Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence | Kapitola 8
Seznam kapitol
V dnešní recenzi si představíme v podstatě to nejlepší, co lze na trhu vůbec koupit. Ultimátní monstrum určené pouze pro největší nadšence taktování a masivního výkonu, které dokáže nasytit hned několik grafik. Rozměrově spíše malý, vlastnostmi a kvalitou ale velký zdroj z produkce Antecu. Podíváme se na zoubek modelu HCP-1200.
Pokud jde o srovnání zdroje Antec s minule testovaným produktem od Enermaxu, jde o hodně podobná řešení. Enermax má vyšší výkon, ale nižší efektivitu a tím vyšší reálnou spotřebu. V obou případech jde o absolutní high-end s cenovkou přesahující 6000 Kč s DPH.
Dnes testovaný zdroj Antec je o pár stokorun levnější. Pokud jde o kabely, možnosti připojení zařízení a celkové provedení, jsou i tady oba zdroje vyrovnanými soupeři. U dnes testovaného modelu je nutné vyzdvihnout lepší permanentní kabeláž a tišší ventilátor. Konkurence zase umožňuje připojit o jednu grafiku víc (s extra koupeným kabelem) a nabízí LED diodu pro sledování stavu zdroje. Osobně je mi sympatičtější zdroj Antec, který jsem přímo cíleně sháněl i do své domácí sestavy. Je to ale pouze můj osobní názor, jež vám nenutím. Tento konkrétní model se zkrátka povedl, což ale samozřejmě neříká nic o produktech budoucích, kde zase svou reputací zvítězí Enermax. Volba je už na vás, z obou testovaných si jistě zvolíte ten lepší pro vás.
Účinnost, regulace a zvlnění napětí
Naměřená účinnost (efektivita) byla sice o kousek nižší než proklamuje výrobce, a vlastně se do specifikace 80 Plus Gold nevešla. Rozdíl byl ale v řádu jednoho nebo dvou procent, kdy záleží i jak se měřilo. Vzhledem k běžné chybě měření není tedy výsledek nijak tragický, spíše naopak. Vysoká účinnost (90 procent) je dodržená zejména u 20procentní zátěže, kde to uživatele zajímá většinou nejvíce. Velké procento počítačů má v klidu právě podobně nízký příkon, tedy se takto vysoká účinnost vždy hodí.
Zvlnění napětí, i když bylo vyšší než u syntetických měření, je stále v mezích ATX normy. U všech měřených větví pod maximálním limitem. Také regulace napětí dopadla podobně. 12V větev se držela v předepsaných limitech, 3,3V ale spadla pod povolenou hranici. Opět bylo překročení pouze malé a pro funkci počítače nebude mít vliv. V praxi málokdy pojede tento zdroj vytížený na sto procent.
Provozní vlastnosti
Zdroj se díky vysoké účinnosti a výkonnému ventilátoru zahřál maximálně na +/- 60 stupňů (měřen vyfukovaný vzduch), což je celkem nízká teplota. Pokud bude ale zavřený v počítačové skříni, kdy bude nasávat zahřátý vzduch, nebude výsledek takový. Podle komponent uvnitř může být klidně o desítky stupňů vyšší. Hlučnost zdroje je nízká i při maximální zátěži.
Osobní názor
Jak už jsem naznačil výše, jde o zdroj, jež jsem si konkrétně vybral pro testovací sestavu a hlavně extrémní taktování. Jelikož byla dostupnost u nás problematická, museli jsme jej sehnat přímo přes výrobce. Dnes je ale u nás bez potíží koupíte, stačí prohledat web. Tento zdroj jsem si nepořídil náhodou nebo na základě recenzí na webu, ale podle osobní zkušenosti mnoha taktovačů. Sám jsem na vlastní kůži poznal, jaký je rozdíl mezi zdroji Corsair a Enermax stejného nominálního výkonu. O 100-150 MHz na jádru přetaktované GPU je už velký rozdíl způsobený jen výměnou zdroje. Antec HCP-1200 je mnoha testy prověřený silný zdroj pro extrémy, jeho jedinou stinnou stránkou je stále na české poměry vysoká cena. Pokud ale sháníte zdroj z podobných důvodů jako já, pořiďte si ho. Budete spokojeni.
Graf ceny produktu Antec HCP-1200 poskytuje server Heureka.cz
Za půjčení zdroje na test děkujeme Antec Netherlands
Osciloskop pro testy poskytli ETC Slovakia