wireless-pc2tv-dalkovy-prenos-obrazu-z-pc
Hardware Článek Wireless PC2TV - dálkový přenos obrazu z PC

Wireless PC2TV - dálkový přenos obrazu z PC | Kapitola 4

Discriminator

Discriminator

21. 8. 2008 07:00 20

Seznam kapitol

1. Jak to celé funguje 2. Detailní pohled 3. Nastavení a zprovoznění 4. Testy přenosu 5. Závěr

Snad každý, kdo někdy zkoušel přenášet obraz z PC do televize a vychutnat si tak film na větší obrazovce, musel řešit nějaký problém. Jednou to byla chyba v ovladači, podruhé nevhodné koncovky zařízení a pro někoho mohla být oříškem domovní zeď. A právě pro poslední skupinu přináší možné řešení tato recenze, týkající se bezdrátového přenosu obrazu.

Reklama

Jelikož zařízení pracuje plně v síťovém pásmu, není tudíž jakýmkoliv způsobem omezeno na použité video kodeky, na dané formáty, jako je JPEG nebo PNG. Veškerá data zpracovává počítač a do sítě již vysílá pouze patřičný video, audio výstup, který je bez jakékoliv složité komprese. Díky tomu můžete na televizoru zobrazit přesně to, co vidíte na svém obrazovce a k tomu si v obýváku pouštět hudbu, která zrovna brnká ve WinAmpu.

Pro potřeby tohoto článku jsme provedli několik základních testů, které prověřily, zda zařízení opravdu zvládá klasické video v nízkém i ve vysokém rozlišení, spolu s běžnou hudbou. Postupně jsme zařízení zapojili do několika funkčních módů, které měly prověřit jeho přenosové schopnosti.

  • Kabelové spojení - přímé propojení UTP kabelem s počítačem

  • Kabelové spojení skrze router - adaptér spojený kabelem s routerem a ten kabelem s počítačem

  • Kabelové a WiFi spojení - kabelové připojení adaptéru s routerem a následně přes WiFi do počítače

  • WiFi spojení - propojení přes WiFi z adaptéru do počítače.

U každé varianty jsme zkoušeli na televizor pustit sadu testovacích vzorků a sledovali jsme, zda nedochází k jakýmkoliv zpožděním, oproti obrazovce na PC. Stejně tak jsme poslouchali zvuk, zda je čistý, bez sekání a jiných nedostatků.

Testovací vzorek

  • Video v rozlišení 640 × 480

  • Video v rozlišení 800 × 600

  • HD video 720p x264 kodek

  • Audio v MP3 128kbps

  • Audio v MP3 256kbps

  • Audio WMA 128kbps

Při testech jsme zjistili, že router nemá v celém řetězci sebemenší vliv. Jeho přenosové kapacity byly podstatně vyšší, než nabízí adaptér, a tak se jeho zapojení na celkové kvalitě neprojevilo. Jednalo se o router s 1Gbps switchem, zatímco port na přístroji podporuje pouze 100Mbps. Podívejme se tedy, jak dopadla situace u dvou modelových případů.

Kabelové spojení

U tohoto připojení jsme nezaznamenali výrazné pochybení ani v případě, kdy byl k videu puštěn další zvuk skrze WinAmp. Použitý televizor (Panasonice VIERA TH-42PX8E) zobrazil všechny scény plynule, bez viditelných pochybení. Jednalo se vždy o přenos v maximálním rozlišení, neboť jedině to, dokáže plně vytížit kapacity síťového kabelu.

Velmi mile nás překvapilo, že i HD Ready video ve formátu 720p běželo na televizoru prakticky stejně plynule a kvalitně, jako bychom jej pouštěli přímo z PC. Drobné nedostatky se daly pozorovat pouze při rychlých scénách, kdy se dalo při detailním zkoumání odhalit, že přenos nepodporuje 30 snímků za vteřinu. Pro běžné sledování filmů nebo pro přenos počítačové plochy na obrazovku se ale jedná o plně postačující parametry.

WiFi spojení

Tento přenos je pro většinu domácností jistě typičtější. Přeci jen právě WiFi síť v mnoha rodinných domech zcela odbourává jakékoliv bariéry a umožňuje tak pohodlné spojení všech počítačů v jakémkoliv pokoji. Bohužel už na první pohled je jasné, že WiFi nedokáže přenést tolik dat, jako je tomu u UTP kabelu.

První dvojice video vzorků byla přenesena s plnou kvalitou bez jakékoliv ztráty barev, plynulosti nebo jasu s kontrastem. Stejně tak audio bylo přenášeno s vynikající kvalitou. Bohužel, ale jak již jistě tušíte, problém nastává v případě, kdy si zkusíte pustit HD video.

Právě vysoké rozlišení spolu s vysokým datovým tokem je hlavním problémem, se kterým si WiFi neporadí. Samozřejmě nám to ale nedalo a HD video jsme i skrze tento typ připojení zapojili. Ihned po několika vteřinách nám ale bylo jasné, že jsme se dostali na únosné hranice. Obraz se zasekával a celkově byl značně trhaný. V jistých sekvencích navíc docházelo k výraznému opoždění oproti obrazovce na počítači, stejně jako proti přehrávanému zvuku. Pro klasické video nebo běžné filmy, se tedy tento přístroj hodí, pro HD ale jen v případě, že jej zapojíte skrze metalické síťové vedení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama