Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
PCTuning Článek

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

4. 9. 2012 03:00 74

Seznam kapitol

1. Windows 8 — novodobé Visty, anebo skvělý OS? 2. Dojmy z Windows 8, ovladače a kompatibilita her 3. Sestavy, metodika 4. Výkon procesoru, načítání OS 5. Alan Wake, ArmA II 6. Crysis, DiRT 3
7. GTA: EFLC, Just Cause 2 8. Mafia II, Max Payne 3 9. Metro 2033, Serious Sam 3: BFE 10. Skyrim, Splinter Cell: Conviction 11. Závěr

Za dva měsíce dorazí nový operační systém od Microsoftu — Windows 8. Přinese změny, které budí kontroverzi, my jsme se na něj ale podívali trochu jinak. Na levném a výkonném počítači jsme vyzkoušeli, jak rychle běží pod Windows Vista, 7 a 8 hry, ostatní náročné aplikace a rychlost bootování s klasickým diskem a SSD uložištěm.

Reklama
Reklama
Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Microsoft to se svými operačními systémy v posledních letech nemá lehké. V roce 2007 měla drtivá většina uživatelů na svých počítačích nainstalované Windows XP a byla na ně po tolika letech (Windows XP vyšly v říjnu 2001) velmi zvyklá. Bylo proto téměř zaručené, že ať bude nástupce „XPéček“ sebelepší, sklidí velkou kritiku jen proto, že bude jiný a člověk si nerad zvyká na změny.

Windows Vista navíc rozhodně nebyly nejlepším operačním systémem, který kdy Microsoft vydal. Zatímco Windows XP měly v roce 2007 velmi nízké hardwarové nároky, Vista pro svižný běh vyžadovala výkonný počítač. K tomu připočtěte velké množství změn v samotném systému a ze začátku nevyladěné (v některých případech úplně chybějící) ovladače výrobců hardwaru, které výkon ještě více srážely. Vista si téměř raketovou rychlostí vybudovala pověst extrémně náročného a celkově příšerného operačního systému.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Nástupce se jménem Windows 7 se na trh dostal dva a půl roku po Vistách v červenci 2009. Ačkoliv jde o systém v jádru shodný s Vistami, proti kterým Microsoft mírně upravil grafické uživatelské rozhraní, snížil hardwarové nároky a přidal několik dalších méně podstatných změn, získaly Windows 7 hned od svého vydání zcela odlišnou pověst. Lví podíl na tom měly hned od začátku funkční ovladače, které bylo možné jednoduše převzít z již vyladěných ovladačů pro Windows Vista.

Windows 7, ač vycházejí z Vist (s trochou nadsázky jde o větší service pack než úplně novou generaci operačního systému), mají dnes pověst onoho spolehlivého systému, stejně jako před lety Windows XP. Jde svého druhu o paradox a dle mého názoru důkaz, že většina (dav) nehodnotí operační systémy (a drtivou většinu dalších věcí) na základě vlastní zkušenosti, nýbrž prvních zkušeností ostatních a předsudků. O Windows 7 se už dlouho před vydáním psalo, že jsou méně náročné a celkově lepší než Windows Vista, tak tomu tak přece musí být.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Po třech letech od vydání konzervativních (mimo jiné proto tak úspěšných) Windows 7 je za dveřmi nová generace operačního systému, se kterou se Microsoft opět pouští na tenký led — přináší totiž změny. Společnosti se dlouhodobě nedaří prorazit na trhu s chytrými mobilními telefony a tablety, zkouší to proto s jednotným systémem pro platformu PC (x86) i mobilní (ARM).

Nový systém se jmenuje Windows 8 jeho grafické uživatelské rozhraní je od základu změněné. Aby bylo možné systém snadno ovládat na dotykovém displeji malých telefonů a tabletů, používá systém dlaždic zvaný metro. V jejich grafickém stylu je také provedena řada aplikací. Lze se samozřejmě přepnout i do klasického režimu plochy, i tady ale proběhla řada změn. Tou největší je donedávna nemyslitelná změna — odstranění tlačítka Start. To už jsou natolik výrazné změny, že budou majoritě uživatelů vadit už jen z principu bez jakéhokoliv dalšího zamyšlení. Ostatně už dnes jsou internetové diskuse plné příspěvků o tom, že daní uživatelé na tak hrozný OS jako je Windows 8 nikdy nepřejdou a budou čekat na Windows 9 s vírou, že půjde o skvělý systém jako XP a 7.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning