Asus Crosshair V Formula – nejvyšší základ pro Bulldozer
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Crosshair V Formula – nejvyšší základ pro Bulldozer

Asus Crosshair V Formula – nejvyšší základ pro Bulldozer | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

14. 7. 2011 03:00 22

Seznam kapitol

1. Asus Crosshair V Formula – co přináší 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. Měření výkonu rozhraní 12. Hodnocení desky

Dnešní recenzí pokračujeme v řadě testů nových základních desek s čipsetem AMD 990FX určených pro nové procesory AMD FX architektury Bulldozer. V testu tentokrát najdete opravdu výživnou kapitolu s přetaktováním, v němž se nám hodně dařilo. Tahle deska se výrobci opravdu povedla, patří k top produktům na trhu.

Reklama
Asus Crosshair V Formula – nejvyšší základ pro Bulldozer
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava

Asus je jeden z nejvýznamnějších výrobců základních desek, a svou vysokou kvalitou je pověstný. Dnes jsme testovali desku vyšší střední třídy, jež je zpracována adekvátně segmentu trhu kam míří. Použité jsou pouze kvalitní součástky, nejde ale o absolutní high-end. Jde stále o levnější desku a mnohde se šetřilo. Napájecí kaskáda je zcela obyčejná, bez zapnuté LoadLine kalibrace dokonce podává přímo mizerné výsledky. Výbava porty je ale solidní, majitele potěší USB 3.0 i SATA 6G. Příbal v krabici není tak bohatý jako u desek vyšších tříd. Možnost osazení tří grafických karet do CrossFire i SLI bude pro mnohé hráče zajímavou záležitostí. Škoda jen, že deska nepodporuje osazení čtyř grafik. Ne, že by to bylo nějak hojně rozšířené řešení, ale konkurenční deska to umožňuje. Abych nebyl jen negativní, potěšila mne ukázková podpora procesorů AMD FX, což dnes není zcela běžné. Zde Asus jasně zabodoval. Také softwarové nástroje má Asus ze všech výrobců nejlepší a nejpoužitelnější. Pokud hledáte základ pro budoucí AMD herní stroj, je tahle deska jeden ze dvou nejvhodnějších kandidátů, za svou cenu opravdu nabízí hodně.

Přetaktování

V tomto směru nás Asus zřejmě nezklamal ještě nikdy. Špičková podpora nových procesorů AMD FX je znát i na jejich taktování. BIOS fungoval příkladně, co jsem nastavil, to deska akceptovala. Taktování bylo snadné, stejně jako jsme zvyklí z dnešních platforem. Přímo ukázkově pak pracuje taktovací utilita TurboEVO, fungovala naprosto fantasticky a bez jediného problému. Vše bylo stabilní a funkční a výsledky hovoří za vše. Pokud taktovat snadno a jednoduše AMD FX, tak k tomu se tato deska narodila.

Osobní názor

Už v minulém článku o desce s čipsetem AMD 990FX od Gigabytu jsem se zamýšlel nad touto platformou jako celkem. Pokud máte postarší desku s čipsetem AMD 890 FX a chcete zkusit novou architekturu Bulldozer na vlastní kůži, nemusíte si novou desku ani kupovat. Sám jsem AMD FX otestoval v desce s čipsetem AMD 890FX a vše fungovalo naprosto stejně jako na AMD 990FX, včetně +/- stejného výkonu. Rychlejší sběrnice HTT totiž není nikde fyzicky poznat na výkonu. Pokud chcete postavit herní počítač s více grafikami GeForce, nový čipset budete potřebovat. Také vás bude hřát vědomí, že jsem svému Bulldozeru dopřáli to nejlepší.
 

Pokud se ptáte, zdali bude tato platforma v herním výkonu moci konkurovat Sandy Bridge, tak vám ještě finální verdikt říci nemohu. Nejen proto, že konec NDA je daleko, ale hlavně s verdiktem počkáme až na prodejní procesory. Něco mi říká, že to tak žhavé nebude. Ale počkejme si.

Výhody a nevýhody

Asus Crosshair V Formula – nejvyšší základ pro Bulldozer
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus Crosshair V Formula – nejvyšší základ pro Bulldozer
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení desky děkujeme ASUS Computers Czech republic

Asus Crosshair V Formula – nejvyšší základ pro Bulldozer
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení osciloskopu děkujeme ETC Slovenská republika

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama