Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách | Kapitola 2

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

4. 9. 2012 03:00 74

Seznam kapitol

1. Windows 8 — novodobé Visty, anebo skvělý OS? 2. Dojmy z Windows 8, ovladače a kompatibilita her 3. Sestavy, metodika 4. Výkon procesoru, načítání OS 5. Alan Wake, ArmA II 6. Crysis, DiRT 3
7. GTA: EFLC, Just Cause 2 8. Mafia II, Max Payne 3 9. Metro 2033, Serious Sam 3: BFE 10. Skyrim, Splinter Cell: Conviction 11. Závěr

Za dva měsíce dorazí nový operační systém od Microsoftu — Windows 8. Přinese změny, které budí kontroverzi, my jsme se na něj ale podívali trochu jinak. Na levném a výkonném počítači jsme vyzkoušeli, jak rychle běží pod Windows Vista, 7 a 8 hry, ostatní náročné aplikace a rychlost bootování s klasickým diskem a SSD uložištěm.

Reklama
Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

V první kapitole jsem se pokusil objektivně shrnout obecné názory na operační systémy Windows pro osobní počítače od vydání nechvalně proslulých Vist. Protože je uvedení Windows 8 doslova za dveřmi, uživatelé shánějí informace o novém systému a ne každému se chce jej stahovat, instalovat a osobně vyzkoušet (mnou testovanou Release Preview verzi lze mimochodem stále zdarma stáhnout ze stránek Microsoftu a volně používat), dovolím si přispět i svou trochou do mlýna. Hlavním předmětem článku je samozřejmě objektivní srovnání výkonu pod různými verzemi OS v dalších kapitolách, na následujících řádcích ve stručnosti popíši své zkušenosti z několikahodinového používání Windows 8. Jde výhradně o mé vlastní názory a neberte je tedy jako objektivní hodnocení nového OS.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejčastěji diskutovanou věcí okolo Windows 8 je dlaždicové rozhraní zvané Metro. V něm je udělána i řada standardních aplikací Windows, například emailový klient na obrázku. Osobně se mi nový styl nelíbí, není dle mého názoru příliš praktický a mám raději současný design aplikací. Pro použití v chytrých telefonech a tabletech je však tento jednoduchý design ideální, nehodí se jen pro klasická PC. Je ale pravdou, že zvyknout se dá na ledacos a po několikaměsíčním používání bych měl jiný názor.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Co mě ve Windows 8 skutečně překvapilo, je chybějící tlačítko Start. Jeho funkce jsou rozmístěné v různých částech systému a pokud dáte Windows 8 šanci, během několika minut najdete vše podstatné. Tomuto kroku nicméně i tak nerozumím. Odstranění tlačítka Start nedává dle mého názoru moc smysl, přesněji řečeno k němu nevidím logický důvod, od Windows 95 jde o standardní součást tohoto OS a uživatelé jsou na něj zvyklí. Microsoft proti tomu argumentuje, že jej využívalo stále méně uživatelů a většina spouštěla aplikace připnuté na lištu, přes ikonu na ploše a podobně. Tak či tak je ale několik aplikací třetích stran jako je Classic Shell nebo Start8, které nabídku Start do Windows 8 dokážou alespoň částečně vrátit.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se Microsoftu dle mého názoru naopak povedlo je kupříkladu zcela nový správce aplikací (task manager). Nabízí daleko více funkcí a je přehlednější, proti současné verzi používané už několik generací Windows jde jednoznačně o krok kupředu.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Přepracovaný je také systém kopírování a přesunu souborů. Všechny přesuny jsou nově zobrazeny na jednom místě, kde je dle potřeby můžete pozastavit, více znalé uživatele potěší též možnost sledování aktuální rychlosti kopírování v přehledném grafu.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Velkou otázkou je kompatibilita hardwaru, přesněji řečeno připravenost ovladačů pro Windows 8. V tomto ohledu je potěšující, že Windows 8 vycházejí z Windows 7 a podobně jako u Vista/7 jde o rozšíření stávajícího operačního systému. Pokud tedy není dostupný ovladač přímo pro Windows 8, doporučuji vyzkoušet ovladač pro Windows 7 nebo i Vista. V případě veškerého mnou zkoušeného hardwaru tento postup vždy fungoval, přičemž jak je zvykem, nový OS má řadu ovladačů pro obvyklý hardware vestavěnou (případně jej dokáže sám stáhnout z internetu).

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se týče kompatibility her, měly by pod Windows 8 bez problémů běhat všechny nové hry a proti Windows Vista/7 by neměl být žádný rozdíl. Bohužel však zatím u nového OS nejsou vyladěné všechny drobné chybičky a realita je jiná. Otestovat jsem nemohl Crysis 2, protože po instalaci DirectX 11 patche hra naběhne v podivném rozlišení s poměrem stran přibližně 4:1, které nelze změnit. Podle diskusí na internetových fórech se s tímto problémem pod Windows 8 potýkají všichni, hru lze hrát pouze bez patche v režimu DirectX 9.

Problém je také u her, které používají klienta Games for Windows Live. V tomto případě je nutné nainstalovat jednu konkrétní verzi klienta (stáhnete ji např. zde), která na rozdíl od nejnovější verze pod Windows 8 nemrzne. Osobně jsem tento postup vyzkoušel v GTA: Episodes from Liberty City a DiRT 3.

Poslední hrou, se kterou jsem měl problém, byl Battlefield 3. Po jeho spuštění se sice otevře internetový prohlížeč s klientem pro spuštění hry, po kliknutí na ikonu se hrou však klient zamrzne a samotná hra se již nespustí. Ve všech případech však jde o problémy, které by mělo být možné do oficiálního vydání Windows 8 opravit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama