Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách | Kapitola 11

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

4. 9. 2012 03:00 74

Seznam kapitol

1. Windows 8 — novodobé Visty, anebo skvělý OS? 2. Dojmy z Windows 8, ovladače a kompatibilita her 3. Sestavy, metodika 4. Výkon procesoru, načítání OS 5. Alan Wake, ArmA II 6. Crysis, DiRT 3
7. GTA: EFLC, Just Cause 2 8. Mafia II, Max Payne 3 9. Metro 2033, Serious Sam 3: BFE 10. Skyrim, Splinter Cell: Conviction 11. Závěr

Za dva měsíce dorazí nový operační systém od Microsoftu — Windows 8. Přinese změny, které budí kontroverzi, my jsme se na něj ale podívali trochu jinak. Na levném a výkonném počítači jsme vyzkoušeli, jak rychle běží pod Windows Vista, 7 a 8 hry, ostatní náročné aplikace a rychlost bootování s klasickým diskem a SSD uložištěm.

Reklama
Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Windows 8 jsou doslova za dveřmi a mnoho hráčů již určitě napadla otázka, zda pro ně bude mít smysl na tento nový operační systém přejít ihned po vydání. Odpověď na tuto otázku záleží na několika faktorech. V první řadě je to značně ovlivněné tím, nakolik se vám zamlouvají provedené změny ve Windows 8. Dlaždicové rozhraní se nelíbí každému a je nutné si na něj zvyknout. Řadě uživatelů bude také chybět tlačítko start, jehož funkce jsou rozesety na různá místa OS. Na druhou stranu však Windows 8 mají i nesporné výhody, jako je upravený správce aplikací
(task manager) či vylepšené kopírování souborů. Osobně mě však přesto nenapadá žádný opravdu pádný argument, proč na Windows 8 na stávajícím počítači přejít. Změny v OS se totiž týkají především grafického rozhraní. Domnívám se proto, že se s Windows 8 většina uživatelů setká až na svém dalším počítači/notebooku, ke kterému už bude OEM licence na Windows 8 přibalena či si ji zakoupí. Upgrade na stávající sestavě pro „běžného“ uživatele (hráče) nemá velký význam.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se týče kompatibility ovladačů stávajícího hardwaru s novým operačním systémem, není se čeho obávat. Windows 8 vycházejí z Windows 7/Vista a není-li ještě k dispozici certifikovaný ovladač přímo pro Windows 8, lze v 99 % případů použít ovladače pro tyto starší systémy. Osobně jsem to vyzkoušel na obou testovaných sestavách a vše bez problémů fungovalo.

Horší je to bohužel s kompatibilitou her. Většina jich funguje výborně stejně jako pod Windows 7, jsou ale i výjimky. Konkrétně jsem narazil na nemožnost nastavení rozlišení v Crysis 2 s DirectX 11 patchem a mrznoucí webový klient k Battlefield 3, kvůli kterému hru nebylo možné spustit. Problémy jsou též s klientem Games for Windows Live přímo od Microsoftu. Ve všech třech případech ale dle mého názoru nejde o nijak zásadní problémy, které by nebylo možné vyřešit malými patchi ještě před oficiálním vydáním Windows 8.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Rychlost běhu her pod Windows 8 je plně srovnatelná s předchozími verzemi Windows. Rozdíly jsem na obou typech sestav naměřil na úrovni chyby měření, není tedy rozdíl mezi hraním pod Windows Vista, 7 a 8. To nicméně nelze říct o čistém výkonu procesoru, zde jsem na slabší sestavě pod Windows Vista naměřil mírné propady výkonu. Vista má ale v dnešní době už jen poměrně malé zastoupení, které se dále snižuje.

Windows Vista, 7 a 8 — srovnání výkonu (nejen) ve hrách
i Zdroj: PCTuning.cz

Velmi zajímavá čísla jsem naměřil u rychlosti načítání operačního systému. Zatímco na levné sestavě s diskem klasické konstrukce došlo pod Windows 8 k výraznému zrychlení načítání a rychlejší je též start Windows 7 proti Vista, u výkonného počítače s rychlým flashovým diskem je rychlost načítání všech tří OS srovnatelná (pod Windows 8 jsem dokonce naměřil o několik sekund více). Osobně mě však nenapadá, čím tento paradox vysvětlit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama