AMD Athlon 220GE a 240GE v testu: skvělý poměr cena/výkon
Článek AMD Athlon 220GE a 240GE v testu: skvělý poměr cena/výkon

AMD Athlon 220GE a 240GE v testu: skvělý poměr cena/výkon

Vít Komínek

Vít Komínek

6. 3. 2019 03:00 44

Seznam kapitol

1. Úvod 2. AMD Athlon 220GE a Athlon 240GE 3. Shrnutí vlastností procesorů 4. Testovací sestava 5. Metodika testování 6. Možnosti přetaktování a základní chladič 7. Luxmark, Cinebench R15, x246 benchmark, Photoshop CS6 8. Truecrypt, WinRAR, Kraken Browser Benchmark
9. Futuremark – PCMark 10, 3DMark TimeSpy 10. Counter Strike Global Offensive, DOTA 2 11. Ashes of the Singularity, Rise of the Tomb Raider 12. Deus EX Mankind Divided, Battlefield 1 13. Spotřeba 14. Herní výkon s iGPU 15. Cena, průměrný výkon a cena/výkon 16. Závěrečné shrnutí

Ve čtvtém čtvrtletí roku 2018 společnost AMD uvedla na trh procesor AMD Athlon 200GE a zároveň oznámila, že vydá i dva výše taktované modely 220GE a 240GE, které byly uvedeny na trh až koncem téhož roku. Již první Athlon 200GE v testu dopadl velice slibně, dnes se podíváme na modely Athlon 220GE a Athlon 240GE.

Reklama
Reklama

Závěrečné shrnutí

V závěru se si shrneme zjištěné informace a výsledky testů.

Již prvního model AMD Athlon 200GE architektury Zen byl velmi vydařený, zejména při pohledu výkon, který dostanete za velmi nízkou cenu. U modelů AMD Athlon 220GE a Athlon 240GE tomu není jinak. Spadají stále do segmentu lowendových procesorů a nabídnou přesně tolik muziky, kolik byste měli za danou cenu pořídit.

Za poslední půlrok se toho odehrálo mnoho, a od prvního vydání hraje Zenovým Athlonům do karet odemčení násobiče pomocí pouhé aktualizace BIOS s mikrokódem AGESA 1.0.0.6. V případě některých základních desek výrobce ASUS umožňuje novější verze BIOS odemknout u Athlonů zbylých 8 PCIe linek a tím pádem procesory AMD Athlon poskytnou plnohodnotných 16 PCIe linek dedikované grafické kartě.

zdroj: TechPowerUp
zdroj: TechPowerUp

AMD Athlon 220GE a 240GE v testu: skvělý poměr cena/výkon

Athlony 200GE, 220GE a 240GE vychází v testech velmi dobře po mnoha stránkách. Díky architektuře Zen nabízí výkon srovnatelný s čtyřjádrovými Athlony předchozích generací ve vícevláknových procesech a výrazně vyšší výkon na jádro, který je nyní téměř srovnatelný s konkurenční architekturou Intel Coffe-Lake. Rovněž i spotřeba procesoru klesla téměř o polovinu oproti obdobně výkonnému předchůdci. Skvělým krokem od AMD je zachování ceny Athlonu s integrovaným grafickým adaptérem, za který si dříve nechával výrobce platit dvojnásobek ceny samotného procesoru. Integrovaný grafický adaptér Radeon Vega 3 není žádným herním dělem, ovšem poskytuje víc než dost výkonu pro hraní nenáročných her typu DOTA 2, Counter Strike Global Offensive a dalších starších titulů. Nové herní tituly si na něm však nezahrajete.

Srovnávat a vypisovat klady a zápory pro oba dva testované modely procesorů nemá většího smyslu, neboť jsou ve většině případech téměř identické. Sloučil bych tedy jejich pozitivní a negativní stránky do jedné tabulky.

                           
AMD Athlon 220GE a Athlon 240GE
KLADY
AMD Athlon 220GE a 240GE v testu: skvělý poměr cena/výkon
AMD Athlon 220GE a 240GE v testu: skvělý poměr cena/výkon
ZÁPORY
Skvělý poměr cena/výkon Nemožnost přetaktování iGPU
Výkonné iGPU v ceně procesoru Stejná frekvence iGPU u všech Athlonů
Znatelný posun ve spotřebě a IPC oproti předchůdci  
Athlon s architekturou Zen  
S aktualizovanou verzí BIOS možnost přetaktování  
Aktuální orientační cena s DPH: 1590–1670 Kč

Na závěr bych chtěl poděkovat společnostem AMD, ASUS, ADATA Technology a beQuiet! za poskytnutí hardware na recenzi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning