Apple dává sbohem Intelu: Přichází éra procesorů ARM?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Apple dává sbohem Intelu: Přichází éra procesorů ARM?

Apple dává sbohem Intelu: Přichází éra procesorů ARM?

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 11. 2020 03:00 46

Seznam kapitol

1. Konec jedné éry 2. A výkon rostl... 3. Apple M1: ARM do notebooků 4. Ekosystém pod kontrolou 5. Intel má další problém

Ano, je to přehnaný titulek. Éra procesorů ARM je tu už dávno – v podstatě všechny procesory pro mobily jsou tak anebo jinak architektura ARM. Nově oznámený procesor Apple M1 ale přináší něco, co jsme tu už dlouho neměli: Procesor pro stolní počítače, co si to chce rozdat s tím nejlepším ze světa x86!

Reklama

Desátého listopadu Apple oznámil, že opouští procesory s architekturou x86 a přechází na svůj vlastní křemík – Apple M1. Opuštění architektury x86 je velká věc – ale v dějinách Apple věc nikoliv neobvyklá. Apple zpočátku používal procesory Motorola – a to do doby, než se objevily problémy s dodávkami procesorů 68040. A tak došlo v polovině 90. let k přechodu z architektury 68k na PowerPC. A další přechod nastal ve chvíli, kdy se nedařilo zlepšit efektivitu procesorů PowerPC – a tak na WWDC 2005 Steve Jobs oznámil, že se přechází z PowerPC na x86. Základním důvodem, který Steve Jobs uvedl, byl fakt, že Intel nabízel v budoucnosti podstatně lepší výkon na watt. Přechod nebyl náhlý, „čistě pro případ potřeby“ se OSX navrhoval jako architekturálně nezávislý a kompiloval se jak pro PowerPC, tak i pro x86 pět let předtím, než Apple oznámil přechod!

Dnes ale žijeme ve světě, kde Intel dosti stagnuje, zatímco se rychle rozvíjí procesory na architektuře ARM. ARM přitom v osmdesátých letech začínal jako desktopový procesor – radikálně nový procesor s architekturou RISC. Architektura RISC (Reduced Instruction Set Computer) vznikla v polovině 70. let a byla navržena s představou, že v budoucnosti se bude provádět více jednoduchých instrukcí během jednoho taktu, bude se efektivněji pracovat s registry a celé to bude energeticky méně náročné.

Pokud jde o ARM, tak projekt vznikl ve firmě Acorn jako Acorn RISC Machine v roce 1983 – a měl představovat výrazně vylepšenou architekturu oproti stávajícím osmibitům i šestnáctibitům. V roce 1985 vznikly první procesory ARM-1, měly méně než 25 000 tranzistorů, ale nabízely výkon až 4 MIPS, což bylo osmkrát více, než měla Motorola 68000. První procesor byl zatím experimentální, ale ukazoval, co nová architektura dokáže.

Acorn, jako britský výrobce, se rozhodl osazovat svým procesorem svoje vlastní počítače. První počítač, který nabídli, byl Acorn Archimedes 300, který byl osazen procesorem 32bitovým ARM-2 na 8 MHz. Systém to byl tak výkonný, že bez problémů utáhl v softwaru i jednoduché 3D hry. Archimedy byly extrémně výkonné počítače, nabízely věci jako instatní boot do desktopu a podobné vymoženosti, byly ale „typicky britské“ a velmi odlišné od zbytku světa. Ten se rozdělil mezi tradiční výrobce procesorů, zvláště architektury 68k a x86 nabízely celou škálu produktů, roky zkušeností, spoustu softwaru a zpětnou kompatibilitu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama