PCTuning Článek

AMD Athlon 220GE a 240GE v testu: skvělý poměr cena/výkon

Vít Komínek
Vít Komínek
6. 3. 2019 03:00 44 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. AMD Athlon 220GE a Athlon 240GE 3. Shrnutí vlastností procesorů 4. Testovací sestava 5. Metodika testování 6. Možnosti přetaktování a základní chladič 7. Luxmark, Cinebench R15, x246 benchmark, Photoshop CS6 8. Truecrypt, WinRAR, Kraken Browser Benchmark
9. Futuremark – PCMark 10, 3DMark TimeSpy 10. Counter Strike Global Offensive, DOTA 2 11. Ashes of the Singularity, Rise of the Tomb Raider 12. Deus EX Mankind Divided, Battlefield 1 13. Spotřeba 14. Herní výkon s iGPU 15. Cena, průměrný výkon a cena/výkon 16. Závěrečné shrnutí

Ve čtvtém čtvrtletí roku 2018 společnost AMD uvedla na trh procesor AMD Athlon 200GE a zároveň oznámila, že vydá i dva výše taktované modely 220GE a 240GE, které byly uvedeny na trh až koncem téhož roku. Již první Athlon 200GE v testu dopadl velice slibně, dnes se podíváme na modely Athlon 220GE a Athlon 240GE.

Reklama
Reklama

Metodika testování

Metodika testování

Metodiku testování se snažím po celou dobu udržovat stále stejnou. Již po druhé vzhledem k poruše SSD disku jsem musel použitý jiný SSD disk ADATA SX950U, který však nabízí velmi obdobné parametry jako předešle používaný Intel. Na SSD disku je nainstalován pouze operační systém, webový prohlížeč a služba steam. Výsledky testů by neměly být touto změnou téměř vůbec ovlivněny.

Operační systém

Instalace operačního systému je stále nezměněná, poslední reinstalace proběhla zhruba tři čtvrtě roku do zpátku. Nicméně před každou recenzí aktivuji službu Windows Update a nechám systém kompletně aktualizovat.

Verze operačního systému se nemění, v testu mám aktualizovaný Windows 10 Enterprise v sestavení 17763 (1809) RS5. Grafický ovladač nVidia zůstal nezměněný ve verzi 416.16.
Po zmíněných prvotních krocích opětovně deaktivuji službu Windows update a kontroluji, zda služby Propojená uživatelská prostředí a telemetrie a Windows Defender jsou i nadále deaktivované, z prostého důvodu, aby během testování nezatěžovaly testovací sestavu aktivitou na pozadí systému, a tím neovlivňovaly výsledky testů.

V možnostech napájení pro veškeré případy i měření spotřeby procesorů ponechávám zvolen – režim vysokého výkonu.

Veškeré benchmarky a testy, mimo hry, 3DMark a PCMark, jsou testovány za použití real-time priority, testy pro jistotu provádím 2–4× a poté vypočítávám průměr, který matematicky zaokrouhluji na celé číslo, případně jedno desetinné místo. Snímkové frekvence testovaných her zaznamenávám pomocí utility FRAPS, či využívám integrovaných benchmarků.

UEFI (BIOS)

Aktualizace nemíjí ani rozhraní UEFI BIOS, využívám vždy aktuální verze, která je pro danou základní desku aktuální. Další nastavení ponechávám téměř defaultní, nastavuji pouze paměti do profilu XMP / DOCP. V případě, že procesor nepodporuje danou specifikaci, tak snižuji jejich frekvenci na maximální stanovenou výrobcem procesoru.

Paměti DDR4 ADATA o kapacitě 2× 8 GB pracují s procesory AMD Athlon, za snížené frekvence 2666 MHz, ale i sníženého časování CL15-16-16-34 1T.

Benchmarky a herní testy probíhají s grafickou kartou ASUS GTX 1080-O8G ROG Strix

 

Bohužel nejsem schopen ovlivnit aktualizace některých benchmarkovacích utilit, či testovaných her a tudiž naměřený výkon v těchto aplikacích může být variabilní s jejich aktualizacemi. Mezi hry, které podléhají aktualizacím patří DOTA 2, Counter Strike Global Offensive, Assassins Creed Origins (pouze iGPU) a benchmarkovací utility PCMark 10 a 3D Mark.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning