WD_Black SN750 SE 1 TB: (Nedobrá) Budoucnost SSD je tady
Článek WD_Black SN750 SE 1 TB: (Nedobrá) Budoucnost SSD je tady

WD_Black SN750 SE 1 TB: (Nedobrá) Budoucnost SSD je tady

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 9. 2021 23:59 8

Seznam kapitol

1. SSD produkt křemíkové krize 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Dnes testovaný disk je speciální ve všech směrech. Je produktem čipové krize, nese nový řadič a pouze jeden paměťový čip. Výkon na PCIe 4.0 ale tentokrát moc nenadchne. Předpověď, že SSD trh bude horší a horší, se stává realitou.

Reklama
Reklama
WD_Black SN750 SE 1 TB: (Nedobrá) Budoucnost SSD je tady

Když jsem před lety odhadoval posun SSD disků směrem od výkonu k úsporám nákladů, pomalejším diskům a k nudným produktům, nemýlil jsem se. Bohužel. To jsem ale ještě netušil nic o pandemii COVIDu, křemíkové krizi a nutnosti osekat náklady na výrobu víc než na dřeň. To vše se ale v roce 2021 stalo.

Trend snižování nákladů, šizení zákazníků a tajné snižování výkonu komponent byl vidět už před krizí, ta křemíková ale nasadila v tomto směru u všech výrobců turborychlost. Prodej několika málo produktů SSD se stejným názvem a modelovým označením s různým výkonem byl jen začátek. Pak přišly na řadu paměti DDR4, což jsme probírali v nedávné recenzi notebooku Asus.

Před nedávnem byl odhalen Samsung, který pod označením Samsung 970 Evo začal prodávat zcela jiný disk než ten původní, samozřejmě s razantně nižším výkonem. Problém by to nebyl, kdyby to výrobce zákazníkům řekl, anebo disk označil jinak. Takových výrobců bude hromada, zatím třeba nebyli odhaleni.

WD_Black SN750 SE 1 TB: (Nedobrá) Budoucnost SSD je tady

Disk SN750 SE můžete mít i s kupónem na hru Battlefield 2042

Dnes testovaný disk je také hodně zajímavý ze všech směrů. Jde o učebnicový produkt křemíkové krize, kdy se výrobce opravdu snažil. Původní model WD_Black SN750 byl tvořen čtyřmi čipy (dva paměťové, řadičem a DDR4). Ten současný WD_Black SN750 SE má čipy jen dva. Paměťový a řadič. Úspora křemíku je při stejné kapacitě a ceně značná.

WD se tedy podařilo vyrobit disk, který nahrazuje svého předchůdce s nižšími výrobními náklady. Navíc je vybaven moderním řadičem s PCIe 4.0. Díky menšímu počtu čipů je samozřejmě také energeticky úspornější, výrobce říká až o 30 procent. To není málo a jistě jde o krok správným směrem. Co je ale matoucí, a nepovažuji to za dobré rozhodnutí, je ponechání názvu SN750. Sice je doplněné o dovětek SE (Special Edition), ale toho si mnoho lidí nemusí všimnout. Co k tomuto označení nového modelu starým názvem výrobce vedlo, nechápu. Navíc tím výrobce přímo vybízí ke srovnání s původní verzí, tak se podívejme na udávané parametry:

WD_Black SN750 SE 1 TB: (Nedobrá) Budoucnost SSD je tady

Jak vidíte v tabulce, jsou parametry původního disku WD_Black SN750 hodně podobné novince. Také cena se před pár dny umoudřila, jelikož disk startoval v českých obchodech s cenovkou kolem 5000 korun, tedy zcela mimo realitu. Ještě v tuto chvíli jej mnohé za tuto cenu nabízí. Když se teď cena srovnala s původním modelem, nemusí jít o špatnou volbu. Ukáží ale až testy.

Zde je nutné zmínit ještě důležitý detail. Tento disk je podle všeho takovým testem na zákazníky a média. WD uvedla SSD disk vyšší třídy s jedním čipem, a bude jistě bedlivě pozorovat jak jej veřejnost přijme a zdali v budoucnu nepřejít komplet na výrobně efektivnější disky zcela. Osobně si myslím, že tomu tak bude.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning