19-palcu-tekutych-krystalu-ag-neovo-k-19
Monitory Článek 19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19

19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19 | Kapitola 2

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

8. 5. 2003 00:00 18

Seznam kapitol

1. AG Neovo K-19 2. AG Neovo K-19 - obraz 3. Závěr

Po chvíli práce s tímto panelem si kupodivu nekladete otázku "mám na to?" (cena tohoto TFT není, vzhledem k rozměrům a parametrům, nijak přemrštěná) ale: "to už i k počítači musím nosit brýle na dálku?" 19 palců "živé" úhlopříčky (což činí téměř půl metru!) při rozlišení 1280x1024 před vámi rozvine doslova filmovou plochu. Někdo v tom okamžiku zaplesá radostí, někdo si tento panel začne posouvat dál a dál dozadu a... dříve nebo později si položí již výše zmíněnou "brýlovou" otázku.

Reklama

I když uváděné parametry patří mezi nadstandard, o skutečné kvalitě zobrazení nevypovídají příliš mnoho.

Nejdříve shrneme teorii a pak panel prověřme našimi standardními redakčními testy.

TFT panely a jejich obraz

Mnoho lidí, kteří jsou při pohledu na obraz TFT panelů na první pohled okouzlení obrazem se zářivými barvami, výbornou ostrostí a dokonalou geometrii (zejména při předvádění šetřičem obrazovky typu "akvárium"), netuší, že i tyto, na první pohled dokonalé panely mají své specifické problémy.

Doba odezvy - response time

Na rozdíl od monitoru, kde je náběh i zhasínání obrazových bodů zanedbatelné, je každá buňka LCD zatížená určitou "setrvačností" (response time). Není divu, vždyť fyzikálně se u TFT stále jedná o mechanické natáčení tekutých krystalů v elektrickém poli.

Dlouhá doba odezvy způsobuje rušivé mlžení a optický neklid na hranách a plochách pohybujících se části obrazu. Nevyhovující response time se projevuje rušivě zejména v těchto situacích: při převíjení (skrolování) dlouhého dokumentu, v dynamických video scénách nebo ve hrách (zde jsou pochopitelně nejvíce postižené hry ze skrolujícím pozadím - Warcraft, SimCity, Diablo...).

Dobu odezvy uvádíme v milisekundách, čím je menší, tím lépe (dnes by již v žádném případě by neměla překračovat 35ms). Hodnotu response time můžeme ještě rozdělit na dvě části: na dobu potřebnou k rozsvícení bodu (tr, rise time) a na dobu potřebnou ke zhasnutí aktivního bodu (fall time).

Omezení pozorovacího úhlu

Tento jev je často považován za největší nevýhodu TFT panelů. Díky svému polarizačnímu charakteru dochází při pohledu na obraz panelu z boku (mimo rozsah stanovený pozorovacími úhly) k dramatické ztrátě jasu doprovázené zkreslením barev (v extrémním případě se obraz obrací až do negativu).

19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19
i Zdroj: PCTuning.cz

Pozor: Někteří výrobci, podle hesla, papír snese všechno - navíc v situaci kdy neexistuje jednoznačná metoda určování pozorovacích úhlů, uvádějí pozorovací úhly (i dobu odezvy - response time) o kterých by se, diplomaticky řečeno, "dalo s úspěchem pochybovat". Obecně platí, že uváděné hodnoty jsou pouze orientační.

Nehomogenita barev a nerovnoměrné prosvětlení panelu

Jistá mírná barevná nehomogenita (nejednorodost) je jednodušším panelům dokonce vlastní - souvisí totiž s dříve zmíněnými pozorovacími úhly (ty například způsobují, že některé světlé barvy mají v horní části panelu jinou sytost, či dokonce odstín, než v části dolní, kterou přirozeně pozorujeme pod jiným úhlem). Barevná nehomogenita není při běžné práci nijak zřetelná, avšak panely trpící tímto neduhem (téměř všechny starší a některé nejlevnější typy TFT panelů) se nehodí k editaci fotografii a grafiky.

Dalším problémem je nerovnoměrnost zadního osvětlení (back light). Ta se dokonce zesiluje po určité době provozu - takto postižený panel vypadá jako politý světlou kávou: některé části obrazu jsou mírně zašedlé (mají menší jas). Viníkem je prosvětlovací výbojka, která má, ve srovnání s monitorem, mnohem nižší životnost (cca 3-5 let svícení).

Pojďme se podívat jak se s těmito problémy "popere" náš testovací kousek.

Pozorovací úhly

Výrobce uvádí 170 stupňů v horizontální rovině a 170 stupňů i ve vertikále - to jsou na dnešní dobu špičkové parametry.

Podle našich, poněkud přísnějších testovacích kriterii :-) je horizontální pozorovací úhel cca 140-150o. I když téměř v celém rozsahu pozorování nedochází ke dramatické ztrátě kontrastu pří velkém vychýlení od vertikály je zřetelný posun v barevném podání.

19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19
i Zdroj: PCTuning.cz

Testem si také ověříme, jak je na tom panel s vertikální rovinou. Zde snímáme dvě fotky se vzdálenosti 1.2m, přičemž jedna je snímána v ose panelu, druhá z bodu vyššího o 60cm (pod tím úhlem vidí obraz vidí člověk stojící za židlí "operátora").

Poznámka: Poměrně nekontrastní obrázky jsou výsledkem záměrné podexpozice snímků (kvůli odhalení případných barevných posunů ve světlých odstínech) - ve skutečnosti je obraz jasný a kontrastní.

19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19
i Zdroj: PCTuning.cz

19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19
i Zdroj: PCTuning.cz

Panel se chová dobře - námi odhadovaný úhel je znovu cca 140-150o. P.S. Otázkou je, jestli - testováno podle naši metodiky - nějaké panely 170/170o dnes skutečně existují...

Rovnoměrnost podsvětlení

Testujeme na jednolité ploše, jinak poměrně problematické světle růžové barvy. I homogenita barev byla vynikající - nenalezl jsem žádné fleky ani stíny.

19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19
i Zdroj: PCTuning.cz

Panel v tomto testu obstál výborně - nejsou vidět ani mapy, ani razantní změny barvy či jasu.

stejně jako u mnohých jiných TFT panelů jsou tmavší odstíny mírně "zkomprimované"
i Zdroj: PCTuning.cz
stejně jako u mnohých jiných TFT panelů jsou tmavší odstíny mírně "zkomprimované"


barevné podání je ve světlých tónech vynikající (detailní a věrné),
 tmavší tóny se již poněkud propadají co černé
 

Panel se, vzhledem k poněkud "tmavé" gama křivce, příliš nehodí k editaci fotografii.

Response time

Zde jsme použili náš pohybující se testovací obrazec - ten jsme exponovali jsme časem 1/60s (obnovovací kmitočet byl 75Hz).

19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19
i Zdroj: PCTuning.cz

19" palců tekutých krystalů: AG Neovo K-19
i Zdroj: PCTuning.cz

Výsledek odpovídá panelům s odezvou cca 30ms. To je poněkud horší než hodnoty uváděné výrobcem. 30ms je hodnotou zcela běžnou a přijatelnou - na rozdíl od dřívějších (a na dnešní dobu tragicky pomalých) 50ms.

Vadné pixely

Testovaný panel nevykazoval žádné pixelové vady.

Celkový dojem

Celkově lze říci, že obraz testovaného panelu, až na nadstandartně rovnoměrné podsvětlení a homogenitu barev, se podobá rozměrově výrazně zvětšené kvalitní 17". Je tedy zejména vhodný pro prezentace a všude tam, kde detaily (ikony a fonty) na 17 palcových panelech připadají jako příliš malé. Rozteč (a pochopitelně i velikost fontů a ikon) bodů odpovídá velmi přesně 15" panelům s rozlišením 1024x768.

Některé parametry uváděné výrobcem (pozorovací úhly, response time, kontrast) mi v průběhu testu připadaly poněkud nadsazené a optimistické. P.S. Od Neova jsem viděl už i lepší devatenáctky (i když jejich cena šplhala za hranici 40 000Kč).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama