Apple dává sbohem Intelu: Přichází éra procesorů ARM?
Článek Apple dává sbohem Intelu: Přichází éra procesorů ARM?

Apple dává sbohem Intelu: Přichází éra procesorů ARM?

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 11. 2020 03:00 46

Seznam kapitol

1. Konec jedné éry 2. A výkon rostl... 3. Apple M1: ARM do notebooků 4. Ekosystém pod kontrolou 5. Intel má další problém

Ano, je to přehnaný titulek. Éra procesorů ARM je tu už dávno – v podstatě všechny procesory pro mobily jsou tak anebo jinak architektura ARM. Nově oznámený procesor Apple M1 ale přináší něco, co jsme tu už dlouho neměli: Procesor pro stolní počítače, co si to chce rozdat s tím nejlepším ze světa x86!

Reklama
Reklama

Archimedy byly výkonné, ale omezené prakticky jen na Británii – a to ještě částečně, vmáčkly se hlavně do vzdělávání, protože zábava jela na Amstradech a Commodorech a průmysl používal PC. V roce 1990 byla založena samostatná společnost ARM, která se zaměřila jen na vývoj procesorové architektury s tím, že nabízeli licence různých typů pro výrobce. Ti mohli převzít celý design, ale také mohli získat architekturální licenci a procesor si upravit a vylepšit podle svých potřeb.

ARMy byly u nás celkem přehlížené a padaly názory typu „jsou to ty nejlepší a nejefektivnější procesory, pokud nic nedělají“. Jenomže efektivita v nicnedělání začala být důležitá v segmentu mobilních zařízení, a to hlavně telefonů, protože pro laptopy byla stále zásadní x86 kompatibilita. Architektury ARM se ale chytily u telefonů, kde se pro změnu nechytily procesory s x86 – a jejich výkon stále průběžně rostl.

Je pravda, že v desktopech jsme procesory ARM neviděli dlouho. Jenomže doba se změnila, v mobilním světě drtivě dominují, jsou pokročilé a jejich komplexita masivně vzrostla. Už dlouhou dobu označuje Apple architekturu svých procesorů jako „desktopovou“ – a srovnání z hlediska architektury ukazuje, že si dělají věci po svém, ale nepochybně míří na desktopový výkon. Článek z Anandtechu uvádí, že „zatímco za posledních pět let Intel zvýšil singlethreadový výkon svých procesorů o 28 %, Apple ho zvýšil o 198 %“!

Dnes se dá na mobilních procesorech dělat to, co dřív nebylo možné. Můžeme například vidět, jak export videa z Final Cutu na iPhone 12 běží rychleji než na iMacu s x86.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning