Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
Software Článek Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách | Kapitola 11

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

4. 9. 2012 03:00 74

Seznam kapitol

1. Windows 8 — novodobé Visty, anebo skvělý OS? 2. Dojmy z Windows 8, ovladače a kompatibilita her 3. Sestavy, metodika 4. Výkon procesoru, načítání OS 5. Alan Wake, ArmA II 6. Crysis, DiRT 3
7. GTA: EFLC, Just Cause 2 8. Mafia II, Max Payne 3 9. Metro 2033, Serious Sam 3: BFE 10. Skyrim, Splinter Cell: Conviction 11. Závěr

Za dva měsíce dorazí nový operační systém od Microsoftu — Windows 8. Přinese změny, které budí kontroverzi, my jsme se na něj ale podívali trochu jinak. Na levném a výkonném počítači jsme vyzkoušeli, jak rychle běží pod Windows Vista, 7 a 8 hry, ostatní náročné aplikace a rychlost bootování s klasickým diskem a SSD uložištěm.

Reklama
Reklama
Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Windows 8 jsou doslova za dveřmi a mnoho hráčů již určitě napadla otázka, zda pro ně bude mít smysl na tento nový operační systém přejít ihned po vydání. Odpověď na tuto otázku záleží na několika faktorech. V první řadě je to značně ovlivněné tím, nakolik se vám zamlouvají provedené změny ve Windows 8. Dlaždicové rozhraní se nelíbí každému a je nutné si na něj zvyknout. Řadě uživatelů bude také chybět tlačítko start, jehož funkce jsou rozesety na různá místa OS. Na druhou stranu však Windows 8 mají i nesporné výhody, jako je upravený správce aplikací
(task manager) či vylepšené kopírování souborů. Osobně mě však přesto nenapadá žádný opravdu pádný argument, proč na Windows 8 na stávajícím počítači přejít. Změny v OS se totiž týkají především grafického rozhraní. Domnívám se proto, že se s Windows 8 většina uživatelů setká až na svém dalším počítači/notebooku, ke kterému už bude OEM licence na Windows 8 přibalena či si ji zakoupí. Upgrade na stávající sestavě pro „běžného“ uživatele (hráče) nemá velký význam.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Co se týče kompatibility ovladačů stávajícího hardwaru s novým operačním systémem, není se čeho obávat. Windows 8 vycházejí z Windows 7/Vista a není-li ještě k dispozici certifikovaný ovladač přímo pro Windows 8, lze v 99 % případů použít ovladače pro tyto starší systémy. Osobně jsem to vyzkoušel na obou testovaných sestavách a vše bez problémů fungovalo.

Horší je to bohužel s kompatibilitou her. Většina jich funguje výborně stejně jako pod Windows 7, jsou ale i výjimky. Konkrétně jsem narazil na nemožnost nastavení rozlišení v Crysis 2 s DirectX 11 patchem a mrznoucí webový klient k Battlefield 3, kvůli kterému hru nebylo možné spustit. Problémy jsou též s klientem Games for Windows Live přímo od Microsoftu. Ve všech třech případech ale dle mého názoru nejde o nijak zásadní problémy, které by nebylo možné vyřešit malými patchi ještě před oficiálním vydáním Windows 8.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Rychlost běhu her pod Windows 8 je plně srovnatelná s předchozími verzemi Windows. Rozdíly jsem na obou typech sestav naměřil na úrovni chyby měření, není tedy rozdíl mezi hraním pod Windows Vista, 7 a 8. To nicméně nelze říct o čistém výkonu procesoru, zde jsem na slabší sestavě pod Windows Vista naměřil mírné propady výkonu. Vista má ale v dnešní době už jen poměrně malé zastoupení, které se dále snižuje.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Velmi zajímavá čísla jsem naměřil u rychlosti načítání operačního systému. Zatímco na levné sestavě s diskem klasické konstrukce došlo pod Windows 8 k výraznému zrychlení načítání a rychlejší je též start Windows 7 proti Vista, u výkonného počítače s rychlým flashovým diskem je rychlost načítání všech tří OS srovnatelná (pod Windows 8 jsem dokonce naměřil o několik sekund více). Osobně mě však nenapadá, čím tento paradox vysvětlit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning