Zpět k rýsovacím prknům? Apple M1 ukazuje pořádné zuby
Článek Zpět k rýsovacím prknům? Apple M1 ukazuje pořádné zuby

Zpět k rýsovacím prknům? Apple M1 ukazuje pořádné zuby | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

23. 10. 2021 23:55 21

Seznam kapitol

1. Apple si věří 2. Třicet wattů 3. Hardware na míru softwaru 4. Stroje na práci

Nově představené Macbooky přinesly „Návrat portů“ – a nejen to, i nové procesory Apple M1 Pro a Apple M1 Max. Apple jim věří tolik, že nabízeným strojům dal dlouho nevídané cenovky.

Reklama
Reklama

Nedávno uvedené verze Apple M1 Pro a M1 Max přicházejí hlavně s většími rozměry čipů, větším počtem jednotek a vyšší paralelizací. Ta škáluje dobře u operací akcelerovaných přes GPU, ale ne úplně s počtem dostupných CPU, protože spousta běžných úloh se paralelizuje opravdu špatně. Z osmijádra v konfiguraci 4+4 jsme se dostali k desetijádru s konfigurací 8+2, což přináší navýšení výkonu o 70 % – není to dvojnásobek, protože počet rychlých jader stoupl, ale u těch pomalých klesl.

Jak si proti sobě jednotlivé verze procesorů stojí?

 Apple M1Apple M1 ProApple M1 Max
Výkonná jádra488
Pomalá jádra422
Jádra GPU7 nebo 8 14 nebo 16 24 nebo 32 
Neural Engine16 16 16 
Maximum RAM16 GB32 GB64 GB
Propustnost RAM68 GB/s200 GB/s400 GB/s
Počet tranzistorů16 mld33,7 mld57 mld
Počet displejů1 interní + 1 externí1 interní + 2 ProDisplay XDR1 interní + 2 ProDisplay XDR + 4K TV

Z dosavadních benchmarků plyne, že nejlepší verze M1 by měla překonávat svým výkonem dvanáctijádrový Xeon a v určitých situacích i mobilní RTX 3080. Nutno podotknout, že Apple samostatně procesory nenabízí, jsou jen součástí jejich produktů – tedy plně kontroluje jak jejich kmitočty, tak i TDP. Maximální spotřeba všech čipů je nyní omezena na 30 wattů, je tedy možné, že v desktopovém prostředí a s efektivnějším chlazením budou moci dosáhnout vyšších výkonů. Rovněž tak musíme přihlédnout k tomu, že si Apple vybírá benchmarky a obecně svoje „Pro verze“ hardwaru nemíří na hráče, což je, vzhledem k ceně těchto strojů, víc než pochopitelné. Debaty o srovnání výkonu procesoru M1 Max a konzole PS5 jsou poněkud irelevantní, když vás stroj s M1 přijde klidně na desetinásobek ceny konzole: To není soudná debata, jen rétorické cvičení.

Podstatně zajímavější je výkon procesorů M1 ve srovnání s moderními desktopovými procesory, které jsou dnes rozežrané jako tank. V plné zátěži se klidně dostaneme na 200 wattů na CPU, což znamená zvýšené nároky na desku, zdroj i chlazení. Dvě stě wattů je hodně, nové procesory M1 jsou limitovány na 6,5x nižší spotřebu – a přitom nabízejí impozantní výkon. Samozřejmě: Je to částečně dáno díky optimalizaci softwaru na hardware a pak také tím, že softwarové optimalizace Apple přísně hlídá. Máte jasné guidelines co dělat máte a co nemáte – a pokud je budete blatantně porušovat, nepustí vaši aplikaci do AppStore.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning