Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

4. 9. 2012 03:00 74

Seznam kapitol

1. Windows 8 — novodobé Visty, anebo skvělý OS? 2. Dojmy z Windows 8, ovladače a kompatibilita her 3. Sestavy, metodika 4. Výkon procesoru, načítání OS 5. Alan Wake, ArmA II 6. Crysis, DiRT 3
7. GTA: EFLC, Just Cause 2 8. Mafia II, Max Payne 3 9. Metro 2033, Serious Sam 3: BFE 10. Skyrim, Splinter Cell: Conviction 11. Závěr

Za dva měsíce dorazí nový operační systém od Microsoftu — Windows 8. Přinese změny, které budí kontroverzi, my jsme se na něj ale podívali trochu jinak. Na levném a výkonném počítači jsme vyzkoušeli, jak rychle běží pod Windows Vista, 7 a 8 hry, ostatní náročné aplikace a rychlost bootování s klasickým diskem a SSD uložištěm.

Reklama
Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Microsoft to se svými operačními systémy v posledních letech nemá lehké. V roce 2007 měla drtivá většina uživatelů na svých počítačích nainstalované Windows XP a byla na ně po tolika letech (Windows XP vyšly v říjnu 2001) velmi zvyklá. Bylo proto téměř zaručené, že ať bude nástupce „XPéček“ sebelepší, sklidí velkou kritiku jen proto, že bude jiný a člověk si nerad zvyká na změny.

Windows Vista navíc rozhodně nebyly nejlepším operačním systémem, který kdy Microsoft vydal. Zatímco Windows XP měly v roce 2007 velmi nízké hardwarové nároky, Vista pro svižný běh vyžadovala výkonný počítač. K tomu připočtěte velké množství změn v samotném systému a ze začátku nevyladěné (v některých případech úplně chybějící) ovladače výrobců hardwaru, které výkon ještě více srážely. Vista si téměř raketovou rychlostí vybudovala pověst extrémně náročného a celkově příšerného operačního systému.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Nástupce se jménem Windows 7 se na trh dostal dva a půl roku po Vistách v červenci 2009. Ačkoliv jde o systém v jádru shodný s Vistami, proti kterým Microsoft mírně upravil grafické uživatelské rozhraní, snížil hardwarové nároky a přidal několik dalších méně podstatných změn, získaly Windows 7 hned od svého vydání zcela odlišnou pověst. Lví podíl na tom měly hned od začátku funkční ovladače, které bylo možné jednoduše převzít z již vyladěných ovladačů pro Windows Vista.

Windows 7, ač vycházejí z Vist (s trochou nadsázky jde o větší service pack než úplně novou generaci operačního systému), mají dnes pověst onoho spolehlivého systému, stejně jako před lety Windows XP. Jde svého druhu o paradox a dle mého názoru důkaz, že většina (dav) nehodnotí operační systémy (a drtivou většinu dalších věcí) na základě vlastní zkušenosti, nýbrž prvních zkušeností ostatních a předsudků. O Windows 7 se už dlouho před vydáním psalo, že jsou méně náročné a celkově lepší než Windows Vista, tak tomu tak přece musí být.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Po třech letech od vydání konzervativních (mimo jiné proto tak úspěšných) Windows 7 je za dveřmi nová generace operačního systému, se kterou se Microsoft opět pouští na tenký led — přináší totiž změny. Společnosti se dlouhodobě nedaří prorazit na trhu s chytrými mobilními telefony a tablety, zkouší to proto s jednotným systémem pro platformu PC (x86) i mobilní (ARM).

Nový systém se jmenuje Windows 8 jeho grafické uživatelské rozhraní je od základu změněné. Aby bylo možné systém snadno ovládat na dotykovém displeji malých telefonů a tabletů, používá systém dlaždic zvaný metro. V jejich grafickém stylu je také provedena řada aplikací. Lze se samozřejmě přepnout i do klasického režimu plochy, i tady ale proběhla řada změn. Tou největší je donedávna nemyslitelná změna — odstranění tlačítka Start. To už jsou natolik výrazné změny, že budou majoritě uživatelů vadit už jen z principu bez jakéhokoliv dalšího zamyšlení. Ostatně už dnes jsou internetové diskuse plné příspěvků o tom, že daní uživatelé na tak hrozný OS jako je Windows 8 nikdy nepřejdou a budou čekat na Windows 9 s vírou, že půjde o skvělý systém jako XP a 7.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama