Accelero Xtreme Plus II — slušná evoluce vynikajícího chladiče | Kapitola 3
Seznam kapitol
Je tomu rok, co Arctic Cooling uvedl na trh výkonný univerzální chladič grafických karet Accelero Xtreme Plus. Stal se etalonem své kategorie. Nyní se na trh dostává druhá generace tohoto výborného chladiče. Máme tedy čekat ještě vyšší výkon v kombinaci s naprostým tichem? Ne tak docela, změny se týkají hlavně lepší kompatibility.
Nyní se podívejme na samotný chladič. Jak již bylo řečeno, od první generace se nástupce až na drobnosti jako je rozšířená kompatibilita či velké množství pasivů přímo v balení příliš neliší. Na první pohled jsou oba chladiče téměř nerozeznatelné a oběma z horní strany vévodí trojice pomaloběžných 92mm ventilátorů.
De facto shodné jsou také rozměry. U první generace jsou 290 × 104 × 56 mm s hmotností 632 gramů, u chladiče Accelero Xtreme Plus II jsou 288 × 103 × 50 mm a hmotnost činí 615 g. Oba chladiče jsou tedy téměř identické, větší (půlcentimetrový) je jen rozdíl ve výšce. I tak je ale nutné počítat s tím, že chladič zabere tři sloty, při osazení čtvrtého však bude mít větší prostor k nasávání vzduchu.
Seshora pokrývají pasiv tři 92mm ventilátory, podívejme se proto na spodní část chladiče. I zde je konstrukce stejná jako u první generace. Měděné jádro zajišťující styk s výpočetním čipem grafické karty je výrazně posunuté na stranu a teplo od něj odchází třemi směry. Na každou ze stran vede pětice měděných heatpipe, které rozvádějí teplo na hliníková žebra. Těch je celkem 83, o jedna méně než u první generace Accelera Xtreme Plus. Všimněte si také vykousnutí na kratší straně, jde o jednu ze změn proti předchozí verzi, pochopitelně pro lepší kompatibilitu s některými kartami. Třetím zmiňovaným způsobem odvodu tepla pak jsou masivní žebra vycházející přímo z jádra chladiče.
Jádro chladiče tvoří měděný blok a prochází jím celkem pětice heatpipe, které jsou vyvedeny na obě strany. Na jádře je přímo od výrobce nanesena tenká vrstva teplovodivé pasty Arctic Cooling MX4. Změnila se také spona k uchycení na grafické karty, která je konečně univerzální s několika sadami děr (u první generace chladiče obsahovala každá montážní sada s pasivy novou sponu).
Arctic Cooling své chladiče vyrábí s velkým důrazem na kvalitu dílenského zpracování a Accelero Xtreme Plus II v tomto ohledu není výjimkou. Chladič je vyrobený kvalitně a přesně, žebra nejsou zohýbaná a vše perfektně sedí. Škoda jen, že styčná plocha s jádrem není vybroušena do zrcadlového lesku jako u chladiče Thermalright Shaman.
Nakonec ještě pohled na napájecí koncovku ventilátorů. Napájení všech tří je pochopitelně svedeno jen do jednoho konektoru, přičemž na výběr máte mezi 3 a 4pinovým provedením, v obou případech jde o malý typ konektoru určený přímo pro grafické karty. Pokud byste chladič chtěli připojit přímo do zdroje, je k dispozici již zmíněná redukce na molex s výběrem mezi 7 a 12 V.