windows-vista-co-v-sobe-ukryvaji-dil-4
PCTuning Článek

Windows Vista - Co v sobě ukrývají - díl 4.

Helmich Jiří
Helmich Jiří
6. 9. 2006 23:00 30 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Instalace, základy prostředí 2. Flip 3D, UAC, Performance Rating, Gadgets, Osobní složky 3. Změny v grafickém rozhraní, další drobnosti

30. srpna Microsoft v omezené edici uvolnil další build Windows Vista, tentokráte build 5536 jakožto verzi PreRC1. Build 5536 je sestavením, které se finální podobě Windows Vista blíží daleko více než Beta2 build 5384. Podle ohlasů na internetu bylo jasné, že Beta2 se vůbec nepovedla, a tak mě zajímalo, jak se Windows Vista změnily. Dnes se tedy společně podíváme na drobnosti, které se změnily, jedná se tedy spíše o takovou "Bleskovku".

Reklama
Reklama

Témata vzhledu

Pokud mluvím o grafickém rozhraní, měl bych začít změnou hlavního grafického tématu Windows Vista, tedy Aero. Ti z vás, kteří četli předchozí kapitoly si již rozdílu jistě všimli, pro ostatní jsou zde následující obrázky. Změna se samozřejmě týká pouze neprůhledné verze vzhledu.

staré Aero, povšimněte si záhlaví s nízkou barevnou hloubkou

nové, světle modré Aero

Personalizace

Když už se bavíme o vzhledu Windows Vista, dovolím si v rychlosti projít možnosti personalizace systému, neboť na toto v předchozích článcích nedošlo. Windows Vista Vám umožní kompletně změnit svůj vzhled, k čemuž slouží první obrazovka personalizace. Můžete si vybrat libovolnou barvu pro záhlaví oken, míru průhlednosti, saturace, jasu. Nastavení se vztahuje také na hlavní panel systému. Další možností jak změnit Windows Vista k obrazu svému je změna kurzorů - v buildu 5536 je jeden nový, a sice kurzor busy. Pokud Vám přijde povědomý, zahleďte se na tab načítající se stránky v Internet Explorer 7, možná Vám to něco napoví. Dále zde jsou spořiče obrazovky. Ten základní s logem Windows Vista drobně změnil svou tvář, když se logo Windows na monitoru střídá s objektem, který mi připomíná svazek sena - můžete jej dobře vidět na druhém screenshotu (v zelené části okna v pozadí). Novinkou PreRC1 je však nový spořič Bubbles, který vidíte na třetím screenshotu. Dále vidíte možnosti nastavení grafické karty, na systému je nainstalován ovladač společnosti ATi pro Windows Vista RC1 32bit, který stále špatně identifikuje Radeon X800. Součástí personalizace je také nastavení zvuků systému a grafického tématu, oproti Windows XP žádná razantní změna. Na posledním screenshotu můžete vidět obrazovku sloužící k nastavení tapety. Zde musím zpytovat své svědomí - kvůli "zubatým" tapetám při rozlišení 1280x1024 jsem se domníval, že v systému jsou tapety s rozlišením 1024x768 px. To však není pravda, systém obsahuje tapety v rozlišení 1600x1200 (a několik pro Widescreen panely), bohužel, při zmenšení dochází k tomu, že jsou tapety zubaté. Důkazem budiž třetí režim zobrazení tapety, který tapetu ukáže v originálním rozlišení a vycentruje.

 

 

 

Hry, Task Manager, Network center, Ovládání hlasitosti, Windows Mail

Změny se dotkly také složky hry - jednotlivé hry dostaly nové ikony s průhledným pozadím.

 

Kosmetických, ale zároveň praktických změn se dočkaly také tváře součástí Network Center, Ovládání hlasitosti a Task Manager. Změny v centru síťové komunikace se týkají především jeho přehlednosti - z jedné obrazovky nyní můžeme měnit vlastnosti síťového připojení a sdílení. Ovládání hlasitosti je nyní ještě propracovanější a srozumitelnější. Přehlednější je také Task manager - jednotlivé sloupce v seznamu běžících procesů jsou decentně odděleny. Nadobro jsme se také rozloučili s aplikací Outlook Express - Windows Mail dostal nové logo a nový spalshscreen.

 

 

Dnešní rychlý přehled změn ukončím screenshotem z upravených Windows Vista Media Center PC, které jsou součástí Windows Vista Ultimate Edition. Některý z mých kolegů, který je vybaven odpovídajícím hardwarem se MCE jistě bude věnovat. Jak vidíte, Microsoft pomalu ale jistě dotahuje Windows Vista do finální podoby. Některé kroky jsou drobné (grafické úpravy), jiné stěžejní (instalace systému).  Pokud vše dobře půjde, vydá Microsoft 7. září Windows Vista RC-1. Předpokládám, že změny oproti buildu 5536 nebudou nijak stěžejní, a tak Vás o nich informuji zřejmě až po 12. září, kdy se v Praze zúčastním konference TechNet, kde bude Microsoft kromě Office 2007 a Windows Vista prezentovat také dva své zbrusu nové produkty.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning