zaklady-pc-chlazeni-a-tichy-pocitac
Článek Základy PC: chlazení a tichý počítač

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Jan Stach

Jan Stach

19. 6. 2006 01:00 113

Seznam kapitol

1. Chlazení a chladiče… 2. Vodní chlazení 3. Další metody chlazení 4. Ideální chlazení – jak na to

Doplněno: Chlazení je jedna z věcí, kterým by se při návrhu počítače měla věnovat značná pozornost. Dnes se vám pokusíme dát malý návod, jak správně a ideálně chladit PC a rozebereme dnešní možnosti chlazení PC všeobecně. Článek je takovým malým kompendiem chlazení a je určen zejména pro ty, kteří se v problematice PC chlazení ještě zcela neorientují.

Reklama
Reklama

Ideální chlazení počítače existuje a není nijak zvlášť náročné. S využitím běžných součástí lze dnes chladit tiše a zároveň účinně. K chlazení počítače je nutné přistupovat jako ke komplexnímu úkolu. Nelze dobře chladit jednu část a zanedbat jinou, to se totiž zákonitě projeví na celkové stabilitě sestavy.

Ideální průtok vzduchu při chlazení jsem se pokusil demonstrovat na obrázku. Červená barva je teplý vzduch, modrá studený.

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Základem dobrého chlazení je kvalitní počítačová skříň (case). Ta je často krátkozrace podceňována. Kvalitní case nemusí stát mnoho. Do částky 1500,- Kč (bez zdroje) lze již pořídit kvalitní case, s dobře vyřešeným chlazením a hlavně z dobrého materiálu - která nevibruje a neohýbá se v ruce.

Důležitou věcí je možnost umístění velkých větráků, typicky 120x120mm na pozice vpředu a vzadu. Nekvalitní skříně toto často nemají. Zbytečností jsou pozice pro umístění větráku před zdroj nahoru a zcela nevhodné jsou pozice v bočnicích pokud se nejedná o "wind" tunel vhánějící vzduch přímo pro CPU.

Tipy na koupi větráků

Pro rozměr 80x80mm je dobrý Arctic cooling FAN Pro TC, který je opravdu tichý. Z větších ventilátorů stojí za pozornost například produkty od firem Thermaltake a Nexus.

Časté chyby

Umístění malého větráčku před zdroj nahoru do skříně. Tento větráček v tomto místě neřeší vůbec nic, je akorát zbytečným odběratelem energie a zdrojem hluku. Kvalitní zdroj s velkým větrákem všechen teplý vzduch ze skříně bez problémů odvede.

Umístění větráků do bočnice. Asi nejrozšířenější chyba. Větrák v bočnici neřeší téměř žádný problém, naopak je činitelem, který ideální proudění vzduchu často nabourá. Navíc větrák v bočnici způsobí horší manipulaci s bočnicí, sám o sobě je zdrojem hluku, pokud je navíc osazen v nekvalitní "papírové“ skříni, je zdrojem vibrací a tedy ještě většího hluku.

Nevyužití pozic, kde mají někteří uživatelé osazen menší větrák, než je možné na dané místo osadit. Je to škoda, větší větrák poskytne mnohem větší proud vzduchu a většinou je i tišší.

Teprve po vyřešení chlazení počítačové case jako celku, se řeší chlazení dalších komponent, pokud máte dobře vyřešené chlazení case, můžete si dovolit některé věci u chlazení dalších komponent.

Pevné disky

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Chlazení pevných disků je vlastně vyřešeno předním větrákem v case. O tom, že disk potřebuje chladit, nebo jeho chlazení je alespoň vhodné, snad není sporu. Chlazením pevného disku se prodlouží jeho životnost a sníží se riziko možné poruchy a chyb v zápise. Pevný disk lze i odhlučnit. Na trhu se nachází několik zajímavých produktů, ovšem bohužel mají vždy nevýhodu, že onen disk přemístí do pozic pro mechaniky kvůli rozměrům oněch boxů. Příklad můžete vidět na obrázku. Vyhněte se produktům s chlazením pomocí malých aktivních větráčků, ty jsou velmi hlučné. Pokud budete vybírat dobře, tak se na trhu nachází dnes již velmi tiché a výkonné disky disky. Ale mezi značkami jsou samozřejmě veliké rozdíly.

Chipset základní desky

Dalším na ráně v prodění vzduchu bývá chipset základní desky. Pokud patříte k těm šťastnějším, máte již na desce chipset pasivně chlazen v nejlepším případě pomocí heatpipe. Zde dále není, co řešit. Pokud nemáte přímo heatpipe pasiv, máte alespoň samotný pasiv, ten se dokáže při maximální zatížení pěkně rozpálit a dobré chlazení case, pro jeho používání je tak doporučené. Méně šťastnější máme na chipsetech aktivní malý chladič. V lepším případě je kvalitní na magnetickém polštářku a není hlučný. V horším a bohužel nejčastějším případem na dnešních základních deskách je aktivní chladič, který je hlučný za všech podmínek, natož za situace kdy se postupně zanese prachem. Takový chladič doporučuji nahradit pasivem. Většinou to lze, záleží na umístění chipsetu na desce. Dobře si to proměřte. V dnešní době není na trhu chipset, který by se nedal uchladit pasivně a tak aktivní chlazení je přežitek, který u mnoha desek stále přetrvává.

Grafická karta

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Chlazení grafické karty je stejně rozsáhlou kapitolou, jako chlazení procesoru. Pokud neplánujete velké taktování, lze většinu slabších grafických karet chladit pasivně. Dokonce je k sehnání i grafická karta GeForce 7900GT s pasivním chladičem, kde získáte jak výkon tak i požadované ticho. Při dobrém chlazení PC case není problém ji uchladit. Pokud zvolíte aktivní chlazení, i to je na trhu sehnatelné tiché. Neduhem většiny referenčních chladičů je snaha ušetřit, což se projeví negativně na kvalitě a hluku osazovaných chladičů. Naštěstí existují solidní náhrady. Nejlepší způsobem je odvádění ohřátého vzduchu přímo z case. Tímto způsobem se vyznačuje firma Arctic cooling. Jeden z jejích chladičů můžete vidět na obrázku. Do ideálně chlazené case je nejvhodnější, nevrací ohřátý vzduch do case.

Tipy na koupi

Nejznámější jsou chladiče od firmy Arctic Cooling řady silencer, jako dobrou, ale konstrukčně jednoduší alternativu lze zvolit řešení od firmy Zalman v podobě série VF700/900.

Nejčastější chyby

Užívání referenčních chladičů, kdy se jako uživatelé zbytečně necháváte otravovat hlukem. Navíc ani teplotní projevy referenčních chladičů nejsou z nejlepších. Přitom cena za náhradu není nijak horentní. Naprosto nepochopitelná je ochota některých uživatelů poslouchat mini aktivy 2x2cm na 5000ot/min.

Chlazení procesoru

Chlazení procesoru se věnuje zákonitě asi největší pozornost, dnes není problém sehnat kvalitní a levný chladič, neexistuje absolutně žádný důvod k používání boxovaného chladiče. Pokud investujete více, není problém chladit při dobrém chlazení case rozumně výkonný procesor pasivně. Ale já doporučuji i tyto velké pasivy osadit velikým 120x120 větrákem, ten pomáhá odvádět vzduch mnohem lépe a navíc chladí i okolí procesoru.

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Tipy pro koupi

Z nejlevnějších, jako nejvhodnější náhrada BOX větráků je chladič Arctic Cooling silencer Pro TC, který je na rozdíl od BOX větráku absolutně tichý, další vhodnou alternativou (s dobrým poměrem cena výkon) je Arctic cooling Freezer PRO.

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Pokud chcete kvalitu a výkon budete se dívat cenově ještě o něco výše a tam stojí za pozornost určitě chladič Ninja Scythe +. Ten se prodává s tichým 120x120 ventilátorem a je schopen uchladit naprosto vše, co je dnes na trhu. Slabší procesory (cca do AMD 3500+) při dobrém vnitřním toku vzduchu ve skříni uchladí i pasivně.

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Nejčastější chyby

Používání BOX chladiče. Za zanedbatelnou částku lze pořídit naprosto tichý a daleko účinnější chladič než je BOXovaný přidávaný k procesoru.

Chlazení paměti

Chlazení pamětí dnes není nic neobvyklého, ale není nutnou záležitostí. Je většinou realizováno plechovým "heat-spreaderem" a méně častěji malými pasivy. Chlazení pamětí přímo souvisí s kvalitním chladičem na CPU, ten chladí i prostor kolem a právě tam jsou v naprosté většině umístěny paměti.

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Chlazení zdroje

Zdroj je jedním z činitelů chlazení. Jeho vhodným zvolením právě umožníte kvalitní chlazení celku. Dnes i ty nejhorší zdroje mají velký ventilátor. A tak se hluk nedá příliš očekávat, i když i zde jsou rozdíly, čím kvalitnější zdroj a značka tím kvalitnější větrák.

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Pasivní zdroje jsou sice funkční, nicméně nepomáhají chlazení celku, což je občas opravdu problém. Navíc kvalitní pasivní zdroj, který vám během pár týdnů "nevyhoří" stojí opravdu hodně.

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Časté chyby

Výběr nekvalitního zdroje podle jeho výkonu ve wattech - i když jsou často jen "papírové". To sice s dnešním tématem nesouvisí, nicméně musí se to stále dokola připomínat.

Problémy při chlazení

Největším problémem je asi prach. Ventilátory jsou na prach náchylné, platí čím menší ventilátor, tím snáze se zanese. Proti prachu vám mohou pomoci prachové filtry, ty však mají nevýhodu, že se musejí celkem často čistit, zachytávají i jemný prach a s přibývající vrstvou klesá rapidně účinnost chlazení. Osobně bych spíše doporučil udržovat doma pořádek (alespoň okolo počítače) a čas od času uklidit i v počítači, prach vyfoukat a vysát. Mokrý hadr ani prachovka však nejsou opravdu vhodné pomůcky pro úklid v počítači.

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Další problém může být hluk způsobený vibracemi nekvalitní case od ventilátoru. Na toto je snadná pomoc, prodávají se buď přímo hotové antivibrační podložky, nebo je můžete doma nahradit kouskem gumy mezi ventilátor a plech case.

Teplovodivá pasta

Občas se při výměně, či manipulaci s chladičem stane, že budete muset znovu aplikovat teplovodivou pastu. Je to médium, které je mezi chlazenou součástí (typicky procesorem) a chladičem. Ve skutečnosti má jediný úkol - v nerovnostech na styčných plochách nahradit vzduch (tím pasta snižuje tepelný odpor rozhraní procesor-chladič). Pokud by styčná plochy byla na mikrometr přesná, žádnou pastu bychom ve skutečnosti nepotřebovali.

Výrobci k chladičům dodávají teplovodivou pastu na bázi kysličníků kovů, takže ji bez obav můžete použít. U firemních tzv. "box chladičů" je na chladiči často aplikovaná poměrně tuhá pasta. Ta ve spoji vytváří silnější tloušťku (0,2 - 0,3mm) a proto ji doporučujeme nahradit pečlivě nanesenou bílou pastou.

Tip: Dobrým trikem je nanášení pasty prstem obaleném v nepoužitém mikrotenovém sáčku. Máte dobrý cit a pastu neznečistíte svými prsty (a vice versa).

Mezi pastami jsou sice rozdíly, ale ve výsledku je jejich vliv u kvalitního chladiče minimální (tloušťka vrstvy je po montáží typicky 0,1mm a tenčí), takže dávat za chladící pastu stovky korun je zcela zbytečné.

Základy PC: chlazení a tichý počítač

Aplikace tepelné pasty je snadná, vrstva však nesmí být příliš silná, to pak má opačný účinek a tepelný odpor spoje se zvyšuje. Pasta slouží převážně k tomu, aby byl zajištěn dokonalý kontakt mezi jádrem a chladičem, protěže ač se to nezdá, tak ani jádro a ani chladič nemají dokonalé rovné kontaktní plochy. Ideální je rovnoměrná vrstva cca 0,1mm. Pozor, pasta se nesmí dostat na kontakty a už vůbec ne do patice procesoru!

Věřím, že vám dnešní článek bude alespoň trošku nápomocný, doporučuji se chlazení PC alespoň chvíli věnovat. Ušetříte si s tím budoucí i současné starosti. Také práce s tichým PC v tichém prostředí vypadá jinak. Tiché a účinné chlazení není vůbec výsadou a pokud vyberete vhodné komponenty, nevyjde vás na nějakou přehnaně vysokou částku.

Poznámka: Autor tohoto článku, Jan Stach, dlouholetý uživatel fóra PCtuningu, zveřejnil tento článek na svém webu DDworld.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning