
WD_Black SN750 SE 1 TB: (Nedobrá) Budoucnost SSD je tady | Kapitola 10
Seznam kapitol
Dnes testovaný disk je speciální ve všech směrech. Je produktem čipové krize, nese nový řadič a pouze jeden paměťový čip. Výkon na PCIe 4.0 ale tentokrát moc nenadchne. Předpověď, že SSD trh bude horší a horší, se stává realitou.

Dnes jsem testoval už pátou generaci SSD disku WD_Black, tentokrát s matoucím označením SN750 SE (P/N WDS100T1B0E). Proti původní verzi SN750 (P/N WDS100T3X0C) z roku 2019 má několik novinek. První je nová konstrukce, která nám ukazuje výsledek křemíkové, nebo možná lépe čipové krize. Místo čtyř čipů nese jen dva, náklady na výrobu jsou nižší. Novinkou je i řadič Phison s rozhraním PCIe 4.0. Jeho maximální potenciál ale neuvidíme, jelikož s jedním paměťovým čipem nelze připojit všechny čtyři kanály řadiče. Aktivní jsou jen dva.
U SSD ale platí, že čím víc je aktivních kanálů k paměťovým čipům, tím mají lepší výkon a propustnost. Po čtyřproudové dálnici je provoz rychlejší a plynulejší než jen ve dvou pruzích. WD zde výkon vyměnil za udržitelnost výroby. Když mohu vyrobit pomalejší 1TB SSD s jedním čipem, proč bych dělal rychlejší se dvěma. Když mají navíc obě řešení stejnou koncovou cenu, rozhodování je jednoduché. Na jednočipovém disku vydělá výrobce víc.
Jaký je ale výkon omlazeného modelu SN750 SE, už jsme už řešili v předchozí kapitole, zde tedy jen připomenutí. V průměru je disk o pár procent výkonnější než SN750. Jednoznačně jde ale o nejpomalejší disk pro PCIe 4.0 v testech. V některých dílčích testech je výkon doslova žalostný, hlavně v náhodném zápisu a přístupové době zápisu. Zde hovoříme o hodnotách srovnatelných s deset let starým mechanickým HDD. Čtení je ale solidní, a celkový výkon tedy ujde.

Nerozumím ale tomu, proč WD nazvali disk SN750 SE. Proč má disk pro PCIe 4.0 označení jako model pro PCIe 3.0? Chce WD původní disk, který zřejmě kvůli nedostatku čipů už nelze vyrábět, nahradit tímto novým? Možná ano, ale nikdo to na webu není prezentováno, web WD prodává za stejnou cenu obě řešení. Proč se disk třeba nejmenuje SN820, když SN850 je vlajková loď pro PCIe 4.0? Dávalo by to větší smysl.
Disk měl být úspornější než ten předchozí, ovšem teploty ukazují spíš opak. Disk pekelně topí a bez chladiče bych ho ani neprovozoval, v notebooku nebo PS5 vůbec ne. Celkově je pro mě uvedení záhadou, jelikož do nabídky WD nepřináší nic zajímavého a nového. Možná jde opravdu o takový testovací produkt, který má ověřit zájem mezi zákazníky o produkty se sníženými výrobními náklady na minimum. To ukáže až čas.

Disky a testovací komponenty zapůjčili WD a Asus

