asus-eee-701-test-nejmensiho-notebooku-na-svete
PCTuning Článek

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 12. 2007 01:00 100

Seznam kapitol

1. Jsou ještě menší, ale... 2. Co si přinesete domů 3. Co se skrývá uvnitř 4. Pozor, začínáme
5. Popis aplikací operačního systému Linux 6. Instalace Windows XP na Eee 7. ASUS Eee a Windows 8. Závěr a hodnocení

Mobilita především, to je heslo dnešní uspěchané doby. Až do teď stály ultra lehké a malé náhražky stolních počítačů vysoké částky (tzv. "mobilní přirážka"). S příchodem ASUS Eee se ale do této luxusní kategorie dostává produkt s cenou pod deset tisíc korun, a my si jej v dnešním testu představíme.

Reklama
Reklama

Dalším rozdílem tohoto notebooku proti PDA a "chytrým telefonům" je jeho konstrukce, kde bylo použito výhradně klasických "počítačových" komponent. Procesor, čipová sada i všechny ostatní součásti systému se běžně v noteboocích používají, doteď však jen v podstatně větších modelech. Uvnitř Eee najdeme základní desku a na ní spoustu počítačovým nadšencům známých součástek ... No posuďte sami.

Hardware

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Po odkrytí horního víka se naskýtá tento pohled. Víko v tomto případě slouží i jako rozvaděč tepla čipů počítače, skrze měděné destičky. Úplně nalevo je procesor Celeron-M 353, jeho základní takt je 900MHz, v našem Eee ale tiká na frekvenci 630MHz - je pod-taktovaný. Uprostřed plošného spoje je umístěn severní můstek Intel 915GM - s integrovaným grafickým jádrem GMA900. Napravo od severního můstku je jižní čip ICH6, který v sobě nese řadič ATA disků a USB. V jižním můstku je také integrován zvukový kodek Realtek. Na desce dále najdeme integrovanou čtečku paměťových karet i s ovládacím čipem vedle ní. Pokud hledáte onen často diskutovaný, SSD pevný disk, budete se dívat marně ... Je totiž umístěn na druhé straně plošného spoje.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Pevný SSD disk nevypadá tak, jak je obvykle známe. Zde je tvořen čtyřmi 1GB paměťovými flash moduly Hynix - ty tvoří ono tajemství pevného disku v Eee. Toto odhalení jistě mnoho uživatelů zklamalo. I já očekával klasický "flash disk" který by bylo možné vyměnit za větší a tím si velmi pomoci. Bohužel, čipy jsou pevně spojené s deskou a paměť tedy zvětšíme pouze připojením další paměťové "SD karty" do slotu, a nebo skrze USB "flash disk".

Při používání "flash disků" se setkáváme s omezením v maximální životnosti, která je daná počtem zápisů do paměti. Tato skutečnost je často zmiňovaná při použití systému Windows XP na Eee, ty totiž velmi často "swapují" na disk a tím mohou velmi zkrátit jeho životnost. Dle specifikace těchto čipů, je pro ně dána životnost 100.000 cyklů a desetiletá záruka na integritu dat. Pokud máte zájem podívejte se zde na plnou specifikaci výrobce.

Chlazení notebooku

Po velkou část práce bude Eee naprosto tichý. Pokud ale budete pracovat dlouho, spustí se uvnitř ventilátor, který určitě nepřeslechnete. Jeho pískavý zvuk ale nemá vysokou intenzitu a stále i se spuštěným ventilátorem se dá Eee považovat za tiché zařízení. Teplota notebooku velmi rychle stoupá a po několika hodinách práce je velmi vysoká.

Identifikace hardware

Nyní se podívejme na hardware počítače, jak ho vidí oba operační systémy - Linux Xandros a Windows XP. Obrázky jsou pořízeny přímo ve zmíněných systémech.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

V systémové diagnostické utilitě jsou komponenty popsány jen zběžně a bez důležitých detailů. Na pomoc si tedy zavoláme program Everest pod operačním systémem Windows XP.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Zde kompletní výpis počítače. Program Everest nezklamal, a řekne nám o tomto počítači více než výrobce a všechny manuály dohromady. Známe přesný typ CPU a jeho frekvenci. Kapacita paměti je "podivných" 503MB (těch několik chybějících MB si ukořistila integrovaná grafická karta). Zajímavé je zjištění, že paměťový modul je DDR2-667. Dále vidíme nativní rozlišení 800x480, které ale běžně, bez úprav registru nebo dalších programů, na Windows nejde nastavit, a proto systém běží na 800x600. Grafiku, zvukový čip i ATA řadič odhalil tento software také správně.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Detailní pohled na procesor ukazuje, že je jeho základní pracovní frekvence snížena z původních 900MHz na 630MHz. Systém má sníženu frekvenci sběrnice FSB ze 100MHz na pouhých 70MHz. Takt je snížen z důvodu delší výdrže zařízení, jen při nepatrně nižším výkonu CPU.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Osazená paměť je zcela běžný 512MB DDR2 modul pro notebooky. Výrobcem je společnost SiS. Na obrázku si prohlédněte parametry a časování tohoto modulu, bude to důležité vědět při budoucím možném upgradu paměti na vyšší kapacitu - aby byly dodrženy parametry časování a napětí.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Grafické jádro GMA900 s pamětí 64MB je dostačující i pro celkem nové hry. Grafická karta si alokuje potřebnou paměť dynamicky, podle potřeb - ukrajuje ji z hlavní operační pamětí 512MB. Jak si ukážeme později, hrát na Eee se dá i Unreal Tournament 2004 nebo modifikovaný Oblivion!

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Na závěr výpisu z Everestu, se podívejme na výkon paměti v Eee. Byť je časování velmi nízké 9-3-3-3, latence jsou velmi vysoké a propustnost opravdu slabá. Paměť místo 667MHz tiká na pouhých 280MHz a to je velmi málo ... Škoda, že v BIOSu není možné alespoň nastavit takt a parametry pamětí, dost bychom tím výkonu Eee pomohli.

Rozšíření a konektory

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Na levém boku notebooku najdete: LAN zásuvku, vedle je zaslepený konektor pro modem nebo telefonní přípojku, dále je zde jeden USB 2.0 port a výstup na sluchátka nebo reproduktory spolu se vstupem pro mikrofon. Jistě vám neuniklo ani žebrování chladícího průduchu.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Na pravém boku je: čtečka paměťových "SD" karet, dvojice USB 2.0 portů, připojení pro analogový monitor a otvor "Kensington Lock" pro zabezpečení proti krádeži. Zde se zmíním o připojení externího monitoru. S LCD panely má bohužel Eee problém a nedokáže správně rozpoznat nativní rozlišení panelu (ručně nastavit pod Linuxem nelze), zkoušel jsem 24" a 19" panely a na 19" bylo vše bez potíží, na větším ale běžel obraz pouze v 1280x1024. Pod systémem Windows ale nebyl s tímto jediný problém - oba panely šly nastavit na nativní rozlišení.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

První obrázek ukazuje napájecí konektor, druhý potom zapínací tlačítko Power. Teď si vlastně uvědomuji, že jsem ještě nezmínil původ názvu Eee. Výrobce dal tomuto notebooku název z písmen "E" jako : Easy to Learn, Easy to Work, Easy to Play - jednoduché vzdělávání, práce i hraní.

Specifikace výrobce

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Specifikaci prvního dostupného modelu vidíte v tabulce. Display je 7", 11" display bude obsahovat již verze dostupná v ČR v únoru (o tomto se nyní hodně spekuluje, a je možné že verze s větším displayem vůbec na trh nepřijde, uvidíme). Čipová sada Intel bude v obou modelech stejná, rozdíl bude pouze ve velikosti SSD disku, paměti a displaye. ASUS nabízí ještě jeden levnější model s nižší kapacitou baterie a menší pamětí, ten se ale k nám nikdy oficiálně nedostane. Výdrž baterie by měla být při běžné práci asi 3.5 hodiny, což mohu potvrdit - i já dosáhl při testu podobných hodnot. Hmotnost celého zařízení je necelý kilogram ...

Operační systém je předinstalovaná Linuxová distribuce Xandros, kterou si ale ASUS velice upravili k obrazu svému. Zařízení ale také splňuje HW nároky pro Windows XP, o čemž svědčí i kapitola v manuálu: Instalace Windows XP. V prvních modelech bude pouze Linux, v dalších už budete moci za příplatek 1000Kč zakoupit nainstalované Windows XP.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning