Vyzkoušeli jsme Chrome OS Flex: Co nabízí nově uvolněný systém Googlu? | Kapitola 2
Seznam kapitol
Google uvolnil svůj operační systém Chrome OS k oficiálnímu stažení i mimo certifikované modely Chromebooků. Podíváme se, jak se tento systém dá reálně k něčemu používat a co mu chybí.
První spuštění se nese v duchu základního poinstalačního nastavení. Po restartu to znovu chce určit jazyk a klávesnici. Nastavíme a můžeme pokračovat.
Zadáme připojení k našemu Google účtu a následně potvrdíme podmínky společnosti Google.
A máme nastaveno, můžeme spustit systém.
Dostáváme se na plochu a vidíme velmi jednoduchý design systému. Vítá nás aplikace pro seznámení se systémem. Dole na panelu uprostřed, jsou ikony posledních použitých aplikací. Vlevo na panelu je tlačítko pro aktivaci vyhledávání a hlavního menu. Panel je možno přesunou na jiný okraj obrazovky.
Pokud toto tlačítko použijeme, objeví se panel vyhledávání, který kombinuje hledáni v internetu s hledáním v aplikacích. Klikneme-li na šipku nahoře v horní části panelu vyhledávání, dostaneme se do hlavního menu. Hodně se podobá menu v systému Android.
Úpravy síťového nastavení, spojení bluetooth, změna uživatelského účtu Google a podobně se provádějí v nastavení.
K dispozici je jednoduchý správce souborů. Přístup k souborům je omezený, máme zde k dispozici složku stažené a externí zařízení. Pokud si aktivujeme vývojářský režim aplikací pro Linux, máme zde k dispozici složku soubory v systému Linux. Zobrazují se pouze soubory, které nahrajeme, ne soubory z režimu Linuxu.
Po případném restartu, nebo přihlášení se seznámíme s jednoduchou a čistou přihlašovací obrazovkou. Kromě samotného přihlášení zde můžeme vypnout počítač, přihlásit se jako host a přidat uživatele.
Jaká je nabídka předefinovaných webových a vestavěných aplikací, se podíváme dále.