AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi

AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi | Kapitola 6

Jan Holub

Jan Holub

10. 4. 2019 10:00 63

Seznam kapitol

1. Výběr čipsetu, testovací sestava, příprava taktování 2. Příprava taktování 3. Nastavení BIOSu krok za krokem 4. Syntetické testy: CPU–Z, Super PI, CB R11.5, Vliv rychlosti  RAM
5. Herní testy: Metro Exodus, Far Cry 5 HD, War Thunder, Vliv rychlosti RAM 6. Provozní vlastnosti, tipy na závěr, zhodnocení úsilí 7. Zhodnocení úsilí

Ryzeny první generace se dnes dají sehnat za velmi příjemné ceny. A spousta lidí je doma už nějaký čas má. Od jejich uvedení se ale dost změnila nabídka i ceny pamětí. Podíváme se, nakolik vám pomůže vyměnit paměti za rychlejší a pokusíme se i přetaktováním dohnat aktuální řadu 2000 a zjistit, jak vám vyšší takty a rychlejší RAM pomohou.

Reklama

Provozní vlastnosti, tipy na závěr, zhodnocení úsilí

AMD Ryzen 1700 přetaktování a rychlejší RAM v praxi
i Zdroj: PCTuning.cz

Provozní vlastnosti 

Ryzen 1700 jsme dnes podrobili několika testům a hlavně přetaktování. Konečný stabilní výsledek pro každodenní práci i hraní se nám ustálil na 3900 MHz pro procesor a 3200 MHz pro paměti s časováním CL16 1T. Není to extra dobrý výsledek, maxima Ryzenů 1XXX bývají kolem 4,1 GHz, ale námi testovaný kus, bohužel, s rozumným napětím více nezvládne.

Pokud vás zajímají teploty přetaktovaného procesoru v průběhu testování, naměřil jsem tyto hodnoty:

  • Windows idle: 37 °C
  • Benchmarking CPU: až 75 °C
  • Hraní her: 55 °C
  • Teplota Platform Controller Hub: 55–70 °C
  • Teplota základní desky: 36 °C

Obecně se dá o Ryzenu říci, že v základním nastavení je to chladný procesor. Ani po přetaktování na rozumné hodnoty není neuchladitelný vzduchovým chladičem střední nebo vyšší třídy. Hodně tomu pomáhá fakt, že Ryzen má pájený rozvaděč tepla. Pokud aplikujete kvalitní pastu, dá se taktovat i s přibaleným chladičem a když máte štěstí na dobrý kus procesoru s nízkým základním napětím, dosáhnete podobných výsledků jako v dnešním testu i bez investice do lepšího chladiče.

Tipy na závěr:

Jaké RAM vybrat? Osobně doporučuji paměti s čipy Samsung. Ideálně hledejte paměti G.Skill Flare X for AMD 16GB kit. Frekvence 3200 MHz CL14. Případně se podívejte do svého seznamu podporovaných pamětí dodaného výrobcem desky.

Pokud PC nenabíhá a nastavili jste vše podle návodu, na vině budou nejspíš RAM, snižte rychlost na 2133 a přidávejte postupně rychlost RAM až do bodu nestability.

Problémy s RAM: pokud máte problém s rychlostí RAM i bez přetaktování, zkuste je přehodit ve slotech. Místo A1 B1 na A2 B2.

Maximální hraniční teplota procesoru Ryzen je 95 °C. Osobně nedoporučuji jít přes 85 °C. Hlídejte si teplotu.

Maximální napětí pro typicky denně používané PC je: 1,45 V pro CPU a 1,2 V pro SOC. Pro DDR4 je možné použít klidně 1,4 V.

Pravidelně kontrolujte výrobce své základní desky a aktualizujte si BIOS. Podpora pro RAM a procesorů se stále vylepšuje.

Aktualizujte Windows 10

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama