Asus Crosshair V Formula – nejvyšší základ pro Bulldozer | Kapitola 9
Seznam kapitol
Dnešní recenzí pokračujeme v řadě testů nových základních desek s čipsetem AMD 990FX určených pro nové procesory AMD FX architektury Bulldozer. V testu tentokrát najdete opravdu výživnou kapitolu s přetaktováním, v němž se nám hodně dařilo. Tahle deska se výrobci opravdu povedla, patří k top produktům na trhu.
Měření napětí na CPU
Nyní se dostáváme do kapitoly, kde se na desku a její napájení podíváme o kousek detailněji. Čeká vás pohled na úrovně napětí a rozdíly vůči software a přímému měření. To nám ukáže, jak přesně deska nastavuje napětí vzhledem k vašemu nastavení v BIOSu nebo software. Z minulosti víme, že odchylky někdy bývají opravdu drastické. Napětí (zejména v zátěži) by se nemělo odchýlit zhruba do +/- 2 procent. Jak je na tom tato deska střední vyšší třídy? Podívejme se nejprve na další měřící body napětí:
Tentokrát to není tak jednoduché, jelikož je nutné desku otočit. Měřil jsem přímo na patici procesoru, což je krajně nebezpečné. Jediný zkrat nebo špatný dotyk a může být po desce i procesoru. Zde musíte dbát maximální opatrnosti. Červené body ukazují měření napětí procesoru VCore, zelené napětí pamětí DDR3.
Pokud chcete měřit napětí severního můstku a Hyper-Transport sběrnice, najděte na přední straně PCB severní můstek a desku opět otočte. Modrý bod ukazuje měření napětí severního můstku, žlutý pak napětí sběrnice HTT. Jako zem použijte nějaký bod poblíž, nejlépe na 12V větvi nebo přímo v napájecím obvodě.
V BIOSu jsem nastavil napětí tak jak vidíte na obrázku. Procesor VCore je přesně na 1,4 V. CPU-NB je nastaveno na 1,2 V a paměti na 1,7 V. Ostatní položky si prohlédněte na obrázku sami. Dále jsem měřil ale jen napětí severního můstku 1,1 V a HTT sběrnice 1,2 V. Jaké byly hodnoty v reálu se podívejte dále:
Měření napětí
VCore – idle, nastaveno v BIOSu 1,40 V. LoadLine kalibrace je zcela vypnutá (volba Regular). Program CPUz měří 1,404 V a AMD OverDrive ukazuje v tuto chvíli 1,414 V. Tady je úroveň napětí solidní a proti nastavené hodnotě se nijak významně neliší.
VCore – load, nastaveno v BIOSu 1,40 V. LoadLine kalibrace je zcela vypnutá (volba Regular). Program CPUz měří 1,330 V a AMD OverDrive ukazuje v tuto chvíli 1,32 V. Zde už vidíme podstatný pokles úrovně napětí. Rozdíl proti nastavené hodnotě je 0,09 V. Což je rozdíl 7 procent (celkem dost výrazně nad limity).
VCore – load, nastaveno v BIOSu 1,40 V. LoadLine kalibrace je zapnutá (volba Extreme).Program CPUz měří 1,41 V a AMD OverDrive ukazuje v tuto chvíli 1,41 V. Zde se úroveň napětí drží přesně v nastavených hodnotách.
Napětí pamětí je nastavené na 1,7 V a hodnota je víceméně dodržená, AMD OverDrive neměří nic, s touto deskou nespolupracuje korektně.
První fotografie dokládá napětí severního můstku, jež je nastavené na 1,1 V. Odchylka je malá – 0,014 V. Druhý voltmetr ukazuje napětí HTT sběrnice, jež je 1,2 V. Zde je napětí také víceméně jak má být. Pokud bych měl v poločase shrnout výsledek, jde o luxusní desku s perfektními hodnotami napájení. Pokud aktivujete LoadLine kalibraci, napětí drží pevně na dané hodnotě. V normálním režimu je ale odchylka od nastavené hodnoty dalece nad povolenou hodnotou. Doporučuji zapnout LoadLine alespoň nějaký nižší stupeň vždy.
Průběh napětí
Druhý praktický test spočívá v měření rozkmitu napětí v zátěži a prozkoumání průběhu napětí, zdali se na něm nevyskytují nějaké parazitní jevy nebo nežádoucí chyby. Měřil jsem následujícím způsobem: stíněná sonda má zemněný obal připojen k GND a měřící živá sonda je připájena v CPU VCC (napětí procesorových jader) přímo na procesorové patici. Napětí pamětí, NB-CPU a dalších obvodů jsem měřil přiložením sondy na body, které jsem ukázal výše.
K testu byl použit relativně kvalitní osciloskop ETC M525 se dvěma kanály a rozsahem až 150 MHz. Jde o USB přístroj s přesností 2 procenta, vybaven softwarem pro sledování průběhu. Osciloskop byl zkalibrován a správnost měření byla kontrolována na čistém referenčním napětí a průběhu. Všechny průběhy byly naměřené s napětím 1,40 V a frekvencí procesoru 4,0 GHz. Jak deska dopadla, se podívejme dále.
POZOR! Jak číst průběhy z osciloskopu. Na obrázku vždy najdete samotný průběh a malou tabulku – ta je nejdůležitější. V ní je průměrná hodnota kmitání napětí (avg) a nejvyšší zaznamenaná špička během celého testu (max). Já jsem vždy počítadlo před spuštěním testu vynuloval a screen pořídil po skončení testu. Tedy tabulka zaznamenala kompletní průběh daného testu. My budeme vycházet z průměrné hodnoty, maximum je zde spíše jen pro komplexní obrázek.
První průběh ukazuje systém po úspěšném startu operačního systému. První obrázek zobrazuje průběh napětí s vypnutou LoadLine kalibrací a PWM frekvencí 300 kHz. Zde dopadla deska tragicky, hodnota špička-špička nějakých 93 mV je extrémně špatná hodnota. U minulé desky Gigabyte jsem lamentoval nad hodnotou 56 mV. Zde deska Asus krutě pohořela. Situace se radikálně mění se zapnutím LoadLine kalibrace a frekvenci napájení 500 kHz (druhý obrázek). Jak vidíte sami, špička-špička je pouze 40 mV, což je naopak luxusní hodnota. Opět doporučuji zapnout LoadLine kalibraci vždy.
Relativně nízká zátěž procesoru – spuštěn test SuperPi jež zatěžuje pouze jedno (dvě) jádra procesoru. První obrázek opět ukazuje základní nastavění 300 kHz a LoadLine kalibraci vypnutou. Hodnota špička-špička je na vysokých 80 mV. Po zapnutí LoadLine kalibrace a zvýšení frekvence PWM se nám ale průběh opět značně vylepšil. Hodnota špička-špička 46 mV je hodně slušná.
Další průběh ukazuje napětí při maximální zátěži. Byl spuštěn multi-thread test aplikace Cinebench R10. Špička-špička při vypnuté LoadLine kalibraci je hodně špatná. Hodnota 96 mV je nejhorší z celého testu a i ve srovnání s dosud změřenými deskami jde o nejhorší výsledek. Napájecí obvod je nějak špatně naladěn, zřejmě je nastaven pro Phenomy II a s AMD FX si nějak zcela nerozumí. Může to tak být ale nemusí. Když LoadLIne kalibraci zapneme, situace se obrací. Hodnota špička-špička klesne na 45 mV, což je perfektní číslo.
Shrnutí
Z výsledů vám musí být závěr této kapitoly jasný. Pokud není zapnutá LoadLine kalibrace, jsou výsledky desky hodně špatné. Jak pokles napětí v zátěži mimo normu, tak i průběhy napětí. Zde je někde nějaká chyba, takhle špatné hodnoty nemají ani desky za 2000 Kč s DPH. Pokud ale zapnete LoadLine kalibraci, karta se obrací. Pak zde vidíme zatím nejlepší desku v našich testech, závěrečné doporučení je tedy nasnadě: Pokud máte tuto desku, mějte vždy LoadLine kalibraci zapnutou alespoň na první nebo druhý stupeň, nemusíte míz nastaveno Extreme, ale určitě ne Regular (vypnuté).