypadá - úkolem hliníkového "šuplete" je rozproudit chladící kapalinu (uvnitř je čerpadlo) a postarat se o to, aby vnitřní ventilátor odfoukal teplo mimo tepelný oběh (znáte to: "kam s ním?"). Mimoto hlavní jednotka také monitoruje teplotu chladící kapaliny a v neposlední řadě svého majitele také důstojně reprezentuje (už to slyším: hele, co to máš? - no víš, to je vodní chlazení, tady to ukazuje otáčky, tady teplotu...).

Pikantním detailem jsou popruhy s taštičkou umožňující celý systém dokonce přenášet. Už vidím jak majitel "Akvariusu" cestuje po LAN party s hliníkovou krychličkou a hadičkami stočenými v apartní taštičce (systém má soustavu ventilů bránících výtoku kapaliny). V tomto případě může mít, samozřejmě až po instalaci a spuštění celého systému, prakticky libovolnou přihlížející dívku ;-)

Po otevření papírové krabice najdete uvnitř menší krabici s příslušenstvím a blokem na CPU.


Klikněte pro zvětšení.

Hlavní jednotku najdete ve spodní části balení. Působí velice robustním dojmem, také se jedná o nemalou cihlu. Její rozměry 312 x 191 x 135 mm a váha 4,3 kg to jen potvrzují. Je vyrobena z hliníku ve stříbrno-modré kombinaci. Kvalita zpracování je (jako vždy u Thermaltake) naprůměrná.

Na horní straně bije do očí typické logo řady Xaser, hluboce profilované boční stěny jako by spíše patřily k nějakému pasivnímu chladiči disků, než k sadě vodního chlazení. Hliníkové bočnice nemají na chlazení zásadní vliv, ruku designera spíše vedla snaha o techno/vojenský design. A výsledek? Nevím jestli je to pro vás důležité, ale centrální jednotka může ihned zahrát ve sci-fi filmu klidně ...detonační jednotku atomové bomby.

Přední panel je vybaven několika displeji a potenciometrem ovládajícím větráček (ten ochlazuje uvnitř tepelný výměník). Červené číslo není odpočtem doby zbývající do detonace, ale značí otáčky větráku. Horní displeje zobrazují aktuální teplotu vody (na vstupu a výstupu výměníku chlazení), ve vybavení najdete také jedno externí teplotní čidlo (hodnota "CPU Temp. Monitor").

Uvnitř jednotky najdete nezbytné čerpadlo s výměníkem tepla (v amatérských konstrukcích bývá na jeho místě nejčastěji výměník topení Š120) a větráčkem. Nasávací otvor "vzduchotechniky" je umístěn ve spodní části.

Nádrž na chladicí kapalinu je součástí čerpadla. Na levém boku jednotky je dobře patrné množství kapaliny - při provozu je toto "miniakvárium" ještě modře podsvíceno. Pokud sundáte horní kryt, najdete pod ním otvor sloužící k plnění a dolévání kapaliny. Potřebný objem kapaliny je nečekaně malý - budete potřebovat něco mezi 2 - 3 dl.


Modré podsvícení za provozu zajišťuje dobrou viditelnost hladiny kapaliny.

Na zadní straně centrální jednotky naleznete "výfuk" vzduchu z výměníku a vstup/výstup chladící kapaliny (ventily označené IN a OUT). Konektor vlevo zajišťuje (s pomocí 1,5m dlouhého kabelu) propojení s PC a napájení celé jednotky. Opačný konektor se umisťuje do záslepky PCI slotu, ve které je i průchod vody (zase IN a OUT). 

Po sundání horního krytu a nakouknutí do vnitřností tohoto "obra" nás čekalo mírné překvapení. Uvnitř jsme toho čekali opravdu o něco více než vzduch a kabelový guláš. Ostatně posuďte sami:

Kromě kabelů, nádržky s čerpadlem, větráčku 80x80mm a výměníku není v jednotce téměř nic. Měděný výměník je překvapivě malý, při tak velikém objemu samotné jednotky jsme opravdu čekali přeci jen něco většího. Rozměry výměníku 82 x 65,6 x 49 mm rozhodně nejsou předimenzované.

Chladící schopnosti mohou být velikostí (nebo spíše nevelkými rozměry) výměníku částečně omezené, k tomu ale dostaneme až v kapitole testy. Větráček pracující s otáčkami mezi 2200 - 5500 za minutu je netypický - je totiž vybaven pouze třemi velkými lopatkami. Stejný větráček firma Thermaltake používá u některých svých vzduchových chladičů - ze zkušenosti víme, že při 5500 si umí doslova "zařvat".

Blok CPU je vyroben z mědi, která je niklována. Rozměry 65 x 55 x 15,5 mm a váha 0,4kg je dostačující pro všechny dnešní CPU.

Výrobce uvádí, že je možno tuto sadu použít na procesory s tepelným vyzařováním do 200W, takže i Prescott se s tímto chladičem bude mít fajn.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning