asus-eee-701-test-nejmensiho-notebooku-na-svete
PCTuning Článek

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 12. 2007 01:00 100

Seznam kapitol

1. Jsou ještě menší, ale... 2. Co si přinesete domů 3. Co se skrývá uvnitř 4. Pozor, začínáme
5. Popis aplikací operačního systému Linux 6. Instalace Windows XP na Eee 7. ASUS Eee a Windows 8. Závěr a hodnocení

Mobilita především, to je heslo dnešní uspěchané doby. Až do teď stály ultra lehké a malé náhražky stolních počítačů vysoké částky (tzv. "mobilní přirážka"). S příchodem ASUS Eee se ale do této luxusní kategorie dostává produkt s cenou pod deset tisíc korun, a my si jej v dnešním testu představíme.

Reklama
Reklama

V této kapitole si postupně projdeme všechny záložky operačního systému, a v krátkosti si řekneme, pro co je který program určen. Začneme od začátku ...

Internet

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Web Mail - v podstatě jde jen o jakési odkazy na webové rozhraní e-mailových serverů. V základním nastavení jsou zde linky na Gmail, Hotmail, Yahoo a AOL.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Web - internetový prohlížeč Mozzilla Firefox. Na obrázcích vidíte, jak vypadá stránka PCTuning v prohlížeči. Bohužel se na obrazovku nevejde celá, což je největší "bolest" Eee - malý display. S větší úhlopříčkou LCD se toto zařízení stane mnohem lepší a použitelnější.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

iGoogle - odkaz na vyhledávací domovskou stránku www.google.com, Messenger - klient pro všechny známé i neznámé komunikátory, nechybí ani ICQ, AIM, MSN a mnoho dalších ... Vidíte je na obrázku.

Skype - další položkou je Skype klient, ten netřeba představovat - jde o bezplatně telefonování přes internet.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Network - je správce všech možných připojení k internetu. Na výběr máte všemožné LAN, kabelové USB modemy, bezdrátové sítě. Každým připojením vás provede celkem kvalitní průvodce, zvolíte jen typ a doplníte důležitá nastavení, a vše funguje jak má. Osobně jsem zkoušel pouze LAN, kabelový ADSL modem a WiFi - vše fungovalo bez jediného problému, jen ADSL modem jsem musel několikrát resetovat, než se "chytil".

eBook - je program pro čtení elektronických knih, buď přímo z internetu, tak i uložených na disku. Google Docs - přístup ke sdíleným dokumentům přes tuto službu na internetu. World Clock - odkaz na světový čas na internetové stránce. Wikipedia - odkaz na světoznámou encyklopedii. Internet Radio - přenese vás na stránku, kde si vyberete žánr a nebo konkrétního interpreta a posloucháte rádio přes síť. Wireless Networks - správce WiFi sítí ve vašem okolí, ukazuje dostupné sítě a intenzitu signálu.

Kromě několika důležitých programů v první záložce Internet, je většina zde umístěných programů jen pouhými odkazy na jiné webové stránky. Je to sice pohodlné, ale prostor mohl být využit lépe - odkazy na stránky si každý umí udělat sám v prohlížeči.

Work

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Druhá záložka je určena pro práci. První položka Accessories v sobě skrývá kalkulátor a snímač obrázků obrazovky - jeho práci vidíte na každé "sejmuté" obrazovce v textu. Další aplikace jsou:

Documents, Spreadsheets, Presentations - programy ze sady Open Office, všechny programy jsou velice profesionální a velmi použitelné. Jak textový editor, tak i tvorba tabulek a prezentací je velmi pohodlná, stejně jako jsou uživatelé zvyklí z velké verze tohoto kancelářského balíku, nebo konkurenčních MS Office.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Dalším programem je prohlížeč PDF souborů PDF Reader. Výčet položek této záložky uzavírá poštovní klient Mail, správce souborů File Manager (je velmi podobný průzkumníkovi ve Windows), slovník Dictionary (u této verze pouze čínsko-anglický), a poznámkový blok Notes.

Ve všech programech se i s pomocí "touchpadu" a malé klávesnice Eee pracuje velmi dobře, a po nějakém čase budete psát v editoru, nebo poznámkovém bloku stejně jako na velkém notebooku. Po několikadenní práci na Eee mi naopak klávesnice mého "klasického" notebooku připadala nepohodlná a zbytečně velká. Jedinou výtku mám opět k velikosti displaye, některé dokumenty se na stránku nevejdou celé a je nutné neustále "skrolovat".

Learn - výuka

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Toto menu by se dalo také nazvat škola hrou. První program Science v sobě ukrývá periodickou tabulku prvků a velmi povedené Planetarium, program na zobrazování noční oblohy a hvězd ve všech možných částech světa. Language je jednoduchá hra s cizími slovy, záleží jaký máte nainstalován slovník (v našem případě šlo o hru s čínskými slovíčky :). Math je jednoduchý učitel matematiky, který se nese v duchu staré hry na Atari - Missile Command. Proti vám padají příklady, a vy musíte jejich řešení naťukat na klávesnici a stisknout Enter, pokud jste odpověděli správně, tučňák jako obsluha děla příklad sestřelí z oblohy.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Poslední ikona Paint v sobě skrývá dva kreslící programy, první je klasické "Malování" jak jej známe z Windows, a druhý je Tux Paint. Právě onen druhý program skýtá mnoho legrace a zábavy. Kromě klasických nástrojů na kreslení totiž obsahuje obrovskou galerii různých obrázků, fotografií a razítek - které se dají přidat do vašich obrázků. Pro děti jasná zábava na dlouhé hodiny ... i mě to jistou dobu docela bavilo.

Výuková záložka je jen jakýmsi doplňkem, aby výrobce dostál svému sloganu "Easy learn - snadné učení". Moc praktické využití v těchto programech nevidím, ale možná si své příznivce najdou také - já mezi ně ale určitě patřit nebudu.

Play

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Nyní je čas na zábavu. V této záložce najdeme téměř vše, čím se na Eee můžeme pobavit a zabavit. Hned první "na ráně" jsou hry Games.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Her je jen několik, ale pro krátkodobé odreagování postačí dokonale. První je známý Solitaire, pak jakási variace na známou hru "Bubbles" - kde střílíte různě barevné bubliny, které pokud je jich blízko sebe se stejnou barvou několik prasknou a tím se jich zbavíte. Další hrou na podobné téma je Crack Attack, kde otáčíte několika čtverci aby jste také daly k sobě stejné barvy, pokud máte čtverců u sebe víc, tak také zmizí, což je váš cíl. Závodní hra Penguin Racer s tučňákem následuje. V pěkné grafice projíždíte postavičkou jakousi "bobovou dráhou" a sbíráte ryby, musíte dojet v určitém časovém limitu. Sudoku nemusím popisovat, poslední Ltris (tetris) také ne. Hříčku Potato Guy si nechám nakonec, jde totiž o absolutní "pitomost", kde na bramboru nebo tučňáka nasazujete různé oči, ústa a vousy - čímž tvoříte na podkladu obličeje.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Dalšími programy v záložce Play jsou správci multimédií a přehrávače téhož. Jako první vidíte na fotografii Media Player, který přehrává velkou většinu klasických video formátů. Na xvid ale zapomeňte, podpora je zde pro avi, mpg a ogg. Hudbu lze přehrávat ve formátech mp3, ogg a wav.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Manager fotografií (na obrázku), hudby a videa je ve všech případech stejný, a jde vlastně o průzkumníka s integrovaným náhledem souborů. Pro správu jen několika fotografií nebo souborů je to dostatečné, při větším objemu dat se ale lehce díky malému displayi ztratíte. Malá úhlopříčka LCD si opět vybírá svou daň na úkor efektivity práce.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Poslední věc, kterou zmíním je Webcam. Obraz a rozlišení lze měnit ve třech krocích, nízká až vysoká kvalita záznamu videa. Mění se rozlišení a datový tok snímaného obrazu. Pro video-rozhovory je kamera více než dostatečná a kvalita výsledného obrazu je perfektní (stejná jako na "smartphonech" s UMTS a video hovory). Pro jiné využití se kamera nehodí, snad jen pro krátké video-vzkazy, které pak můžete odeslat adresátovi e-mailem. Nabídku "herní" záložky zakončuje jednoduchý "diktafon", který se může často dost hodit.

Settings - nastavení

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Předposlední záložka přístroje v sobě ukrývá nastavení celého zařízení. Desktop Mode nabízí volbu mezi zobrazením na interním displayi nebo externím monitoru. Anti-Virus je jednoduchý anti-virový program, jak ostatně říká i jeho název. Volume samozřejmě nastavuje hlasitost reproduktorů, mikrofonu a sluchátek. Printers je správce tiskáren.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Tohle uvidíte, pokud kliknete na ikonu System Info. Další ikona Date

&

Time je nastavením času, časového pásma a data.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Volba Personalization vám umožní si vzhled systému Eee nastavit k obrazu svému. Tedy alespoň v rámci možností, můžete nastavit heslo do systému a barvu pozadí - barev je jen několik (žlutá, zelená, modrá a stříbrná). Na našem testovacím kousku se klávesnice dala nastavit pouze anglická, to se ale s oficiální prodejní verzi zařízení změní.

Důležitá je další ikona Add/Remove Software - ta funguje pouze, pokud jste připojeni k internetu, do té doby v tomto programu nic neuvidíte! Pokud se připojíte k síti a rozkliknete tuto ikonu budete mít možnost nainstalovat nové verze většiny nainstalovaných programů, a to včetně BIOSu! BIOS lze updatovat pouze tímto způsobem! V době našeho testu se dalo nainstalovat velké množství updatů pro stávající software (ASUS WiFi maximizer, nový touchpad software, atd.).

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

V Disk Utility se můžeme podívat na volné a osazené místo na vestavěném pevném disku. Bohužel se s diskem nedají žádné operace provádět. Naopak "Extra Drive" můžete formátovat a pracovat s ním. Co to je ale "Extra Drive" nevím, tato položka byla stále "šedá" i když jsem připojil USB flash disk stejně jako klasický USB harddisk.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Pokud budete mít s nějakou součástí systému problém určitě se pokusíte najít řešení pod ikonou Diagnostic Tools. Zde si můžete prohlédnout konfiguraci ale hlavně systém otestovat. Na obrázku vidíte, co vše lze vyzkoušet a nechat prověřit - modem, audio, síť, kamera, LCD, USB, disky. Pro kompletní test klikněte na "Test All".

V menu nastavení se ještě najdou ikony pro nastavení touchpadu a hlavně utilita pro hlasové příkazy na ovládání notebooku. Tam zvolíte, kterou aplikaci chcete spustit hlasovým povelem a postupujete podle instrukcí, jak to udělat aby to fungovalo.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Na úplný závěr popisu aplikací operačního systému Linux, se podívejme na vzhled nápovědy. Po kliknutí na nápis Help v pravém horním rohu se spustí v prohlížeči kompletní manuál i s tipy, jak vyřešit problémy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning