Apple dává sbohem Intelu: Přichází éra procesorů ARM?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Apple dává sbohem Intelu: Přichází éra procesorů ARM?

Apple dává sbohem Intelu: Přichází éra procesorů ARM? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 11. 2020 03:00 46

Seznam kapitol

1. Konec jedné éry 2. A výkon rostl... 3. Apple M1: ARM do notebooků 4. Ekosystém pod kontrolou 5. Intel má další problém

Ano, je to přehnaný titulek. Éra procesorů ARM je tu už dávno – v podstatě všechny procesory pro mobily jsou tak anebo jinak architektura ARM. Nově oznámený procesor Apple M1 ale přináší něco, co jsme tu už dlouho neměli: Procesor pro stolní počítače, co si to chce rozdat s tím nejlepším ze světa x86!

Reklama

A proto přichází nový procesor pro Macy – Apple M1. Apple tento procesor tak trochu představil a tak trochu nepředstavil – uvedl řadu informací, ale jenom velmi málo čísel. M1 je SoC (System on a Chip) se 16 miliardami tranzistorů, integrovanými čtyřmi výkonnými single thread jádry a dalšími čtyřmi úspornými jádry. Výkonná jádra jsou označována jako „nejrychlejší jádra na světě“, ovšem s dovětkem „pokud jde o úsporné procesory“. Výkonná „ultra wide“ jádra mají 192 KB instrukční cache a 128 KB datové cache na jádro plus 12 MB sdílené L2 cache. Úsporná jádra mají 128 KB instrukční cache a 64 KB datové cache na jádro a 4 MB L2 sdílené cache, mají mít „desetinové“ nároky na energii proti výkonným a má nabízet nejlepší poměr výkonu na watt.

M1 bylo navrženo hlavně proto, že se notebooky s Intely docela dost přehřívají – ovšem je otázka, zda to je problém Intelu anebo Apple, protože chlazení Apple je legendární svou neefektivností a například Luis Rossmann nad ním kroutí hlavou pravidelně. Co povídám, samopečené Macy jsou tradice už od původního Macintoshe – Jobs nesnášel větráky, a tak raději nechal počítače, ať se uvnitř tiše taví. Celé generace iMaců G5 se upekly k smrti – a i nové notebooky v zátěži klidně přesáhnou 90 °C. „This is insanity, this is gonna fry!“

Realita je tedy taková, že kvůli kompaktnímu designu se musí procesory thermal throttlovat (pardon, na to není český termín), takže výsledkem je něco, co je zároveň podtaktované i horké. Nové čipy M1 by to měly řešit – Apple tvrdí, že při 10 W mají dvojnásobný výkon, než „latest PC laptop chip“, což možná indikují, na jakou spotřebu míří. A popravdě – dost pravděpodobně ji dosáhnou, protože mají rozsáhlé zkušenosti s čipy pro telefony a iPady.

Podobně vyladěné jsou i další části M1: Integrované „až“ osmijádrové GPU nabízí 128 jednotek, 2,6 teraflops, 82 gigatextelů za sekundu a 41 gigapixelů za sekundu. Má být až dvakrát výkonnější než současné nejvýkonnější integrované grafiky, kde důležité je slovo „integrované“.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama