YouTube dozrává. Co na něm dnes sledovat?
Článek YouTube dozrává. Co na něm dnes sledovat?

YouTube dozrává. Co na něm dnes sledovat?

Michal Rybka

Michal Rybka

28. 11. 2020 03:00 30

Seznam kapitol

1. Život na YouTube 2. Každý den chytřejší 3. Do vesmíru a zpátky na zem 4. Výlety do minulosti
5. Výzkumné projekty 6. Pro fanoušky filmů 7. Vážně i nevážně

Bylo nebylo, YouTube byl nejlepším místem pro amatéry, kteří získávali body na dětech a na kontroverzi. To nám stále zůstalo, blbostí se nezbavíme, ale v mezičase nám přibyly kanály nabízejí opravdu dospělý obsah – techniku, historii, vojenství, vědu a další.

Reklama
Reklama

Znovu musím upozornit na naprosto unikátní kanál Isaac Arthur, naprosto neuvěřitelný projekt, který se zabývá „sci“ ve scifi a technicky rozebírá futuristické technologie. Je to jedna z nejchytřejších věcí, kterou jsem kdy viděl – a která nemá český analog ani mezi amatéry, ani mezi profesionály!

Dark Skies

Kanál Dark Skies se věnuje zvláštním a atypickým letadlům, která byla vyvinuta, ale používala se jen málo anebo omezeně. Nachází se na rozhraní klasického kanálu o letectví a kanálu, zaměřujícího se na vojenský výzkum a vývoj, včetně spekulací o málo známých strojích. Výborné je například video, které se věnuje NASA AD-1, podivnému stroji, kterému jedno křídlo mířilo dopředu a druhé dozadu!

Dark Skies pokrývá historii letectví od jeho počátku do současnosti – a řeší se tam spousta strojů, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Zde se například věnují meziválečnému prototypu Bellu Airacuda, unikátnímu letounu s věžemi v motorových gondolách, který měl nahradit jak bitevní letadla, tak stíhačky.

Dark Docs

Dark Docs je kanál, který se zaměřuje přímo na speciální operace a na techniku, která se pro ně používala. Dělá ho stejný člověk jako Dark Skies, zkoumá ale podstatně obskurnější a méně známé věci, jako byl projekt „Mainstreet“, speciální tiché helikoptéry, které si nechala vyvinout CIA pro válku ve Vietnamu. Autor poznamenává, že šlo o „první“ nenápadné americké helikoptéry se sníženou možností detekce, rozebírá důvody jejich vzniku a historii jejich projektu.

Fokus u tohoto kanálu přitom není na technice jako takové, ale samotných tajných operacích. Znáte například operaci „Wandering Soul“, psychologickou operaci proti Vietcongu, která měla přesvědčit pověrčivé Vietnamce, že jejich přátelé zemřeli a skončili v pekle? A že šlo o strašení tak vychytané, že někdy děsilo i samotné Američany?

Pokud jde o filmovou kritiku, máme u nás celkem smůlu. Kromě svépomocných projektů nám filmy recenzují profesionálové buď nicneříkajícím způsobem – anebo se do toho pouštějí ti, kteří zaměňují filmovou kritiku s politickým školením mužstva. Naštěstí ve světě to tak nechodí – a tak můžeme sledovat autory, kteří jsou zábavní, kontroverzní, ale také pouční. A mnozí z nich videa sami točí, takže se leccos naučíte!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning