AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi

AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi | Kapitola 3

Jan Holub

Jan Holub

10. 4. 2019 10:00 63

Seznam kapitol

1. Výběr čipsetu, testovací sestava, příprava taktování 2. Příprava taktování 3. Nastavení BIOSu krok za krokem 4. Syntetické testy: CPU–Z, Super PI, CB R11.5, Vliv rychlosti  RAM
5. Herní testy: Metro Exodus, Far Cry 5 HD, War Thunder, Vliv rychlosti RAM 6. Provozní vlastnosti, tipy na závěr, zhodnocení úsilí 7. Zhodnocení úsilí

Ryzeny první generace se dnes dají sehnat za velmi příjemné ceny. A spousta lidí je doma už nějaký čas má. Od jejich uvedení se ale dost změnila nabídka i ceny pamětí. Podíváme se, nakolik vám pomůže vyměnit paměti za rychlejší a pokusíme se i přetaktováním dohnat aktuální řadu 2000 a zjistit, jak vám vyšší takty a rychlejší RAM pomohou.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Nastavení BIOSu krok za krokem

Vlastnosti procesorů se liší kus od kusu a totéž platí i pro jeho limity. Dnes testovaný a trápený kus křemíku Ryzen 1700 bohužel nepatří mezi ty lepší. Na všech 16 vláknech spolu s paměťmi na 3200 MHz s časováním CL16 se dostane maximálně na 3,9 GHz. Pokud si přetaktování chcete také zkusit, postupujte podle obrázků a instrukcí níže.

Do BIOSu počítače se dostanete obvykle klávesou DEL nebo F2 ihned po zapnutí PC a zobrazení loga výrobce vaší desky na monitoru.

AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi
i Zdroj: PCTuning.cz

Začněme tím, že položku AI Overclock Tuner změníme z hodnoty AUTO na MANUAL. To nám umožní s přetaktováním vůbec začít a měnit ostatní hodnoty ručně.

APU Frequency – lze měnit i po malých krocích a tak pomáhá dosáhnout maxima přetaktování procesoru i pamětí zároveň. Výsledná frekvence procesoru se odvíjí z jednoduché rovnice: Apu Frequency 100 × CPU Core Ratio (např. 32) = 3200 MHz (výsledná frekvence procesoru).

Osobně silně doporučuji taktovat pouze přes násobič právě této frekvence. Jednak je to bezpečnější, nehrozí omezení rychlosti PCI Epress linek a také se výsledná frekvence snáze počítá. Takže tuto hodnotu ponecháme na 100 MHz, tedy na základním nastavení.

BCLK_Divider – děličky sběrnice, tuto funkci ponecháme na hodnotě AUTO, protože budeme taktovat pomocí násobiče.

Memory Frequency – frekvence pamětí RAM, dříve měl Ryzen velké problémy s kompatibilitou RAM. Při uvedení Ryzenů nebylo výjimkou, že systém zvládl fungovat na velmi nízkých rychlostech, typicky jen kolem 2133–2400 MHz a nikdo tehdy ještě ani netušil, jak je Ryzen pomalými pamětmi brzděn. Kdo tehdy rozchodil rychlost 2933 MHz, mohl si gratulovat. Situace se však značně zlepšila právě díky novým BIOSům s novou Agesa Code, a proto si můžeme dovolit nastavit rychlost pamětí na 3200 MHz.

Custom CPU Core Ratio – ponecháme na hodnotě AUTO, protože chceme taktovat všechna jádra cpu naráz a na stejnou hodnotu.

CPU Core Ratio – je násobič naší BCLK (sběrnice 100 MHz) a tudíž ovlivňuje přímo rychlost procesoru. Pro požadovaných 3900 MHz nastavíme tedy násobič na hodnotu 39

EPU Power Saving Mode – šetřící funkce, hodnotu změníme na Disabled – Vypnuto protože chceme maximální výkon :)

TPU – hodnotu změníme na Keep Current Settings – uchovej stávající nastavení

Performance Bias – přednastavené tuningové profily pro různé benchmarky. Nemění takty CPU, takže pro dosažení nejlepších výsledků v oblíbeném Benchmarku ho zkuste najít v nabídce a zapněte. Vylepšení benchmarků není razantní, ale znatelné je. Na obrázku je aktivní profil pro Benchmark Cinebench R11.5

Dram Timing Control – je v podstatě podmenu, které vás dostane k možnosti měnit časování pamětí. Tady už končí legrace. Nesprávným zadáním hodnot si můžete způsobit nestabilitu systému, nebo zacyklený reboot PC a následně vám nepomůže nic jiného než reset Biosu vytažením baterky z desky, případně aktivování resetu přes Jumper. Takový počin vám může zcela zkazit radost a zážitek z přetaktování. Doporučuji proto manuálně zadat hodnoty uvedené výrobcem RAM a paměti přetaktovávat až když se už hodně nudíte a víte, kde je vaše procesorové maximum. Znovu opakuji, nepodceňujte výběr RAM pro váš Ryzen.

AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi
i Zdroj: PCTuning.cz

V tomto podmenu vyplníme hodnoty ručně podle výrobce vašich pamětí. Zde je vidět již upravené časování 16-16-16-16-36-56 1T. Originální časování bylo krapet pomalejší, toto je stabilní maximum, co jsem z pamětí u sebe vytáhl. Jsem si jist, že k vyšším výsledkům mi brání horší kvalita IMC v procesoru.

AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Cmd2T – má zásadní vliv na rychlost a stabilitu pamětí. Ideální stav je, pokud vám ram běží na vámi požadovaných taktech (např. 3200 MHz) a hodnotě této položky 1T. Pokud máte problém dosáhnout požadované rychlosti, změňte hodnotu na 2T a případně ještě povolte časování zobrazené na obrázku výše o 1 – 2 hodnoty (třeba 18-18-18-18-38-58-2T)

Gear Down Mode – mód podřazení rychlosti pamětí pomůže ke stabilitě RAM. Pokud to procesor a jeho IMC spolu s RAM zvládnou, ideální stav je DISABLED. V mém případě si však tuto volbu nemohu v rámci stability dovolit a ponechávám na AUTO.

Power Down Enable – tato položka slouží k úspoře energie pamětí na základní desce. Při jistých situacích, jako je například režim „sleep“ ve Windows a jiných aktivních úsporných funkcích se umožní omezení dodávky elektrické energie do modulů ram v desce a šetříte tak více životní prostředí. To jistě ocení polární medvědi, kteří se díky tomu jistě dožijí důchodu spokojeněji. Zapnutí, nebo vypnutí této volby ponechám na svědomí každého z vás :)

Ostatní položky v podmenu pamětí již ponecháme na AUTO a vrátíme se zpět do menu AI Tweaker

AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi
i Zdroj: PCTuning.cz

Nyní máme nastavenou rychlost procesoru na 3,9 GHz, paměti na 3200 MHz CL16 1T a zbývá nám upravit dodávky energie. Začneme s napětím procesoru.

VDDCR CPU Voltage – zde se určuje napětí procesoru. Položku z hodnoty AUTO přepneme na MANUAL a zadáme hodnotu (v mém případě) 1,443 V. Pokud se vám zdá tato hodnota vysoká, vězte že mně také. Nicméně pro stabilních 3,9 GHz u tohoto kusu je to vyžadováno a stále se vejdeme do bezpečných 1,45 V pro běžný provoz. Po zvýšení napětí si nezapomeňte pohlídat teplotu procesoru. Ryzen je sice pájený a dobře se chladí, ale pokud se dostanete k 95 °C, procesor začne omezovat výkon, nebo se celý systém vypne z důvodu ochrany a přehřátí systému. Doporučuji proto při taktování použít výkonný chladič.

VDDCR SOC Voltage – přidáním napětí zvýšíme stabilitu a schopnost systému pracovat s vysoko taktovanými ram. Zde nikdy nepřekročte hranici 1,95 V. Hodnota 1,175 V by měla bohatě stačit každému.

DRAM Voltage – Tato volba slouží k nastavení napětí vašich ram modulů. Dnešní DDR4 vynikají nízkou spotřebou a obvykle mají napětí v základu kolem 1,25 V. Pokud nutíte paměti běhat rychleji, pomůže zvýšení voltáže ke stabilitě a vyšším rychlostem. Testované paměti GSKILL mají napětí 1,35 V a protože jsem zadal lepší časování, pro stabilitu přidávám napětí na konečných 1,4 V.

Tímto krokem pomalu končíme s menu AI Tweaker a přesuneme se do jeho podmenu DIGI Plus VRM

AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi
i Zdroj: PCTuning.cz

V podmenu DIGI Plus VRM nastavujeme kvalitu napájení, vyrovnávání VDROP (pokles napětí cpu při plném vytížení), dále posouváme TDP limity procesoru a měníme rychlost sledování poklesu VDROP.

VDDCR CPU Load Line Calibration – slouží k vyrovnávání VDROP. Pokud systém zaznamená pokles napětí procesoru, v rámci zachování stability pustí do cpu proud nad rámec zadané hodnoty. Tato funkce se v podstatě snaží zachovat stabilní křivku dodávky energie do procesoru, kdy začne být vytížen a jeho nároky na napětí stoupají. Možnosti nastavení této volby jsou: AUTO a dále Level 1–5, kdy 5 je nejvyšší stupeň. Já doporučuji tuto hodnotu nastavit na Level 4 

VDDCR CPU Current Capability – touto položkou navýšíme limity procesoru a posuneme možnosti přetaktování. Hodnotu změníme na 140 %

VDDCR CPU Switching Frequency – zde můžeme měnit sílu hlídacího signálu na VDROP. Nižší hodnoty se uplatní na standardní rychlost procesoru. Vyšší hodnoty pomohou hlídat kvalitu napájení, které je při přetaktování více zatížené. Ponechte hodnotu na AUTO. Pokud je vaše OC nestabilní, nastavte hodnotu 300 kHz a postupně přidávejte v krocích 50kHz dokud není PC stabilní. Osobně bych však nešel přes hranici 500 kHz. Změny v této položce kromě stability ovlivňují i teploty. Nezapomeňte tedy teploty CPU a základní desky pozorně hlídat.

VRM Spread Spectrum – pro přetaktování vypněte

VDDCR CPU Power Control – tuto položku je nejbezpečnější nechat na volbě T. Probe. Systém sleduje teploty napájecích obvodů a kontrolerů. Zatěžuje je rovnoměrně na základě teplot a upřednostňuje tak bezpečnost a stabilitu. Pro domácí taktování nám krásně stačí základní hodnota T. Probe

VDDCR CPU Power Phase Control – možnosti jsou Standard, Asus optimized, Extreme a Manual. Mně se vždy na domácí taktování nejvíce vyplatilo používat OPTIMIZED. Výrobce základní desky, firma Asus používá vysoce kvalitní komponenty s možností digitální kontroly. Volba OPTIMIZED je Asusem upravený vlastní profil, který stačí na domácí taktování a zároveň méňe  zahřívá systém. Pokud míříte s taktováním vysoko, použijte pro benchmarky volbu Extreme a opět si hlídejte teploty základní desky. Při přetaktování se začne přehřívat VRM na desce, proto se s volbou Extreme ujistěte, že máte ve skříni dobré proudění vzduchu, případně zajistěte chlazení napájecí kaskády pomocí dalšího ventilátoru.

Další položky v menu se týkají tzv. SOC – System On Chip, a máme u nich podobné možnosti jako u voleb pro CPU výše. Protože jsme nastavili dostatečnou napětí na SOC již dříve (1,175 V), není potřeba hnát následující volby nijak vysoko. SOC neovlivní výslednou frekvenci procesoru, ale může dopomoci ke stabilitě při použití velmi rychlých ram při náročné práci. Protože SOC netrpí tolik VDROPEM, stačí nám všechny volby u SOC nechat na AUTO, nebo zvolíme mírnější nastavení asi takto: kalibraci nastavíme na stupeň 1–3. Limity SOC 140 % (jen pro případ) a jako poslední zvolíme profil OPTIMIZED.

Pokud jsme na nic nezapomněli, je nastavení BIOSu hotové. Nyní stačí jen uložit a restartovat PC. Po nabootování do Windows si můžeme začít užívat více výkonu.

A jak se vlastně výkon změnil? Změříme to v aplikacích a pár hrách v další kapitole.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama