YouTube dozrává. Co na něm dnes sledovat?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek YouTube dozrává. Co na něm dnes sledovat?

YouTube dozrává. Co na něm dnes sledovat? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

28. 11. 2020 03:00 30

Seznam kapitol

1. Život na YouTube 2. Každý den chytřejší 3. Do vesmíru a zpátky na zem 4. Výlety do minulosti
5. Výzkumné projekty 6. Pro fanoušky filmů 7. Vážně i nevážně

Bylo nebylo, YouTube byl nejlepším místem pro amatéry, kteří získávali body na dětech a na kontroverzi. To nám stále zůstalo, blbostí se nezbavíme, ale v mezičase nám přibyly kanály nabízejí opravdu dospělý obsah – techniku, historii, vojenství, vědu a další.

Reklama

Anton Petrov

Anton Petrov má malý a nenáročný kanál s náročným obsahem – každý den vydává video o nových objevech a zprávách z oblasti astronomie. Není to technicky nijak vychytané, ale vybírá zajímavé zprávy – a tak se každý den dozvíte něco nového. Co takhle třeba svět, kde nejen „floor is lava“, ale i oceány jsou láva a vzduch je láva? V podstatě láva tvoří kompletní alternativu k hydrologickému cyklu planety – že něco takového existovat nemůže?

Cold Fusion

Kanál Cold Fusion se věnuje hlavně businessu a technologiím – přesněji řečeno vztahu mezi businessem a technologií. Vybírá si zajímavá témata: Úspěchy, katastrofy, krachy, podvody, vztah mezi korporacemi a vládami. A také perspektivními technologiemi. Co třeba thoriové reaktory? Znáte thoriové reaktory? A víte, proč by mohly představovat řešení, které dovolí zastavit oteplování klimatu a zároveň nás neuvrhnou do středověku 2.0?

Reel Truth Science Documentaries

Pokud vás zajímá věda obecně, oceníte tenhle populárně vědecký kanál, který se věnuje všemu možnému, od letů do vesmíru, přes medicínu a technologie až po kvantovou fyziku. Mě osobně nadchla série dokumentů s Dr. Jimem Al-Khalilim, vědcem iráckého původu, který se věnuje hlavně fyzice. Tedy – má i sérii dokumentů o vzatu vědy a islámu, ale jeho dokumenty o historii fyziky jsou prostě excelentní! Je to vynikající vypravěč, který dokáže podat historii vědy tak, jak jsem to nikdy v Čechách u nikoho neviděl.

Jeden díl například věnoval historii objevu struktury atomu, který líčí jako nefalšovaný thriller – začíná to sebevraždou a pokračuje hádkami, geniálními objevy, revoluční matematikou, milenkami, nevraživostí vědců mezi sebou, nebezpečnými pokusy, u kterých šlo o život a končí to až závodem o atomovou bombu. Proč nám fyziku nikdy nikdo nepopisoval takhle?!

YouTube dnes obsahuje horu špičkových historických dokumentů, které původně vznikly pro televize. Za prvé – je to ideální prostor pro sdílení dokumentárních pořadů obecně, což vyhodnotila i řada televizí – a tak je nabízí na svých kanálech. Přece jenom pro běžného diváka je atraktivnější plácání pantem v nekonečných seriálech než historická realita, kterou si můžete smlsnout na YouTube v celých minisériích!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama