Whitenergy ATX-350W (05749): horor za bílého dne
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Whitenergy ATX-350W (05749): horor za bílého dne

Whitenergy ATX-350W (05749): horor za bílého dne | Kapitola 2

Pavel Boček

Pavel Boček

103

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení 6. Úvod do metodiky měření a testovací přístroje
7. Další vybavení 8. Přístroje k měření elektrických veličin 9. Přístroje k měření neelektrických veličin 10. Měření 11. Metodika hodnocení 12. Hodnocení, závěr, poděkování

Whitenergy ATX-350W je s cenou začínající kolem 350 korun pravděpodobně tím absolutně nejlevnějším, co se dá na českém trhu koupit. Pojďme se tedy podívat, jestli se to dá použít alespoň k napájení ventilátorů v létě, nebo je lepší se toho radeji nedotýkat ani násadou od koštětě…

Reklama

Konektory, kabeláž

Dobrá, začněme tedy s touto tragédií. Vodiče jsou samozřejmě 20AWG, nicméně je otázka, jestli i toto je vůbec pravda. Samotné lanko pod izolací je tak tenké, že se mi několik kabelů ulomilo, už když jsem desku trochu podrobněji zkoumal. Piny konektorů molex v pouzdře poletují jak mastný papír v průjezdu, což je u těchto levných šrotů poměrně běžný jev. Je pak docela legranda to vůbec někam zapojit, když každý míří někam úplně jinam. Samojediný konektor SATA nemá ani pozlacené piny. Přitom samotný standard SATA přikazuje použití zlacených pinů, proto dosud naprosto vše, co jsem kdy viděl, mělo piny zlacené. Ne tak tento zázrak. Zapomeňte na 500 mA na pin. Všechny vodiče jsou navíc naprosto kratoučké. Měď je drahá, přece!

Whitenergy ATX-350W (05749): horor za bílého dne
i Zdroj: PCTuning.cz

Konkrétně máme následující:

  • 1× Main ATX (20+4pin): 32 cm
  • 1× ATX 12 V (4pin): 33 cm
  • 1× SATA: 33 cm
  • 3× peripheral molex: 1× 32 cm, 1× 47 cm, 1× 50 cm
  • 1× Berg pro FDD: 64 cm

Vnější provedení, chlazení

Nejsem si jist, zda je šasi vůbec vyrobena z oceli, protože to je tenké jako papír (asi 0,6 mm) a opatřeno pouze základní šedou pokrývkou. Všimněte si hlavně samolepky „BURN-IN OK“. Ou jé, něco se tady bude určitě zahořovat… možná se mi ty plameny zahoří až do stolu!

Whitenergy ATX-350W (05749): horor za bílého dne
i Zdroj: PCTuning.cz

Přední stěna pro nasávání studeného vzduchu používá tradiční šestiúhelníkový vzor. Ventilátor je 8cm. Nasává vzduch zevnitř zdroje a vyfukuje jej ven ze skříně. Mřížka je samozřejm vyrobena přímo z plechu krytu, pouhým prolisováním částí pryč. Dokonce použili čtyři šroubky na uchycení větráku. Proboha, takové plýtvání, to muselo stát alespoň pětník!

Whitenergy ATX-350W (05749): horor za bílého dne
i Zdroj: PCTuning.cz

Ventilátor je značky „cooling fan“. Tohle fakt nezná mezí… má klasické kluzné ložisko a dali tam asi nejmenší možné množství vazelíny, aby se vůbec točil. Bůhví, na jak dlouho. Jeho rámeček umožňuje uchycení pouze jedním směrem. Ale kdo potřebuje víc? To přece stojí peníze! No, popojedem…

Whitenergy ATX-350W (05749): horor za bílého dne
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama