WTF MSFT aneb Co se to děje s Microsoftem?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek WTF MSFT aneb Co se to děje s Microsoftem?

WTF MSFT aneb Co se to děje s Microsoftem? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 5. 2017 03:00 35

Seznam kapitol

1. Když se ještě systém tvářil seriózně 2. Užívej si s operačním systémem! 3. Windows „Duplo“ 4. Když z Windows zmizí okna...
5. Od desíti k... jabku 6. Kdybychom chtěli další Apple... 7. Pro vaše dobro!

Microsoft býval po většinu času, pokud odhlédneme od velmi inovativního „pozdně gatesovského období“ (1995–2000), poměrně nudná firma. Pravidelně produkoval nové, barevnější a hardwarově náročnější Windows, zajišťoval infrastrukturu jak pro firmy, tak pro domácnosti. Dnes se mi po tomhle „nudném Microsoftu“ docela stýská.

Reklama

Windows 10S je v podstatě po applovsku uzamknutá verze Windows, která dovoluje instalaci pouze z Windows Store a také jako jediný browser povoluje Edge. Komické médium The Verge, které zaperlilo už s chvalozpěvem na Windows 8, nás baví dále oslavami vyzdvihujícími zářivou budoucnost Windows Store. Protože odkud si budete instalovat aplikace, když to po applovsku odjinud nejde?

To je vskutku příšerný nápad, nad kterým zatuhne úsměv nejednomu milovníkovi PC, který se dosud vysmíval „The Walled Garden of Apple“. Najednou vidíme úplně jiný Microsoft, než ten, který nám do roku 2010 dodával funkční, otevřenou a diskrétní infrastrukturu. Vidíme firmu, která se snaží částečně stát Applem a částečně Googlem. Od Apple kopíruje snahu o prodej předražených prémiových produktů, které budou uzamčené pro jejich vlastní software, od Google zase pochytil snahu vysávat data a používat je pro cílení reklamy.

Jenomže věc se má tak, že produkty od Microsoftu používáme proto, že to nejsou produkty od Google, ani produkty od Apple. Kdybychom chtěli prémiové uzavřené produkty, máme tu Apple. Kdybychom chtěli ne až tak prémiové produkty založené na cloudu a byli bychom ochotni udělat krok víry v nezneužití soukromí, máme tu chromebooky.

Microsoft zdůrazňuje, že Windows 10S jsou určené hlavně pro školství, kde učitel ocení, že mu žáci neinstalují na počítače kde jaký svrab. Tohle má ale Google s chromebooky docela pošéfované – a navíc, dobré linuxové distro by podobnou funkčnost nabídlo taky. Nevím žádnou pointu v tom, že Windows 10S akceptují aplikace z Windows Store, ale ne jiné – tedy kromě té, že jde o apploidní pokus protlačit uzavřený koncept do světa PC. Kdyby šlo o školní počítače, dával by smysl systém, kde učitel může instalovat, co uzná za vhodné, ale žák ne – rozhodně ne o koncept, kde lze instalovat jen z firemního shopu a odjinud ne.

Nedosti na tom, vykaStrovanými Windows je vybaven i velmi drahý Surface Laptop, což už nedává žádný edukativní smysl. Tahle věc stojí 999 USD, takže o žádný školní notebook nejde (ne, ani v kontextu USA to cenově není školní laptop). Jde o celkem jasný pokus vrhnout se do oblasti okupované Macbooky – jenomže si nedovedu představit nikoho, kdo by s vážnou tváří koupil drahý laptop s osekanými Windows, aby s ním frajeřil před applisty. („Jo tak vy nemůžete instalovat aplikace odjinud než z AppStore? To je toho, to my nemůžeme taky!“) Ano, Windows 10S si můžete za 50 USD upgradovat na normální Windows 10. To by dávalo smysl u ultralevného školního winbooku, tam možná asi za určitých okolností ano. Je mi ale naprostou záhadou, proč byste to měli u notebooku za 999 USD dělat. A nejsem sám, kdo takovou věc nechápe.

Ano, tohle je Windows RT 2.0. Bude to asi o něco menší fail než Windows RT, ale stejně to působí primárně jako snaha nějak protlačit Windows Store. Ale to není všechno – ve Windows 10S můžete používat pouze Edge a jako vyhledávač používat Bing. Hm. Pamatujete si na to, jak Evropská unie vytáhla do boje proti Microsoftu a donutila ho, aby si uživatelé mohli po instalaci vybrat browser podle své volby? No, mě osobně přijde Windows 10S jako opožděné, ale opravdu velké „FU“ vyslané do Bruselu. Co tím Microsoft sleduje? Míní argumentovat tím, že když to může dělat Apple, můžou to dělat taky?

To ale není jediný problém, který vyplul na povrch. Zdá se, že Windows 10 Enterprise, ***ta jedna*** verze Windows určená pro opravdu seriózní použití, jednoduše ignoruje nastavení bezpečnostních politik a telefonuje si „domů“, i když to administrátor zakázal. Bezpečnostní expert Mark Burnett experimentoval s Windows 10 Enterprise a zjistil, že i když se zakážou služby jako IPv6, stále se pokoušejí připojit. Telemetrie, SmartScreen, Error Reporting – v podstatě vše, co zakázal, se stále připojuje. Dokonce poté, co odinstaloval Paint3D, se aplikace znovu nainstalovala a ve firewallu si nastavila výjimku. Windows 10 i ve verzi Enterprise prostě kašlou na to, jak je nastavil administrátor, a dělají si, co chtějí.

Tohle je obrovský problém pro firmy, které chtějí bezpečnostní certifikaci, navíc se ukazuje, že nedokumentované chování je nebezpečné a otevírá prostor pro případný hack. To, že si Microsoft udělal z Windows vysavač dat á la Google je jedna věc u domácích uživatelů, kterým je popravdě stejně všechno jedno – a tam asi dává smysl, aby se o jejich bezpečnost staral někdo jiný, ale tohle chování je u Enterprise verze Windows opravdu zarážející. Odhalení tohoto chování může být dalším faktorem, který jenom zpomalí přechod z Windows 7 na Windows 10, protože administrátoři mají „plné zuby s ucpáváním děr“ – a raději zůstanou u systému, jehož chování alespoň už znají.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama