Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence

Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13

Seznam kapitol

1. Představení zdroje a úvod 2. Vlastnosti zdroje 3. Balení a příslušenství, kabely 4. Vnitřní konstrukce, pájení a ventilátor
5. Spotřeba Stand-By, idle a účinnost 6. Zátěžová charakteristika napěťových větví 7. Zvlnění napěťových větví 8. Závěr

V dnešní recenzi si představíme v podstatě to nejlepší, co lze na trhu vůbec koupit. Ultimátní monstrum určené pouze pro největší nadšence taktování a masivního výkonu, které dokáže nasytit hned několik grafik. Rozměrově spíše malý, vlastnostmi a kvalitou ale velký zdroj z produkce Antecu. Podíváme se na zoubek modelu HCP-1200.

Reklama
Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence
i Zdroj: PCTuning.cz

Demontáže zdroje je vcelku snadná, jelikož je vnitřní uspořádání dost složité, musíte si dávat pozor co jste odpojili a vědět kam to poté opět zapojit. Zdroj se totiž skládá ze dvou plošných spojů jež jsou natočeny čelem k sobě a spojeny několika různými kablíky.

Horní plošný spoj se vstupními obvody. Zde je zajímavé elektromagnetické relé, jehož cvaknutí bezpečně uslyšíte při každém zatížení zdroje. Hlavní funkce je kompletní odpojení zátěže a docílení "nulové" spotřeby bez zátěže. Cvaknutí je ale také dobrý indikátor zapnutí a kompletního vypnutí počítače. Na obrázku dále vidíme dva usměrňovače (rectifier bridge) přišroubované na pasivu nalevo. Vedle velké cívky je pak další pasiv s dvojicí APFC mosfetů a diodou. Dominantou jsou dva kondenzátory od výrobce Rubycon s parametry 390uF, 450V a 105C.

Dolní PCB

Dolní část zdroje pak nese vše ostatní, tedy hlavně stejnosměrnou část napájení. Jak už jsem zmínil, výrobcem zdroje je společnost Delta, jeden z nejkvalitnějších producentů v tomto odvětví.

Dva kondenzátory Rubycon 1450V, 150uF v popředí patří ještě do APFC obvodu na druhém PCB. Vedle nich je pasiv se čtyřmi střídači a vedle pak hlavní transformátor. V tomto místě se ale řešení Antec (Delta) liší od jiných výrobců a designů zdrojů. Za transformátorem totiž najdeme dvě trojice mosfetů jež mění 12V na další napětí. Všechna další napětí se zde tedy "vyrábí" z 12V což asi značí právě obrázek DC-DC na krabici zdroje.

Hlavní transformátor, nalevo plošný spoj s řídícími obvody

Trojice mosfetů VRM obvodu přišroubovaná na pasivu

Pasiv se dvěma hlavními střídači na obou stranách

Distribuční plošný spoj tří 12V větví

Hlavní řídící deska. O monitoring a ochrany se stará čip DWA103N se dvěma napěťovými komparátory LM339. Dvojice konektorů na levé straně je určena k připojení druhého (horního) PCB.

Vstupní filtr zdroje

Pájení horního PCB je velice dobré, nenajdete jedinou opravu nebo špatný spoj. Druhé PCB je na tom už podstatně hůře. Z valné části je pájení provedené dobře, objevil jsem ale několik ručně opravovaných míst. Některá místa byla očividně opravována vícekrát. Je škoda, že se nižší cena zdroje musela někde projevit, ale výrobce zkrátka někde ušetřit musí. Na jedničku to není, spíš dvojka s odřenýma ušima.

80mm ventilátor pochází z produkce Sanyo Denki. Podle výrobce jsou maximální otáčky 4500 a hlučnost do 40 dBA. Upřímně mne ventilátor svým tichým provozem překvapil, od malého a zuřivě se točícího ventilátoru bych čekal mnohem horší výsledky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama