Zpět k rýsovacím prknům? Apple M1 ukazuje pořádné zuby
i Zdroj: Pctuning
Mobilní zařízení Článek Zpět k rýsovacím prknům? Apple M1 ukazuje pořádné zuby

Zpět k rýsovacím prknům? Apple M1 ukazuje pořádné zuby | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

23. 10. 2021 23:55 21

Seznam kapitol

1. Apple si věří 2. Třicet wattů 3. Hardware na míru softwaru 4. Stroje na práci

Nově představené Macbooky přinesly „Návrat portů“ – a nejen to, i nové procesory Apple M1 Pro a Apple M1 Max. Apple jim věří tolik, že nabízeným strojům dal dlouho nevídané cenovky.

Reklama

Na internetu se už rozhořely debaty o to, zda Apple nabízí „nejrychlejší“ procesor s „nejvýkonnější“ grafikou, ale řekněme si to rovnou: To je, z hlediska Apple, poměrně irelevantní věc. Nikdo realisticky nepředpokládá, že by notebooky za sto dvacet tisíc představovaly platformu pro hráče počítačových her. Debata o tom, zda je M1 Max pro hry výkonnější než notebook s 3080, se podobá diskusi o to, zda budete využívat supersport pro dovoz dětí do školy: Jde to, ale je to overkill.

Do tohoto segmentu Apple nemíří, pro ně jsou zajímavější lidé zabývající se videoprodukcí. Ti mají hodně peněz a ocení mobilní zařízení, které jim dovolí pracovat s 8K videem a navíc ještě na baterku. Fakt, že po letech „odvahy“ Apple uhnul svým vlastním zákazníkům a dodal jim zpět skutečné porty, opravdový port HDMI, opravdový slot pro SD kartu, oblíbenou Magic Keyboard a konektor MagSafe naznačuje, že začali poslouchat své vlastní zákazníky. Přidali jim XDR displeje s variabilní refreshí až 120 Hz – a masivní baterií, která se hodí pro editování videa v terénu. Tím jasně míří na profesionály v oblasti foto a video: Na zákazníky se spoustou peněz, ty, kteří chtějí stroj opravdu na práci. To oni jsou pro ně důležití. 

Ta skutečně zajímavá otázka přijde později: Co desktop? „Struhadlo na sýr“ Mac Pro je vrcholem jejich desktopové řady – a až se jejich vlastní procesory objeví i v něm, bude přechod Apple od x86 dokončen. To opravdu zajímavé bude to, jaké procesory se objeví v Mac Mini, což je takový entry stolní model, který slouží smrtelníkům ke vstupu do světa práce na Macu. Pokud se v Mac Mini objeví za rozumné peníze procesory, které dají pokouřit výkonným x86, může to značně, značně zvýšit evoluční tlak i na desktop. 

Fakt, že si za zhruba stejné peníze možná budete moct koupit krabičku s desetinovou spotřebou, ale se srovnatelným výkonem, může být v době stoupajících cen energií být vcelku pádným argumentem, proč změnit tábor – alespoň pro lidi, kteří mají počítač opravdu na práci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning